Piłka nożna

TOP 10 polskich komentatorów piłkarskich

Paweł Grzywacz @GrzywkaFutbol

Fot: Damian Kujawa, Polska Press

Tagi

Mateusz Borek Komentatorzy Tomasz Święcicki

Trudno wyobrazić sobie mecz piłkarski bez komentarza. Czasem lepszego, czasem gorszego, ale w rzeczywistości budującego emocję. Wybrałem 10 najlepszych obecnie polskich komentatorów piłkarskich i choć wybór nie był łatwy, stworzyłem swoje TOP 10.

10. Patryk Mirosławski – komentuje głównie ligę hiszpańską, a kojarzyć może się także z dawnym programem, w którym prowadził rozmowy z postaciami polskiej piłki pt. „As wywiadu”. Mirosławski to spora ogłada, dobry, przyjemny do słuchania głos i odpowiedni sposób budowania emocji. Stworzył jeden z najlepszych duetów komentatorskich w Polsce wraz z Tomaszem Ćwiąkałą.

9. Przemysław Pełka – pamiętam jak komentował mundial w Niemczech dla Polsatu, już wtedy był wyróżniającą się postacią tej telewizji. Kilka lat później przeszedł do Canal+ i dziś jest jedną z twarzy tej telewizji. Wrażenie robi jego spokój i opanowanie oraz to, że idealnie dobiera barwę głosu do emocji, robiąc to o wiele lepiej od wielu swoich redakcyjnych kolegów. Niektórym może też kojarzyć się jego wpadka na niemieckim mundialu, gdy przez pomyłkę powiedział: „Słońce zachodzi za wschodnią trybuną”.

8. Rafał Nahorny – jeżeli chodzi o Premier League Nahorny to prawdziwa encyklopedia. Pod względem wiedzy na temat ligi, którą komentuje bije na głowę praktycznie każdego w Canal+, a także kilku komentatorów Eleven. Jego duet z Andrzejem Twarowskim to czołowy polski duet komentatorski. Można by rzec, że „myślisz Premier League w Canal+, mówisz Rafał Nahorny”.

7. Piotr Dumanowski – jeśli Nahornego można nazwać encyklopedią wiedzy na temat Premier League, to przy Dumanowskim należy postawić takie samo określenie, tyle że tyczące się Serie A. Jedno z komentatorskich odkryć ostatnich kilku lat. Słuchanie Dumanowskiego to czysta przyjemność, bowiem jego elokwencja połączona z sympatycznym głosem sprawia, że nie ważne czy komentuje on derby Mediolanu czy SPAL – Benevento, słucha się tego wspaniale i można się poczuć uczestnikiem wielkiego piłkarskiego wydarzenia.

6. Filip Kapica – sympatyczny, wesoły głos, poczucie humoru i niesamowita wiedza – to największe zalety Filipa Kapicy. Wraz z Mateuszem Święcickim stworzył w mojej opinii najlepszy polski duet komentatorów piłkarskich. Kapica to czołowy ekspert od włoskiego futbolu w Polsce, sypiący jak z rękawa ciekawostkami, a przy tym człowiek, po którym widać, że robi coś co kocha. Jego lekkim minusem jest czasem zbyt duża ekscytacja tym co dzieje się na murawie.

5. Andrzej Twarowski – „Siadamy głęboko w fotelach i zapinamy pasy”. To zdanie kojarzy się z Premier League tak samo jak słynne „Hej, hej tu NBA” Włodzimierza Szaranowicza z najlepszą ligą koszykarską świata, czy głos Dariusza Szpakowskiego z reprezentacją Polski. Twarowski to legenda Canal+, pracuje dla tej stacji (z małą przerwą pomiędzy listopadem ubiegłego roku, a lipcem tego roku) od 22 lat. Obdarzony wspaniałym dosyć rozpoznawalnym głosem, którym idealnie buduje emocje. Dodatkowo Twarowski prowadzi legendarny program „Liga+Extra”.

4. Mateusz Święcicki – mógłbym powtórzyć to co napisałem przy Kapicy. Tylko że Święcicki to jakby lepsza wersja Kapicy, bije wiedzą na głowę kompana, do tego o ile Kapica skupia się na Serie A, Święcicki skomentuje każdą ligę, zawsze pokazując się niesamowitym zasobem wiedzy, elokwencją i świetnym sposobem budowania emocji.

3. Jacek Laskowski – zaryzykuję tezę, że to najbardziej niedoceniany polski komentator. W TVP stale jest numerem 2 i widać, że w Telewizji Publicznej wyżej cenią sobie zaliczającego mnóstwo pomyłek i lapsusów Dariusza Szpakowskiego, mimo iż Laskowski dziś warsztatem bije Szpakowskiego o lata świetlne. Naturalna barwa głosu w trakcie komentowania, idealne dozowanie emocji, sporo ciekawostek na temat zawodników, aż szkoda, że Laskowskiego tak rzadko możemy słuchać, bowiem TVP nie posiada licencji na żadną ligę.

2. Tomasz Ćwiąkała – encyklopedia futbolu. Komentuje głównie ligę hiszpańską, ale zdarza mu się też pojawiać jako komentator Bundesligi. Spokój i opanowanie wraz z idealną barwą głosu to jednak tylko część jego zalet. Często słuchając Ćwiąkały występuje opad szczęki, gdy słuchamy tego co mówi, mało jest komentatorów z taką ilością wiedzy na temat futbolu. Wyraźnie wyróżnia się na tle swoich kolegów po fachu.

1. Mateusz Borek – najlepszy obecnie polski komentator piłkarski. Swoim głosem potrafi przekazywać emocje jak mało kto. Nie gryzie się w język i mówi jak jest. Potrafi zarówno punktować błędy zawodników jak i trenerów, ale też bronić piłkarzy. Jedyne co kładzie się nieco cieniem na karierze komentatorskiej Borka to źle wykonane nagranie komentarza polskiego do gry Pro Evolution Soccer 6.

Wielu osobom mogło rzucić się w oczy, że w rankingu nie znalazł się Dariusz Szpakowski. Jednakże nie jest to nic dziwnego, bowiem mundial tylko podkreślił, że Szpakowski chociaż jest legendą, obecnie nie zasługuje na to by znaleźć się w elicie polskich komentatorów. Gdybym miał rozszerzać ranking, umieściłbym w nim prędzej Rafała Wolskiego, Macieja Iwańskiego, Adama Marchlińskiego, czy Marcina Grzywacza, niż Dariusza Szpakowskiego. Gdybym jednak tworzył TOP 10 pod kątem historycznym to Szpakowskiemu należałoby się miejsce drugie, tuż za legendarnym Janem Ciszewskim. 


Paweł Grzywacz

@GrzywkaFutbol

Fan przede wszystkim Ekstraklasy. Z zagranicy Liverpool i Real. Poza tym interesuje się żużlem, skokami narciarskimi, siatkówką i sportami motorowymi.

Komentarze