1liga styl życia

Kto może wejść do Ekstraklasy z Rakowem?

Paweł Grzywacz @GrzywkaFutbol

Fot: fczajkowski, Creative Commons

Tagi

Raków Częstochowa Michał Gliwa Damian Michalik

Raków Częstochowa jest na autostradzie do Ekstraklasy. Warto więc przyjrzeć się kto dzięki częstochowianom może wrócić lub w niektórych przypadkach dostać szansę debiutu w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Michał Gliwa w poprzednim sezonie był jedną z najważniejszych postaci Sandecji Nowy Sącz i kilkukrotnie ratował sądecki zespół przed kompromitacją. Teraz może ponownie wywalczyć awans do Ekstraklasy. Powrót Gliwy do najwyższej klasy rozgrywkowej może być ciekawym wydarzeniem, ponieważ kiedyś bramkarz ten kojarzył się z dosyć… hmm… ciekawym sposobem interwencji (a w zasadzie ich braku). Na ławce zespołu spod Jasnej Góry siedzi za to Jakub Szumski, którego kojarzyć możemy z Legii Warszawa i Piasta Gliwice. Swego czasu zaś był on uznawany za jednego z najzdolniejszych polskich bramkarzy.

Czeski defensor Tomas Petrasek to jeden z ciekawszych defensorów w I Lidze. Czech pod pewnymi względami przypomina swojego słynnego rodaka Jana Kollera. Można o nim mówić „czeski wieżowiec”, ma bowiem dwa metry wzrostu i waży około 100 kilogramów. To zawodnik, który bez problemu powinien poradzić sobie w Ekstraklasie, gra bowiem na bardzo dobrym poziomie na zapleczu. Petrasek niedługo prawdopodobnie będzie miał okazję udowodnić swoje umiejętności szerszemu gronu kibiców.

W linii pomocy częstochowskiego klubu w oczy po pierwsze rzuca się nazwisko Piotr Malinowski. Zawodnik którego kojarzą na pewno fani Górnika Zabrze i Podbeskidzia Bielsko-Biała ma na koncie ponad 100 spotkań w Ekstraklasie i być może jesienią będzie miał okazję tę ilość powiększyć. Oprócz niego w linii pomocy jest jeszcze jeden zawodnik z ponad setką spotkań w Ekstraklasie. To Dariusz Formella, który rozegrał 104 spotkania w Ekstraklasie. To jednak piłkarz o którym można powiedzieć, że jest za dobry na I Ligę (acz w tym sezonie jakoś szczególnie się w tych rozgrywkach nie wyróżnia) i za słaby na Ekstraklasę. Jeżeli wraz z Rakowem wszedłby do Ekstraklasy to zapewne będzie to dla niego tak naprawdę ostatnia szansa by udowodnić, że „ma w sobie to coś”. Obok niego z doświadczeniem ekstraklasowym jest też Patryk Kun, który w ubiegłym sezonie miał okazję zaprezentować się w najwyższej lidze w barwach Arki Gdynia. Zdaniem wielu to ten lepszy z braci Kunów, ale w Arce tego nie udowodnił. Jednak w Rakowie prezentuje się na bardzo dobrym poziomie. Poza nimi z ciekawszych graczy którzy niedługo mogą zagrać w poziom wyżej jest jeszcze nowy nabytek częstochowian Damian Michalik. W GKS-ie Katowice gdzie spędził ostatnie pół roku spisywał się poniżej swojego potencjału, ale wcześniej był gwiazdą w Olimpii Grudziądz. To zawodnik obdarzony sporymi umiejętnościami i warto by niedługo zaprezentował się nam w Ekstraklasie.

Na koniec warto spojrzeć na trzech klubowych napastników. Pierwszy z nich to Szymon Lewicki, który już dwa razy trafiał do Ekstraklasy, lecz ani w barwach Arki, ani w barwach Zagłębia Sosnowiec nie miał okazji do debiutu w niej. Zawodnik ten ma w tym roku 31 lat i należy powiedzieć, że to jest właściwie jego ostatnia szansa by pokazać się w Ekstraklasie. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden z nowych nabytków Rakowa – Patricka Fridaya Eze. W przeszłości potrafił regularnie pakować piłkę do siatki w Serbii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ubiegłym sezonie grał dla znanych tureckich klubów Konyasporu i Denizlisporu. Wiele osób zapyta, gdzie tu jest haczyk? Jaki defekt ma ten piłkarz, że wylądował w polskiej I Lidze? Otóż od kilku miesięcy był on bez klubu. Zawodnik ten ma 26 lat… acz z twarzy wygląda na z 3-5 lat starszego. Na koniec zaś warto spojrzeć na w zasadzie największą gwiazdę tego klubu. To Mateusz Zachara, któremu co prawda daleko do formy którą prezentował w Górniku Zabrze, czy nawet w Wiśle Kraków, ale być może po trafieniu do Ekstraklasy pokaże się z tej strony, z której pokazywał się niegdyś grając w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Jak widać więc wraz z klubem z Częstochowy w Ekstraklasie może pojawić się grono ciekawych zawodników. Dla niektórych z nich będzie to debiut w tej klasie rozgrywkowej. Dla niektórych powrót do niej. Warto czekać i liczyć, że zawodnicy ci udowodnią, że zasługują na to by się tam pokazać.


Paweł Grzywacz

@GrzywkaFutbol

Fan przede wszystkim Ekstraklasy. Z zagranicy Liverpool i Real. Poza tym interesuje się żużlem, skokami narciarskimi, siatkówką i sportami motorowymi.

Komentarze