Ekstraklasa

Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili, pokaż, że się mylili

Arkadiusz Warchał @a_warchal

Fot: Piotr Tomaszewski, fly4pix.pl (CC 4.0)

Tagi

wisła kraków Ekstraklasa coach Maciej Stolarczyk

Maciej Stolarczyk to ewidentnie człowiek, którego można nazwać Wiślakiem przez duże "W". To człowiek, który w przeszłości przez wiele sezonów reprezentował krakowski klub jako piłkarz, a teraz została mu powierzona nowa rola. Rola, co do której wielu sympatyków Białej Gwiazdy nie było przekonanych. A dzisiaj? Dzisiaj 46-latek sprawia, że buzie tych, którzy nie byli do końca przekonani co do słuszności jego zatrudnienia otwierają się. Ale z zachwytu.

Oczywiście, nie można stwierdzić, że Maciej Stolarczyk wraz z Wisłą Kraków osiągną sukces na miarę Mistrzostwa Polski. Do tego jeszcze zdecydowanie zbyt długa droga, ale w grze 13-krotnego Mistrza Polski widać wiele pozytywów. I to one są powodem, dla którego możemy myśleć, że Biała Gwiazda w tym sezonie Lotto Ekstraklasy może być ważnym ogniwem jeśli chodzi o walkę o najwyższe cele.

Maciej Stolarczyk jest trenerem, który nie lubi wybiegać w przyszłość. Wielokrotnie powtarza, że skupia się wyłącznie na najbliższym rywali swojego zespołu. Czy to jest słuszna taktyka? A może ma z tyłu głowy myśl, że prowadzeni przez niego zawodnicy są w dobrej formie i są w stanie sprawić wielką niespodziankę? Tego nie wiemy. Może być tak, że trener Wisły Kraków mediom mówi jedno, zawodnikom drugie. To jednak nie jest w tym momencie najważniejsze. Bo dopóki Wiślacy będą grali tak, jak do tej pory, to Stolarczyk będzie mógł mówić co tylko chce. Najważniejsze są jednak wyniki, które na tę chwilę są co najmniej zadowalające.

Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę wypowiedzi m.in Arkadiusza Głowackiego przed sezonem, kiedy to były piłkarz Wisły, a obecnie jej dyrektor sportowy prosił kibiców krakowskiego klubu o cierpliwość i wyrozumiałość. Wisła miała się stać przede wszystkim bardziej "polskim" zespołem. Dużą rolę w zespole mieli zacząć odgrywać młodzi piłkarze, którzy do tej pory występowali na niższych szczeblach. I to się sprawdza. Oczywiście, można powiedzieć, że są w drużynie doświadczeni piłkarze, tacy jak Marcin Wasilewski, ale Stolarczyk nie boi się konsekwentnie stawiać także na młodych graczy, chociażby Mateusza Lisa, który ostatnimi meczami potwierdził, że nie przez przypadek - mimo 21 lat - został podstawowym zawodnikiem ekstraklasowego klubu.

Zawodnicy Białej Gwiazdy zdecydowanie zmienili nastawienie, co bez wątpienia jest duża zasługą Macieja Stolarczyka. Wspomniany wcześniej Mateusz Lis po zremisowanym meczu z Legią Warszawa powiedział, że piłkarze z Krakowa są wkurzeni na to, że nie udało im się tego meczu wygrać. Kto by pomyślał jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy temu, że Wiślacy będą żałować remisu wywalczonego na Łazienkowskiej 3...

Z kolei najskuteczniejszy gracz Wisły, Zdenek Ondraszek zaznaczył w jednym z wywiadów, że istnieje bardzo dobra chemia między piłkarzami a trenerem. Powiedział też, że dużą rolę w tym ma to, że Stolarczyk sam kiedyś był piłkarzem, co skutkuje tym, że wie, kiedy może dać czas na odpoczynek, a kiedy jest czas mocniejszych treningów. Życie pokazuje, że nie każdy piłkarz jest dobrym trenerem, ale jeżeli Maciej Stolarczyk utrzyma zawodników w takiej dyspozycji jak dotychczas, to będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć o nim - Maciej Stolarczyk - bardzo dobry piłkarz i jeszcze lepszy trener.


Arkadiusz Warchał

@a_warchal

Fan piłki nożnej

Komentarze