Piłka nożna

Akcja "Free Puma", czyli z kim jednoczą się kibice ze wschodu?

Patryk Kwapis @PatrykKwapis

Fot: by.tribuna.com, by.tribuna.com

Tagi

Podczas listopadowego meczu Luksemburgu z Białorusią zaciekawił mnie rozwieszony baner z napisem "Free Puma". Początkowo skojarzyłem to hasło z firmą produkującą odzież i artykuły sportowe. "Ty znasz o co chodzi z Free Puma?" - zapytał mnie kolega z Białorusi. Nie wiedziałem, więc szybko zostałem doinformowany, a zdobytą wiedzę prezentuję Wam poniżej.

Od kilku miesięcy co uważniejsi obserwatorzy lig zza wschodniej granicy mogą zauważyć tajemniczo brzmiące manifesty, a w social mediach związanych z kibicowską sceną wschodu popularność zyskuje hashtag #freepuma. Jednak nie chodzi tu ani o kampanię marketingową, ani o promocję drapieżnych kotów. Tym sposobem fani Dynama Mińsk dają wyraz swojemu oburzeniu po aresztowaniu w 2017 roku wiernego sympatyka „biało-niebieskich” – ultrasa o pseudonimie „Puma”. Kibicowska brać – czego można było się spodziewać – murem stanęła za swoim kolegą, a ich starania zaowocowały zaangażowaniem innych klubów z 8 państw.

Zgodnie z wyrokiem upublicznionym przez białoruską prasę „Tribuna”, Puma został skazany na prawomocną karę 8 lat pozbawienia wolności. Oskarżenie sformułowano na podstawie art. 130 par. 1 oraz art. 343 par.2 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi (odpowiednio: nawoływanie do nienawiści na tle rasowym, religijnym lub narodowościowym oraz produkcja i rozpowszechnianie materiałów pornograficznych). Jako miejsce odbywania kary wyznaczono kolonię karną (miejsce podobne do radzieckich łagrów, tyle że bez przymusowej pracy fizycznej), po czym w ekspresowym tempie zamknięto przewód sądowy. I właśnie to niezwykle szybkie zakończenie rozprawy rozwścieczyło białoruskich fanatyków.

Ultrasi Dynama Mińsk nie mają złudzeń co do tego, że proces sądowy został sfingowany, materiały dowodowe podrobione, a sam Puma – niewinny. Kilka godzin po ogłoszeniu wyroku kibice utworzyli stronę Freepuma.info, na której prezentowali swoją wersję zdarzeń (niestety, na dzień dzisiejszy adres IP strony jest nieosiągalny). Zagorzali fani zbojkotowali mecze „biało-niebieskich”, tym samym początkując solidarnościowy flashmob „Free Puma”. Akcję bardzo szybko podchwycili kibice z całego kraju:

by.tribuna.com
Fani Svetlogorska dający początek hashtagowi #freepuma

by.tribuna.com
Fani Torpedo z banerem

by.tribuna.com
Fani Dynama Brześć oglądający mecz w koszulkach Free Puma

by.tribuna.com
Ukraińscy fani Karpat Lwów również stoją murem za Pumą (za: ultras.org.ua)

by.tribuna.com
Serbski Nowy Sad jednoczy się z ultrasem z Białorusi (za:www.firma1989.com)

by.tribuna.com
Słowa wsparcia kieruje również Artem Bykow

Cały artykuł na ten temat wraz z innymi zdjęciami, na których wiele ugrupowań daje wsparcie w tej akcji, znaleźć można pod tym adresem - by.tribuna.com


Patryk Kwapis

@PatrykKwapis

Fan US Citta di Palermo. Z wykształcenia" ekonom, z pasji kucharz, z powołania jeszcze nie wiadomo kto, ale ktoś, kto lubi pracować z ludźmi. W wolnym czasie czyta kryminały, z(a)głębia techniki negocjacyjne i dłubie na SofaGol. Największy fan "Helikoptera w Ogniu" i "Leona Zawodowca"

Komentarze