Piłka nożna

Najciekawsze zagraniczne hymny piłkarskie

Magdalena Dawidowicz @madzialenos2701

Fot: Ben Sutherland CC 2.0

Tagi

Atmosfera, jaka panuje na stadionach w czasie meczów piłkarskich, często przedstawiana jest jako miejsce bandytyzmu i wulgarności. Jednak okazuje się, że nawet na trybunach można znaleźć odrobinę kultury. Jednym z ważnych elementów stadionowej atmosfery jest śpiew kibiców. Piosenki, które zagrzewają ukochaną drużynę do boju, czasem są też utworami wyśmiewającymi czy obrażającymi ekipę przeciwną. Najważniejszy jest jednak hymn, który razem z barwami stanowi świętość każdego fanatyka piłki nożnej. Oto ranking najciekawszych i najlepszych, moim zdaniem, hymnów zagranicznych drużyn futbolowych. 

10. „Wir halten fest und treu zusammen” – hymn Borussii Dortmund

Ta piosenka jest oficjalnym hymnem BVB. Została skomponowana w 1934 roku, na obchody 25-lecia działalności klubu. Oryginalnie piosenka ma 4 zwrotki, jednak na stadionie podczas meczów śpiewana jest tylko pierwsza zwrotka z refrenem.

9. „Juve, storia di un grande amore” – hymn Juventusu Turyn

To oficjalny hymn Juve od 2005 roku. Słowa „Juve, historia wielkiej miłości” po włosku śpiewane są przez kibiców na każdym domowym meczu na Allianz Stadium.

8. „Cant del Barça” – hymn FC Barcelony

„Śpiew Barcy” został napisany w 1974 roku z okazji 75. rocznicy powstania klubu. Warte zaznaczenia jest to, że FC Barcelona w przeszłości posiadała kilka hymnów, ale żaden nie zyskał tak wielkiej popularności jak „Cant del Barça”.


7. „Himno del Real Madrid” oraz „Himno del Centenario del Real Madrid” – hymny Realu Madryt

Obecnie Real Madryt posiada dwa hymny. Pierwszy z nich powstał podczas podróży pociągiem, a pierwowzór został napisany w restauracji „Zielona Żaba”. Potem zaczęły się nagrania, a sprawą zainteresował się sam Santiago Bernabeu. Od 1952 roku utwór ten nosi miano hymnu Królewskich. „Himno del Centenario del Real Madrid” został napisany dla uczczenia stulecia klubu, które przypadło na 2002 rok. Utwór ten zastąpił dotychczasową pieśń klubową i to tę melodię słyszymy, kiedy piłkarze wychodzą na murawę stadionu domowego.

6. „Sterne des Südens” – hymn Bayernu Monachium

Autorem słów był Niemiec, Willy Astor. „Gwiazda Południa” została przetłumaczona na 12 języków.

5. "Roma Roma Roma" – hymn A.S. Romy

Utwór został wprowadzony w 1997 roku. Wcześniej jako pieśń klubowa funkcjonowała piosenka „Grazie Roma”. Obecnie, ta druga piosenka, jest śpiewana zawsze po zwycięsko zakończonym meczu. Oba utwory skomponował ten sam autor, Antonello Vedittiego.

4. „Blue is the color” – hymn Chelsea F.C.

Utwór powstał w 1972 roku, a kibice Chelsea usłyszeli go po raz pierwszy podczas finału Pucharu Ligi. W marcu 1972 roku zajął on 5 miejsce na popularnej liście przebojów i od tego momentu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych hymnów klubowym w Anglii.

3. „Glory, Glory Man United” – hymn Manchesteru United

Jest to piosenka wydana w 1983 roku. W 2007 roku pełna wersja tego hymnu została wydana w stylu „Hymnu bojowego republiki”.

2. „Hymne du PSG” – hymn PSG

To hymn obecny, który został zmodyfikowany w 2012 roku do melodii Pet Shop Boys – „Go West”.

1. „You'll Never Walk Alone” – hymn Liverpoolu F.C.

Piosenka powstała w 1963 roku. Jej słowa i melodia rozbrzmiewały w głośnikach na Anfield. Pewnej soboty piosenka nie została zagrana, ale kibice zaczęli ją śpiewać i od tego momentu utwór śpiewany jest podczas każdego meczu na Anfield, kiedy piłkarze wychodzą na murawę. Obecnie utwór jest tak bardzo związany z klubem, że tytuł "You'll Never Walk Alone" widnieje zarówno w herbie jak i nad wejściem na stadion, w bramie Shankly'ego.


Magdalena Dawidowicz

@madzialenos2701

Miłośniczka piłki nożnej. Fanatyczka Śląska Wrocław. Przyszła fizjoterapeutka

Komentarze