Bundesliga

Bundesliga wonderkids #2

Fot: x, CC0

Tagi

RB Salzburg RB Lipsk Laimer
Konrad Laimer - pomocnik, 20 lat


Młody Austriak całe swoje dotychczasowe życie piłkarskie spędził w Salzburgu, a teraz odważył się na kolejny krok w swojej karierze - przenosi się do Niemiec. Kiedy zawodnik z Red Bull Salzburg przechodzi do RB Lipsk to zawsze jest to krytycznie odbierane, ale niezależnie od tego czy takie praktyki się komuś podobają czy nie, to Austria “produkuje” wspaniałych piłkarzy - po Dayot Upamecano, Bernardo, Benno Schmitz i Naby Keïta, Konrad Laimer jest następny, który przeprowadza się do Lipska właśnie z Austrii.

Laimer urodził się 27 maja 1997 roku w Salzburgu, w wieku 5 lat przystąpił do klubu USC Abersee, po 5 latach został zawodnikiem Red Bull Salzburg, w klubie tym przeszedł wszystkie szczeble wiekowe. W 2013 roku poprowadził drużynę U16 do mistrzostwa Austrii, rok później powtórzył ten wyczyn z U18. Laimer jako 16-latek przechodzi do FC Liefering (klub ściśle współpracuje z RB Salzburg), tam po bardzo dobrych występach, po roku wraca do Salzburga, gdzie zalicza debiut w austriackiej Bundeslidze - 28 września 2014 roku przeciwko Rapid Wiedeń. Początki miał jednak trudne, w kolejnych meczach grywał od początku, ale drużyna przegrywała, a Laimer zostawał zmieniany już w przerwie meczu. W austriackim klubie nowym trenerem zostaje Óscar García i to on pomaga Laimerowi ostatecznie się przełamać w pierwszym składzie. W rundzie wiosennej sezonu 2015/16 już wyraźnie swoimi występami przyczynił się do zdobycia podwójnej korony - mistrzostwo i puchar Austrii. Swoje pierwsze trafienia zdobył w pucharze Austrii przeciwko Austrii Wiedeń (5:2). Od tego czasu Laimer rozwija się w błyskawicznym tempie, wyrastając na jednego z największych talentów Europy. W sezonie 2017/18 Laimer rozegrał dla klubu z Salzburga 43 mecze, przyczynił się do 8 bramek, co zaowocowało powołaniem do seniorskiej reprezentacji Austrii. Z dnia na dzień pojawiły się pierwsze pogłoski transferowe do RB Lipska. Po trwających ponad miesiąc spekulacjach, Laimer za kwotę między 5-7 mln Euro przechodzi do RB Lipska.

Konrad Laimer najlepiej się czuję jako defensywny pomocnik, ale zdarzało się, że zagrał też bardziej ofensywnie. Mierzący 1,8 m pomocnik doskonale potrafi czytać grę, posiada solidną technikę użytkową, ale najbardziej ceniony jest za waleczność i agresywność w odbiorze piłki.

“Zawsze daje z siebie wszystko, nigdy się nie poddaje i pobiegnę za każdą piłką”

Drugi trener Red Bull Salzburg Alexander Zickler jest pewien, że Laimer świetnie sobie poradzi w niemieckiej lidze. Moim zdaniem lekkiego zadania młody Austriak nie będzie miał, w Lipsku jest ogromna konkurencja jeżeli chodzi o środek pola. Tak czy inaczej, z niecierpliwością czekamy, by zobaczyć młodego zawodnika na boisku.


Komentarze