Eredivisie

Dyrygentów trzech

Kuba Jastrzębski @KubaJastrzbski4

Fot: voetbal.com, voetbal.com

Tagi

W drużynie z dzielnicy mieszczącej się na obrzeżach miasta nigdy nie było pieniędzy czy zawodników tej klasy co na De Kuip. Mimo tego Excelsior od kilku sezonów jest w stanie utrzymać się w holenderskiej ekstraklasie. Na Woudestein Stadion występuje kilku mocno związanych z klubem graczy.

Jednym z nielicznych wychowanków w szeregach pierwszej ekipy De Kralingers jest Luigi Bruins. W dorobku posiada Mistrzostwo oraz Puchar Austrii, Puchar Holandii, a także Mistrzostwo Europy do lat 21 zdobyte w 2007 roku. Pomimo, iż Bruins nie zrobił większej międzynarodowej kariery w Rotterdamie jest nie do zastąpienia. Dla Czarno-Czerwonych zanotował już ponad 150 gier, w których zdobył 23 bramki oraz 19-krotnie asystował. Najbardziej efektywny był w kampanii 2006/07, kiedy to zanotował 6 trafień dokładając do tego 3 asysty. Także odsłona rozgrywek Eredivisie 2017/18 pod tym względem była dla niego bardzo udana. Lewy napastnik do 5 bramek w 27 występach dorzucił 2 asysty. Piłkarz z włoskimi korzeniami ma także za sobą grę na De Kuip. Przez 4 lata bronił barw Portowców. W tym okresie udało mu się pokonać 12 razy golkiperów rywali i 11-krotnie otworzyć partnerom drogę do bramki.

W swojej karierze zaliczył także trwający raptem kilka miesięcy epizod w Red Bull Sazburg. Zdecydowanie dłużej trwała przygoda we Francji. Przez półtora roku był związany z OGC Nice. Od września 2014 roku jest nieprzerwanie zawodnikiem klubu z Van Donge & De Roo Stadion.

31-latek jest najskuteczniejszym futbolistą w szeregach ekipy Adriego Poldervaarta. W trwających rozgrywkach pięciokrotnie wpisywał się na listę strzelców dokładając do tego 4 asysty. Prawonożny gracz to jeden z liderów Rotterdamczyków. Wykazuje się dosyć ostrym stylem gry, za co dosyć często upominany jest przez arbitrów. Potrafi skutecznie przymierzyć z dalszej odległości. Bierze na własne barki odpowiedzialność za wyniki. Wspiera także kolegów z formacji obronnej. Dotychczas udało mu się dokonać 18 przechwytów. Częściej przegrywa pojedynki o piłki niż wygrywa. Bruins zdołał wykreować 19 sytuacji podbramkowych. Dośrodkowuje ze skutecznością na poziomie 20% (5 udanych). Wyróżnia się dokładnością podań (627/777), a do tego bez większych kłopotów wygrywa pojedynki indywidualne (22/39; 56%).

Kolejnym graczem jest Ryan Koolwijk. Do młodzieżowców De Kralingers dołączył będąc nastolatkiem. Największe zawodowe sukcesy odnosił na Słowacji. W barwach AS Trencin dorobił się dwóch tytułów Mistrza Słowacji oraz dwa razy triumfował w rozgrywkach o krajowy puchar. Pomocnik zanotował jedną rundę w koszulce FC Dordrecht. Nieco dłużej zabawił w Geldrii. W ciągu trzech kampanii na Goffertstadion zwiększył swój dorobek strzelecki o 6 trafień i 18 asyst. Rotterdamski weteran wrócił do domu w letnim okienku transferowym w 2016 roku. W czarno-czerwonym trykocie ma ponad 200 gier na koncie. Środkowy pomocnik najlepsze rezultaty osiągał w kampanii 2009/10 (6 goli i 8 asyst) oraz rok po awansie do Eredivisie (1 bramka i 11 asyst).

W trwających zmaganiach Koolwijk​ trzykrotnie wpisywał się na listę strzelców, a także jedno jego dogranie zostało zamienione na bramkę. Na pokonanie golkiperów potrzebuje średnio niewiele ponad 570 minut. Jak na kapitana przystało, 33-letni piłkarz pełni rolę rozumu ekipy z Woudestein Stadion. Lewonożny pomocnik odpowiada za kreowanie i nadawanie tempa akcjom De ster van Kralingen. Dryblujący udanie w środkowej strefie boiska gracz to prognoza dobrego występu Excelsioru. Dzięki swoim warunkom fizycznym dość pewnie utrzymujący się przy futbolówce. Szuka najlepszych rozwiązań do panującej w danej chwili sytuacji na murawie. Przyspiesza atak płaskim podaniem czy wybiciem na dalszą odległość. W takim samym stopniu stwarza okazję partnerom jak i bierze na siebie ciężar za wykańczanie akcji. W 20 dotychczas rozegranych spotkaniach oddał 20 uderzeń na bramkę rywali (8 celnych). Sześciokrotnie dośrodkował w sposób udany (17% skuteczności). Zdołał na chwilę obecną wypracować 16 sytuacji w obrębie pola karnego przeciwników. Wychodzi zwycięsko z większości potyczek dryblerskich (15/19). Odnotowuje niewielki procent niecelnych podań do kolegów z teamu (780/943), ale często narusza zasady gry (dopuścił się 35 przewinień, 3-krotnie karany był żółtymi kartonikami). W 24 przypadkach zdołał przechwycić piłkę po niedokładnych zagraniach konkurentów. Dzięki mocnemu dośrodkowaniu lewą nogą pełni funkcję stałego egzekutora rzutów wolnych.

Holandia południowa to druga lokalizacja, w której udało mu się wywalczyć miejsce w podstawowym składzie. Jego droga od Alkmaar do Rotterdamu wiodła przez Tilburg, Vaduz i Nijmegen. Ali ​Messaoud w swoim piłkarskim CV ma dwa Puchary Liechtensteinu. Zanim przeniósł się nad górny Ren przyczynił się w 2014 roku do powrotu Willem II do najwyższej klasy rozgrywkowej. Sprowadzenie urodzonego w Amsterdamie ofensywnego pomocnika o marokańskich korzeniach okazało się być całkiem udaną inwestycją.

27-latek do spółki z Luigim Bruinsem przewodzi klubowej klasyfikacji strzelców i asystentów. W 18 ligowych meczach uczestniczył przy zdobyciu 9 bramek. Trafienia Messaouda zazwyczaj są pierwszymi dla De Kralingers. Najważniejszą, bo dającą trzypunktową zdobycz, asystą było podanie w spotkaniu przeciwko VVV-Venlo. 27-latek to jeden z lepszych technicznie graczy w szeregach Adriego Poldervaarta. Również jeden z bardziej dynamicznie poruszających się piłkarzy na murawie. Walczy do samego końca, wysoko ustawia pressing, dubluje pozycję środkowego napastnika. Holender pracuje na całej powierzchni boiska i pomaga przy konstruowaniu kontrataków. Pomocnik stworzył dotychczas 16 okazji do pokonania golkiperów rywali. Dośrodkowuje ze skutecznością 33% (12 udanych zagrań).

Wymieniona trójka jest dosyć ważna dla klubu z van Dongen&de Roo Stadion. Jeśli mają dobry dzień potrafią rozstrzygnąć o losach spotkania w pojedynkę. Pomimo, iż nie byli w stanie zrobić międzynarodowych karier w Rotterdamie nikt nie wyobraża sobie, by Excelsior przystąpił do zmagań bez któregokolwiek gracza w wyjściowej jedenastce. Wszystkich charakteryzuje duże poświęcenie dla rotterdamskiego klubu. Dzięki ich zaangażowaniu w poprzednich rozgrywkach udało się wykręcić jeden z lepszych wyników. Podopiecznych Poldervaarta czeka walka o ligowy byt. Wiele będzie zależało od postawy całej trójki w najbliższych miesiącach. Mimo wszystko uważam, że futboliści z zachodniej części kraju powinni zapewnić sobie obecność na kolejną kampanię.


Kuba Jastrzębski

@KubaJastrzbski4

Willem II| SBV Excelsior| RKC Waalwijk| NAC Breda| Nederlands vrouwenvoetbal altijdoranje2018.blogspot.com

Komentarze