Piłka nożna

Football Leaks #2

Jonatan Niepogoda @Niepogodny

Fot: Public domain

Tagi

Football

Football Leaks wraz z ‘’Der Spiegel’’ ujawniło nowe informacje. Tym razem dotyczą one piłkarzy Realu Madryt oraz Chelsea, a mianowicie Luki Modricia i N’golo Kante.  

Kolejne ciekawe informacje zostały podane przez ‘’organizacje’’ współpracującą z niemieckim dziennikiem. W kwestii Luki Modricia chodzi o to, iż jego agent - Vladica Lemić ma na sumieniu oszustwa podatkowe na ogromną skalę. Co ciekawe, sam Lemić nie jest zarejestrowany nawet jako agent piłkarski! Umowy więc były spisane na jego brata, który mieszka w Bośni i Hercegowinie, gdzie podatki są trzykrotnie niższe. W całym tym procederze palce maczać miał Predrag Mijatović, który jest byłą gwiazdą, a także byłym dyrektorem ds. piłkarskich Realu Madryt.

W latach 2014-2017 firma Lemicia zarobiłą 23(!) miliony euro, co stawią ją jako piątą na liście najbardziej dochodowych w całej Republice Serbskiej, przy czym oficjialnie zatrudnia tylko 7 pracowników.

Kolejne natomiast wieści wreszcie niosą za sobą coś pozytywnego. Skoro pozytywne, to może chodzić tylko i wyłącznie o N’golo Kante. Francuz w 2016 roku, a więc po transferze z Leicester do Chelsea był namawiany na to, żeby 20% swoich zarobków było wypłacane w postaci praw do wizerunku, a te miałyby zostać przekazane do spółki w Jersey. Dzięki wpłaceniu tejże kwoty do raju podatkowego zyskałaby Chelsea oraz N’golo Kante. Na początku pomocnik zgodził się na taki układ, a nawet zarejestrował firmę w raju podatkowym. Jednakże po zapoznaniu się z licznymi artykułami dotyczącymi praw do wizerunku, a także o dochodzeniach podatkowych przeciwko graczom i klubom zmienił zdanie, a co za tym idzie nie podpisał dokumentów. Klub naciskał, aby piłkarz zgodził na jego warunki, ale ten był nieugięty i nie chciał oszukiwać. Po czasie jednak udało się dojść do kompromisu. N’golo przekazał prawa wizerunkowe do swojej firmy, jednakże była ona legalnie zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i opłaciła podatek zgodnie z prawem.

Ciekawie do całej sytuacji odniósł się Christoph Winterbach z "Der Spiegel": "Nie wszystko to, co znajdujemy w Football Leaks, jest złe. N'Golo Kante odmówił wzięcia udziału w schemacie unikania opodatkowania i poprosił Chelsea o normalną pensję. To trochę smutne, że musimy to świętować. Ale chwała dla Kante"

Ostatnimi z ciekawych informacji są te, które dotyczą klubu z Anglii- Manchesteru City. Ponoć UEFA ma wznowić śledztwo dotyczące klubu, a dokładniej machlojek finansowych dokonywanych przez mistrza Anglii. Ponoć europejska federacja zastanawia się nawet nad najmocniejszymi sankcjami, a mianowicie chodzi tu o wykluczenie ‘’The Citizens’’ z rozgrywek Champions League.

Patrząc na ostatnie informacje czekam na następne, gdyż robi się z każdą kolejną informacją ciekawiej, a tym bardziej że w niedługim czasie mamy się dowiedzieć o wielokrotnym zwycięzcy Ligi Mistrzów, który został przyłapany na dopingu. 


Jonatan Niepogoda

@Niepogodny

Kibic Liverpoolu, przede wszystkim oglądający Premier League i Serie A, choć nie gardzący żadnym dobrym meczem, niezależnie od poziomu rozgrywkowego.

Komentarze