Premier League

Jussi Jääskeläinen - legenda Boltonu

Victor Morawski @MorawskiVictor

Fot: sportingnews.com, sportingnews.com

Tagi

Nie zostanie zapamiętany z trofeów, ponieważ nigdy żadnego nie wygrał. Nie grał także w klubie z naprawdę światowego topu, a jednak latami zachwycał swoimi interwencjami fanów Premier League. Kim był i dlaczego warto pamiętać o Jussim Jääskeläinenie?

Urodził się 19 kwietnia 1975 w Mikkeli i to w tamtejszym klubie -Mikkelin Palloilijat stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki. W wieku zaledwie 17 lat zadebiutował w fińskiej Veikkausliidze, a dwa lata później był już podstawowym bramkarzem „Siniset”. W 1996 roku przeniósł się do drużyny Vaasan Palloseura z którą wywalczył wicemistrzostwo Finlandii. Prawdopodobnie najważniejszy moment w jego karierze nastąpił 1 listopada 1997 roku, kiedy podpisał kontrakt z Boltonem Wanderers. Szybko wywalczył sobie miejsce w składzie „Kłusaków” i zyskał uwielbienie kibiców. Piłkarzem Boltonu był do 2012 roku, i w tym czasie rozegrał 530 spotkań we wszystkich rozgrywkach zostając najlepszym pod tym względem obcokrajowcem w historii klubu.

W sezonie 2001/2002 został wybrany przez Barclaycard najlepszym bramkarzem Premiership. Jego chyba najlepszym sezonem był 2006/2007 wybrano go wtedy najlepszym piłkarzem w Boltonie, który dostał się do europejskich pucharów, a w październiku 2006 rozegrał najpewniej najlepszy mecz w karierze - przeciwko Blackburn Rovers. Do 87 minuty Bolton prowadził 1-0 kiedy Mike Dean wskazał na „wapno”. Naprzeciwko Jääskeläinena stanął Benni McCarthy, jednak nie zdołał go pokonać. Zaledwie dwie minuty później radość kibiców Wanderers znów została zagrożona. Drugi rzut karny, tym razem wykonywany przez Jasona Robertsa. Fiński bramkarz jednak znów stanął na wysokości zadania ratując komplet punktów dla swojej drużyny. Pod koniec sezonu 2007/2008 wygasał mu kontrakt i dużo mówiło się o transferze do Liverpool FC bądź Manchesteru United. Jussi jednak zdecydował się zostać w Boltonie i przedłużył swój kontrakt. W 2012 roku jego podwójna interwencja przeciwko Manchesterowi United z 2001 roku zajęła 3 miejsce w konkursie - Premier League 20 Years Award. Po odejściu z Reebok Stadium (obecnie University of Bolton Stadium) trafił do West Ham United dla którego rozegrał 61 spotkań, a później do Wigan Athletic.

W reprezentacji zadebiutował 10 lutego 1999 roku, w towarzyskim meczu przeciwko Polsce zmieniając w przerwie Antti Niemiego. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a Jääskeläinen nie musiał wyciągać piłki z siatki. Łącznie w kadrze zagrał 58 razy, a w 2007 został wybrany najlepszym piłkarzem roku w Finlandii

W zeszłym roku rozpoczął pracę jako trener bramkarzy w Walijskiej drużynie Wrexham, grającej i walczącej o awans w 5 lidze Angielskiej

Posiada również dwóch synów: 20-letniego Willa obecnie będącego rezerwowym bramkarzem Crewe Alexandra, oraz 17-letniego Emila będącego napastnikiem juniorskiej drużyny Blackpool

Zapominany ze względu na brak trofeów, przez to że nie grał ani w wielkim klubie, ani w silnej reprezentacji. Jussi Jääskeläinen był jednak piłkarzem wybitnym, w Premier League zagrał 436 meczów, zachował w nich 110 czystych kont, co jest 14 wynikiem w historii Premier League (a pamiętajmy że grał dla Boltonu i West Hamu więc na najlepszych obrońców świata nie miał co liczyć). Trener Sam Allardyce nazwał jego wkład w wyniki prowadzonych przez niego „Kłusaków” wybitnym (kolejno 8,6,7,8 miejsce w lidze oraz finał Pucharu Ligi - powiedzmy sobie wprost, trzeba spojrzeć w naprawdę odległe czasy by znaleźć lepsze wyniki osiągane przez ten klub).

Kibice (przede wszystkim Boltonu) zapamiętają go z wręcz nieprawdopodobnych interwencji jakich Fin dokonywał. Był wyróżniającym się zawodnikiem i zdecydowanie warto o nim pamiętać bo chodź trofeami nigdy nie nawiązał rywalizacji z najlepszymi, tak jego umiejętności mogą być bez wstydu porównywalne z każdym innym bramkarzem świata. Nie zamieram twierdzić że był najlepszym bramkarzem w historii - bo nie był, ale jeszcze dekadę temu Bolton Wanderers miał między słupkami jednego z najbardziej niedocenionych piłkarzy w historii futbolu, ”Wielkiego Fina”, nieprawdopodobnego bramkarza - Jussiego Jääskeläinena.


Victor Morawski

@MorawskiVictor

Kibic #LFC oraz reprezentacji Danii i maniak piłki nożnej. Uwielbiam kraje Nordyckie, ale Futbolem interesuję się na całym świecie.

Komentarze