Ekstraklasa

Nowa Wisła wpływająca do walki o spokojny byt

Dawid Szczurek @Szczurejroo36

Fot: Andrzej Banas , Polska Press, Creative Commons 2.0

Tagi

ekstraklasa błaszczykowski wisła kraków

Choć jeszcze w grudniu większość kibiców Wisły Kraków będąc już praktycznie pogodzona z upadkiem jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, opłakiwała nieudaną ,a zarazem śmieszną próbę przejęcia klubu przez indonezyjsko-szwedzki duet ,,biznesmenów ” , w swych sercach miała jeszcze resztki nadziei na pozytywny obrót spraw.

Siłą tego klubu są kibice, którzy swoje przywiązanie okazywali w tych trudnych dla ,,Białej Gwiazdy ” czasach już niejednokrotnie. Tak też się stało po wydarzeniach związanych z próbą przejęcia klubu przez Vanna Ly oraz Matsa Hartlinga wspieranych oraz reprezentowanych przez Adama Pietrowskiego, która dla większości była ostatnią deską ratunku. Znalazło się jednak trzech wielkich ludzi, którzy nie zważając na nic, podjęli się szaleńczej próby ratowania klubu. Królewski, Błaszczykowski oraz Jażdżyński, bo o nich mowa, zdecydowali się udzielić Wiśle pożyczki opiewającej na łączną kwotę 4 mln złotych. Rozpowszechniono akcję karnetową ( na ten moment sprzedano około 10000 karnetów) , zdecydowano się także na emisję akcji na łączną kwotę 4 mln złotych, które rozeszły się jak świeże bułeczki i po 24 godzinach zostały wykupione w całości. Ostatecznie Wisła odzyskała licencję na grę w Ekstraklasie a w/w trójka stała się zbawicielami krakowskiego klubu, ratując Wisłę przed upadkiem, dzięki czemu w rundzie wiosennej 13-krotnego Mistrza Polski nadal będziemy mogli oglądać na boiskach Ekstraklasy.

NAD WYRAZ CIERPLIWI

Zawodnicy sytuację w klubie znosili bardzo długo grając przez wiele miesięcy za darmo, jednak ich cierpliwość w pewnym momencie dobiegła końca , co poskutkowało wieloma rozstaniami z zespołem. I tak z ,,Białą Gwiazdą” pożegnali się : Bartkowski, Kort, Ondrasek, Imaz, Kostal, Arsenic czy też Halilović. Osłabienia zespołu są ogromne , co dobitnie ukazuje statystyka, wg której 26 bramek z 33 jakie zdobyła ,,Biała Gwiazda” w poprzedniej rundzie było autorstwa wyżej wymienionych zawodników. Ze względu na beznadziejną sytuację finansową, klub nie miał wyjścia i musiał za wszelką cenę sprzedać swoje gwiazdy, gdyż każdy grosz w obecnej sytuacji był na wagę złota. Wiązało się to też z tym , że włodarze nie mogli pozwolić sobie na gotówkowe transfery, pozwalające na potencjalne wzmocnienie kadry.

MIESZANKA RUTYNY Z MŁODOŚCIĄ

Trzeba więc było znaleźć jakieś wyjście i zdecydowano się na budowanie zespołu, opiewającego na połączeniu doświadczenia z młodością, o czym mogliśmy się już przekonać oglądając przedsezonowe sparingi krakowskiego klubu gdzie liczba juniorów w składzie była naprawdę duża. Hoyo-Kowalski, Buksa, Laskoś, Świątko,Szot, Morys – to tylko część młodych chłopaków, dla których otworzyła się droga do pierwszego składu. Z wypożyczeń wrócili także Słomka oraz Drzazga, mający za sobą świetne występy w barwach 1 ligowej Puszczy, który w nadchodzącej rundzie obok Kolara będzie wyjściowym napastnikiem ,,Białej Gwiazdy”.

Do klubu powrócił dobrze znany fanom krakowskiego zespołu popularny ,,Bury” czyli Łukasz Burliga, który nie ma za sobą udanej rundy w barwach Jagielloni. Z tego samego klubu do Krakowa przybył również zaliczający nieudaną dla siebie przygodę z Jagą Lukas Klemenz. Z Lechii wypożyczono byłego już reprezentanta Polski Sławomira Peszko, którego kontrakt zdecydował się opłacać zaprzyjaźniony od lat z Wisłą, krakowski biznesmen Wojciech Kwiecień. W celu wzmocnienia środka pola , po licznych odejściach pomocników, klub zdecydował się na kupno reprezentanta Czarnogóry Vukana Savicevica, wychowanka Crvenej Zvezdy ,którego ostatnim klubem był słowacki Slovan Bratysława.

Jednak transferem, który poruszył fanów nie tylko ,,Białej Gwiazdy”, ale i kibiców piłki nożnej w całej Polsce, był długo wyczekiwany i obiecany powrót po wielu latach legendy reprezentacji Polski Jakuba Błaszczykowskiego. Choć transfer ten jeszcze nie został oficjalnie ogłoszony, już wiemy, że Kuba będzie kapitanem Wisły Kraków. Skrzydłowy w sparingach prezentował świetną formę, co pozwala kibicom Białej Gwiazdy wierzyć, że utrzyma ją również wraz z wznowieniem sezonu.

CZY TO WYSTARCZY ?

Niewątpliwie postawienie na graczy doświadczonych, mających setki występów na boiskach nie tylko Ekstraklasy, ale i Premier League czy też Bundesligi to świetny ruch, mający zapewnić pewną gwarantowaną jakość , która ma dać Wiśle spokojne utrzymanie w Ekstraklasie, ale i również świetne posunięcie pod względem marketingowym. Treningi z takimi zawodnikami jak Błaszczykowski czy Peszko są także szansą dla młodych chłopaków, wchodzących dopiero do bram światowego futbolu, do podpatrywania boiskowych zachowań , nauki od starszych kolegów z zespołu.

Z pewnością problemem Wisły w nadchodzącej rundzie może być ławka rezerwowych i ewentualne ( odpukać) kontuzje. Choć na papierze wyjściowa jedenastka prezentuje się naprawdę solidnie, tak jeśli chodzi o zmienników, będziemy mieli tutaj do czynienia w przeważającej liczbie z juniorami, kompletnie nieobytymi z Ekstraklasą, dla których najbliższe tygodnie i miesiące będą szansą na debiut w tych rozgrywkach.

BIEDNIE ALE SOLIDNIE

Po tak ogromnych zawirowaniach jakie Wisła przeszła w ostatnim czasie, trzeba jednak stwierdzić, że wbrew przewidywaniom wielu osób interesujących się piłką ,udało się zbudować naprawdę solidny zespół, który moim skromnym zdaniem powinien sprawić w tym sezonie jeszcze wiele niespodzianek. Priorytetem dla wszystkich osób związanych z krakowskim klubem będzie walka na boisku , jak i poza nim o pozostanie Wisły w Ekstraklasie,a jeśli udałoby się wywalczyć awans do górnej ósemki, można byłoby uznać to za sukces. Myślę, że pod wodzą Stolarczyka zespół ten stać na wiele i miejsce w grupie mistrzowskiej nie musi wcale pozostawać w sferze marzeń. Pierwszy test czeka Wiślaków już w poniedziałek w Zabrzu, kiedy to przyjdzie im mierzyć się z zawodzącym w tym sezonie Górnikiem. W meczu tym ciężko jest wskazać faworyta i możemy spodziewać się wyrównanego spotkania, które polscy bukmacherzy omijać będą szerokim łukiem.

Przewidywany skład Wisły Kraków na poniedziałkowy mecz jak i nadchodzącą rundę :

Lis-Pietrzak-Wasilewski-Sadlok-Palcic-Basha-Savicevic/Plewka-Peszko-Błaszczykowski-Kolar-Drzazga


Dawid Szczurek

@Szczurejroo36

Piłka nożna to , to co kocham już od najmłodszych lat. Do niedawna zawodnik A-klasowych boisk. Obecnie student sympatyzujący z krakowską Wisłą , a także fan Kuby Błaszczykowskiego.

Komentarze