Serie A

Zawodnik jednego klubu – Daniele De Rossi.

Jonatan Niepogoda @Niepogodny

Fot: ilromanista.eu, ilromanista.eu

Tagi

Żyjemy w czasach ‘’postępu cywilizacyjnego’’ w futbolu, a co za tym idzie bardzo rzadko już można spotkać zawodnika, którego cała kariera już od najmłodszych lat byłaby związana z jednym klubem. Czasem jednak zdarza się tak, że właśnie takie historie mają miejsce, choć tak naprawdę razem z odejściem ‘’starego’’ pokolenia piłkarzy, takich nazwisk jest już coraz mniej. Dziś mam zamiar troszkę przybliżyć jedno z nich. Przed nami historia legendy AS Romy - Daniele De Rossiego 

Daniele De Rossi jest wychowankiem AS Romy. Urodził się 24 lipca 1983 roku w Rzymie. Jest to nominalnie środkowy, defensywny pomocnik, którego zadaniem głównie jest przechwytywanie piłek, podanie do najbliższego zawodnika i...tyle. Jednakże na przestrzeni lat styl gry tego zawodnika, jego z każdym rokiem rosnące doświadczenie i umiejętności sprawiły, że często zaczął też brać udział w akcjach ofensywnych, przez co ciężko jest w skali 1:1 ocenić jego rolę i zadania na boisku.

Co ciekawe, już na początku było wiadomo, że jego przeznaczeniem jest gra w Romie ze względu na to, że jego ojciec Alberto był tam trenerem drużyn młodzieżowych. Na początku młody Daniele był napastnikiem, jednakże został dostrzeżony jego talent i predyspozycje do gry w środku pola. Atuty takie jak siła fizyczna, wizja oraz serce i charakter wojownika ułatwiały mu to, aby piąć się po szczeblach coraz to wyższych kategorii wiekowych drużyny Wilków. Młody Włoch imponował także wielką dojrzałością gry jak na swój wiek, dzięki czemu już w wieku 19 lat trafił do pierwszej drużyny. Jego debiut przypadł na 10 października 2001 roku w meczu Pucharu UEFA, gdzie przeciwnikiem był zespół RSC Anderlecht.

W całej kampanii 2001/2002 reprezentował klub jeszcze trzykrotnie, a było to w meczach Pucharu Włoch. W Serie A zadebiutował 3 maja 2003 roku. Wzbudził wtedy wielki podziw trenera dzięki czemu już tydzień później dostał szansę w kolejnym spotkaniu, tym razem z Torino, zdobywając bramkę. Kolejne sezony były dla niego przełomowe. Szczególnie w latach 2003/2004 piłkarz coraz bardziej zyskiwał zaufanie u trenera i częściej dostawał szansę na grę. Następna kampania była już ‘’jego’’. Gdy Brazylijczyk – Emerson odszedł z zespołu, De Rossi zastąpił go i stał się kluczową postacią zespołu ze stolicy Włoch. Dużo się zmieniło gdy Luciano Spalletti objął AS Romę. De Rossi stał się już nie tylko liderem pomocy, ale także całego zespołu. Za jego świetne występy został doceniony i otrzymał tytuł najlepszego młodego zawodnika najwyższej ligi na Półwyspie Apenińskim. Sezony 2006/2007 i 2007/2008 znowu były przełomowe - pomocnik stał się drugim kapitanem drużyny, co zobowiązywało go w razie nieobecności Francesco Tottiego do bycia liderem, nie tylko mentalnym.

Zawodnik zaczął także ‘’maczać palce’’ w ofensywie przez co wiele jego podań kończyło się bramkami oraz groźnymi sytuacjami. Kibice coraz bardziej zaczęli w tym czasie doceniać jego przywiązanie i miłość do klubu, której się nie wstydził nigdy, stając się klubową legendą.

Nie jest zbyt wielu zawodników, którzy mogą pochwalić się występami w tylko jednym klubie, szczególnie że doświadczony, bo 35-letni reprezentant Włoch, oprócz 117 występów w reprezentacji narodowej, ma także na koncie aż 445 występów w barwach Romy, w których zdobył 42 bramki. Mógł on niejednokrotnie odejść do klubów teoretycznie lepszych klubów, jednakże nigdy tego nie zrobił, gdyż silniejsza była jego miłość do klubu, przez co w Rzymie jest tak ceniony. Jest on niestety jednym z ostatnich zawodników, którzy mogą pochwalić się występami w tylko jednym klubie, a niestety kolejne pokolenia piłkarzy nie zapowiadają się na ‘’One team player’’ tak jak właśnie doświadczony Włoch, który dzięki temu stał się klubową legendą Giallorossich. 


Jonatan Niepogoda

@Niepogodny

Kibic Liverpoolu, przede wszystkim oglądający Premier League i Serie A, choć nie gardzący żadnym dobrym meczem, niezależnie od poziomu rozgrywkowego.

Komentarze