Piłka nożna

Oni dalej kopią - Szymkowiak!

Jonatan Niepogoda @Niepogodny

Fot: Jakub Gruca, newspix.pl

Tagi

Mirosław Szymkowiak Oni Dalej Kopią Reprezentacja Polski Wisła Kraków Widzew Łódź Trabzonspor Olimpia Poznań

Kto nie miał tak, że patrząc na jakiegoś zawodnika, którego kojarzy od kilkunastu lat widzi go w kolejnych meczach, sezonach, nie pomyślał sobie: "On dalej kopie?". Pomimo wszystko, wielu jest zawodników, którzy wygrywali mecze na najwyższym światowym poziomie, a teraz grają z piłkarzami, którzy podziwiali ich w telewizji, wiedząc, że nigdy nie będzie im dane grać na najwyższym poziomie. Dziś postaram się przedstawić jednego z nich – Mirosława Szymkowiaka.

Mirosław Szymkowiak urodził się 12 listopada 1976 roku w Poznaniu. W 1993 roku został włączony do seniorskiego zespołu tamtejszej Olimpii. Grał tam tylko do końca 1994 roku, gdyż na zdobycie podpisu na kontrakcie zawodnika zdecydował się Widzew Łódź. W drużynie ze swojego rodzinnego miasta zdołał jednak zagrać 44 mecze, które zwieńczył 5 bramkami.

W Łodzi los sprawił, iż został dłużej. W Widzewie grał parę dobrych lat. W barwach "czerwono-biało-czerwonych" zdobył 2 mistrzostwa kraju (sezony 1995/96, 1996/97), Superpuchar (1996/97), a także w 1997 roku udało mu się zagrać w Lidze Mistrzów! Jego bilans to aż 132 spotkania i 11 bramek.

Dopiero zimą 2001 roku zdecydował się na zmianę klubu. Jego nowym pracodawcą okazała się przeżywająca teraz ogromny kryzys, Wisła Kraków. W barwach zespołu z Reymonta, udało mu się zdecydowanie powiększyć gablotę z pucharami. Ogólnie w Wiśle rozegrał 91 spotkań, w których zdobył 13 bramek. W tym czasie za sezony 2000/01, 2002/03, 2003/04, 2004/05 otrzymał medal za mistrzostwo Polski, z kolei za zwycięstwo w Pucharze Polski na szyi zawisł mu złoty kruszec dwukrotnie, za sezony 2001/02, 2002/03.

31 stycznia 2005 roku zdecydował się na wyjazd za granicę, a konkretniej do Turcji. Na zatrudnienie reprezentanta Polski zdecydował się bowiem Trabzonspor. Wykupił on kartę zawodniczą Szymkowiaka za około 800 tysięcy euro. Piękny sen, jak mogło się wydawać, zmienił się w koszmar, przez co już w wieku 30 lat "Szymek" zakończył karierę! W Turcji zdołał zagrać 55 spotkań, w których strzelił 14 bramek, a jego wartość podskoczyła podwójnie, w stosunku do tego, co mogliśmy widzieć podczas gry w "Białej Gwieździe". Przedwczesne zakończenie kariery spowodowane było częstymi kontuzjami, a także tym, że według samego zainteresowanego lekarze tureckiego klubu dawali mu leki dawno wycofane z rynku.

W reprezentacji zdołał zagrać 33 razy, w tym czasie zdobywając 3 bramki w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2004 z San Marino i Łotwą, a także w starciu towarzyskim z Izraelem.

Ostatecznie oficjalnie ogłosił zakończenie kariery 18 stycznia 2007 roku. Wznowił ją jednak w roku 2014, a dokładniej 24 października. Dołączył do występującej w krakowskiej A-klasie, Prądniczanki. Pomógł wywalczyć awans do ligi okręgowej, a na ten moment występuje w B-klasowych rezerwach klubu w barwach, w których zagrał w 14 meczach, a także zdobył 8 bramek. Jak sam zapewnia, teraz gra sprawia mu ogromną radość, przez co ma zamiar jeszcze parę lat pograć.


Jonatan Niepogoda

@Niepogodny

Kibic Liverpoolu, przede wszystkim oglądający Premier League i Serie A, choć nie gardzący żadnym dobrym meczem, niezależnie od poziomu rozgrywkowego.

Komentarze