Polacy za granicą

Przebudzenie Klicha

Dawid Szczurek @Szczurejroo36

Fot: Stu Forster, Getty

Tagi

klich leeds championship

Po obiecującym początku kariery w Cracovii oraz nieudanych niemiecko-holenderskich wojażach Mateusz Klich wreszcie znalazł swoje miejsce w europejskim futbolu. Choć to dopiero początek zmagań i zachwyty te mogą okazać się przedwczesne , popularny ,,Clishy” notuje fantastyczny start sezonu w swoim wykonaniu.

W piłce , tak jak i w życiu- trzeba być cierpliwym. Tą cierpliwością musiał wykazywać się bohater dzisiejszego tekstu, który na swoje ,,pięć minut” czekał prawie 10 lat. Do Leeds United przeszedł już w 2017 roku , jednak wtedy nie przekonywał on włodarzy klubu swoją grą , co skutkowało tym, że już w następnym okienku transferowym został wypożyczony do holenderskiego Utrechtu. Po przyzwoitej rundzie w Eredivisie i zakończonym okresie wypożyczenia, powrócił do swojego macierzystego klubu by rozpocząć walkę o wyjściową jedenastkę. Powrót z wypożyczenia zbiegł się z objęciem funkcji trenera przez Marcelo Bielse i jak się później okazało było to najlepsze co mogło spotkać polskiego pomocnika.

Klich jest czołową postacią swojego zespołu. W pięciu pierwszych meczach sezonu w Championship ,,Clishy” zdobył trzy bramki , do których dołożył także asystę. Argentyński menadżer przyczynił się do uwolnienia potencjału, który drzemał w Klichu od wielu lat. Pod jego wodzą Leeds gra piękną piłkę, wyróżniającą się na tle innych zespołów tej ligi, słynącej przecież z walki, długich piłek posyłanych na rosłych napastników , czy też ze stałych fragmentów gry. Po pięciu kolejkach zespół Bielsy zajmuje 1 miejsce w tabeli, czego zasługą w dużej mierze jest postawa Klicha.

Rodzi się więc pytanie. Kiedy Mateusz ma wrócić do reprezentacji jeśli nie teraz ? Ostatni występ tego pomocnika z orzełkiem na piersi przypada na rok 2014. Minęły cztery lata, w czasie których Mateusz ( choć jego forma nie była wybuchowa, ale jednak stabilna ) pomijany był przez selekcjonerów wiele razy. Moim zdaniem powołanie na wrześniowe potyczki Biało-Czerwonych jest obowiązkiem trenera Brzęczka, który musi szukać nowych- starych twarzy , by reprezentacja wróciła na dobre tory. Także Panie Jurku, Pan wie co należy zrobić.Dawid Szczurek

@Szczurejroo36

Piłka nożna to , to co kocham już od najmłodszych lat. Do niedawna zawodnik A-klasowych boisk. Obecnie student sympatyzujący z krakowską Wisłą , a także fan Kuby Błaszczykowskiego.

Komentarze