Piłka nożna

Waldemar Sobota – czy wróci do Ekstraklasy?

Magdalena Dawidowicz @madzialenos2701

Fot: PIXATHLON, newspix.pl

Tagi

Chyba każdy fan Śląska Wrocław pamięta tego piłkarza. Obecnie gra on w drugiej lidze niemieckiej. W swojej karierze zaliczył też przystanek w Belgii. O kim mowa? Oczywiście o Waldemarze Sobocie.

Waldemar Sobota to zawodnik występujący na pozycji prawego napastnika, ale z powodzeniem może też zagrać na lewej stronie ataku lub jako ofensywny pomocnik. Swoją karierę piłkarską zaczynał w rodzimym klubie Małapanew Ozimek, skąd w wieku 18 lat przeniósł się do KS-u Krasiejów. Potem został zawodnikiem MKS-u Kluczbork i z tym klubem wywalczył awans do pierwszej ligi. Po sezonie 2009/2010 został wybrany przez tygodnik „Piłka Nożna” do jedenastki sezonu I ligi i otrzymał tytuł odkrycia roku. Dzięki swoim udanym występom Waldemarem Sobotą zaczęły interesować się kluby z Ekstraklasy. Zawodnik trafił ostatecznie do Śląska Wrocław i to z nim w czerwcu 2010 roku podpisał czteroletni kontrakt. W barwach Zielono-Biało-Czerwonych zadebiutował dwa miesiące później w meczu z Jagiellonią Białystok. Ze Śląskiem Sobota wywalczył wicemistrzostwo Polski w sezonie 2010/2011 oraz mistrzostwo Polski i Superpuchar Polski w sezonie 2011/2012. W sierpniu 2013 roku podpisał czteroletni kontrakt z Club Brugge. W Belgii zadebiutował dwa tygodnie później, a po trzech miesiącach zdobył pierwszego gola w Eerste klasse. W styczniu 2015 roku Waldemar Sobota został wypożyczony do niemieckiego FC St. Pauli na pół roku. W nowym klubie zadebiutował na początku lutego. W lipcu jego wypożyczenie zostało przedłużone do końca sezonu 2015/2016, a w marcu 2016 roku piłkarz został wykupiony z Club Brugge i podpisał kontrakt do końca sezonu 2017/2018. W marcu tego roku Sobota przedłużył swoją umowę z FC St. Pauli o kolejne dwa lata.

Jak wyglądała jego reprezentacyjna kariera? Dzięki dobrej grze w Ekstraklasie we wrześniu 2010 roku Sobota otrzymał powołanie od selekcjonera Stefana Majewskiego do reprezentacji Polski U-23. Rok później w grudniu zadebiutował w kadrze seniorskiej w meczu towarzyskim przeciwko Bośni i Hercegowinie. Ostatni mecz w reprezentacji rozegrał 14 października 2014 ze Szkocją.

Jak wyglądał ostatni sezon piłkarski w wykonaniu Polaka? W drugiej lidze niemieckiej zagrał 27 spotkań i zaliczył jeden występ w Pucharze Niemiec. W lidze Sobota zdobył 4 bramki i 1 asystę. W styczniu tego roku piłkarz zabłysnął w meczu z Dynamo Drezno i przypomniał o sobie polskim kibicom. W wyjazdowym spotkaniu Sobota strzelił dwie bramki i zanotował asystę. Piłkarz powiedział potem „Jestem w najlepszym momencie kariery, nie przestałem marzyć o kadrze narodowej”. W lutym tego roku sporo spekulowano o przyszłości zawodnika. Polak podobno otrzymał wiele ofert, a jednym z zainteresowanych klubów była nawet Legia Warszawa. Ostatecznie jego kontrakt z FC St. Pauli został przedłużony o kolejne dwa lata.

Na początku marca w meczu z Fortuną Düsseldorf Sobota został zmieniony w 55. minucie spotkania. Szczegółowe badania wykazały, że pomocnik doznał zerwania rozcięgna podeszwowego w prawej stopie. Według wstępnych informacji Sobota miał pauzować przez „kilka tygodni”. Ostatecznie Polak nie wystąpił w sześciu spotkaniach swojego klubu i zdążył wrócić na trzy ostatnie kolejki sezonu 2017/2018.

Rozgrywki sezonu 2018/2019 w drugiej lidze niemieckiej rozpoczęły się na początku sierpnia. Za nami dopiero trzy mecze, a Sobota ostatnie spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. Czy decyzja o przedłużeniu kontraktu z FC St. Pauli była dobra? Tego nie wie nikt. Jednak myślę, że Waldemar Sobota po zakończeniu kontraktu w Niemczech powinien wrócić do Polski i zagrać jeszcze w Ekstraklasie. Może nawet kibice Śląska mogliby znowu cieszyć się jego występami w zielono-biało-czerwonych barwach?


Magdalena Dawidowicz

@madzialenos2701

Miłośniczka piłki nożnej. Fanatyczka Śląska Wrocław. Przyszła fizjoterapeutka

Komentarze