Ekstraklasa

Człowiek który zburzył swój pomnik.

Łukasz Wąchała @luk_wac

Fot: sportowefakty.wp.pl, sportowefakty.wp.pl

Tagi

Nawałka Lech Poznań

Horacy napisał kiedyś „wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu”. Wczoraj byliśmy świadkami tego, jak Adam Nawałka swój monument zburzył. Osiągnięcia z Reprezentacją Polski to coś, czego trenerowi nikt nie zabierze, ale porażka z Piastem nie zostanie zapomniana.

Po nieudanym epizodzie Ivana Djurdević`a jako szkoleniowca poznańskiego klubu, włodarze Lecha Poznań postanowili zatrudnić Adama Nawałkę. Był to niewątpliwie bardzo medialny ruch, wywołał ogromne poruszenie w piłkarskiej Polsce, a w kibicach zasiać mógł nadzieję na poprawę sytuacji drużyny ze stolicy Wielkopolski.

Osobiście uważałem, że zmiana trenera nie jest lekiem na całe zło. Zanim były selekcjoner Reprezentacji Polski podpisał kontrakt z Kolejorzem, napisałem tekst pod tytułem: „Czy Adam Nawałka to remedium na problemy Lecha Poznań?” który zakończyłem następującymi słowami:

„Czy Adam Nawałka byłby rozwiązaniem problemów poznańskiej drużyny? Moim zdaniem zdecydowanie nie. Źródło kłopotów znajduje się gdzie indziej i jeżeli zarząd tego nie zauważy, to w Poznaniu mówiąc delikatnie nie będzie za ciekawie.”

Oczywiście nie należałem do grona entuzjastów upatrujących w osobie Adama Nawałki zbawiciela. Problemy poznańskiego klubu nie mają źródła w osobie szkoleniowca i to nie tam należy szukać drogi na poprawę sytuacji Lecha. Należy powiedzieć szczerze: Nenad Bjelica osiągał z tą drużyną wynik ponad stan. Mimo, że charyzmatycznemu Chorwatowi nie udało się zdobyć choćby jednego trofeum, to nikt nie powie, że Kolejorz nie mógł się wówczas podobać.

Adam Nawałka obejmując zespół Lecha Poznań podjął niemałe ryzyko. Postawił na szali swoje dobre imię, które wyrobił sobie głównie za sprawą sukcesów osiąganych z Reprezentacją Polski. Nawet słaby Mundial nie zaszkodził trenerowi tak, jak wczorajsza klęska z Piastem Gliwice. Cztery do zera. To nie miało prawa się wydarzyć.

Exegi monumentumwybudowałem pomnik. Taki tytuł nosi dzieło antycznego twórcy Horacego, które rozpoczyna się następującymi słowami:

Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu
strzelający nad ogrom królewskich piramid
nie naruszą go deszcze gryzące nie zburzy
oszalały Akwilon oszczędzi go nawet

Wczorajsza klęska w Gliwicach sprawia, że wypadałoby stworzyć swego rodzaju remake. Pozwoliłem sobie na taki zabieg, którego efektem zakończę dzisiejszy tekst.

Zburzyłem swój pomnik

Zburzyłem swój pomnik trwalszy niż ze spiżu
strzelający mi gole piłkarze Piasta
naruszyli go niczym deszcze gryzące
oszalały Parzyszek nie oszczędził go nawet.


Łukasz Wąchała

@luk_wac

Studiuję ekonomię. W wolnym czasie uwielbiam czytać książki (głównie fantasy) i oczywiście oglądać mecze. Jestem koneserem rodzimej Ekstraklasy. Od dzieciństwa kibicuję FC Barcelonie.

Komentarze