Inne Ligi

Podsumowanie 4. i 5. kolejki estońskiej Premiium Liigi

Dawid Czemko @CzemkoDawid

Fot: stadiumguide.com, stadiumguide.com

Czwarta i piąta seria gier obfitowała w wiele emocji. Powoli zarysowuje nam się tabela ligi. Co raz ciekawiej wygląda także rywalizacja o koronę króla strzelców.

4. kolejka

02/04/2019 - WTOREK

Tartu JK Tammeka 0-3 Paide LM (62’ i 82’ Kevin Kauber, 95’ Henri Välja)

„Paide wygrywa ze studentami”

SKRÓT:

Paide przyjechało do Tartu zmotywowane zwycięstwem z Talliną Kalev (1-0). Gospodarze chcieli się odkuć po dotkliwej porażce z Florą (1-4), więc mecz zapowiadał się ciekawie. Pierwsza połowa była wyrównana. Obie drużyny były jednak nieskuteczne. Za to w drugiej części spotkania to Estońska Barcelona zaczęła groźniej atakować, co przełożyło się na bramkę. W 62. minucie niezawodny Karl Mööl popędził prawą stroną i dograł w pole karne do Kevina Kaubera. Były zawodnik m.in. The New Saints obrócił się z piłkę i genialnym strzałem pokonał Maita Tooma. Równo pół godziny później napastnik przyjezdnych pokonał golkipera rywali po raz drugi. Kauber dostał świetne prostopadłe podanie od Allasany Jatty, ośmieszył Kevina Aloe i skierował piłkę do siatki. Kropkę nad „i” postawił w tym meczu Henri Välja. Siedemnastolatek zabawił się z obrońcami „Studentów” i wpakował futbolówkę do bramki, mocnym strzałem po ziemi.

ZAWODNIK MECZU: Kevin Kauber (Estonia, Paide)
LICZBA WIDZÓW: 392

Nomme Kalju 0-3 Flora Tallin (81’ F. Liivak, 85’ E. Sorga, 89’ V. Sinyavskiy)

„Flora wygrywa derby w końcówce”

SKRÓT:

Wielki hit Estońskiego futbolu! Za faworyta stawiano drużynę Flory. To właśnie kaktusy dominowały całym spotkaniu. Świetny mecz rozgrywał Kosta Vassiljev, asystował przy pierwszym golu. W 82. minucie zagrał daleką piłke do Franka Liivaka. Golkiper Nomme Kalju zderzył się z kolegą z zespołu i gwiazdor Flory wpakował piłkę do pustej bramki. Kilka minut później Kosta wykonał rzut wolny, piłkę przy lewym słupku przejął Martin Miller, zagrał do Erika Sorgi, a ten trafił do bramki. Co ciekawe, 19 latek wszedł na boisko ledwie kilkanaście sekund wcześniej. Ostatniego gola, w tym spotkaniu strzelił Vitaliy Sinyavskyi, były zawodnik „Różowych Panter”. Asystował mu Rauno Alliku. Flora rozegrała świetne spotkanie, a gospodarze pogłębiają swój kryzys.

ZAWODNIK MECZU: Konstantin Vassiljev (Estonia, Flora)
WIDZÓW: 753

03/04/2019 - ŚRODA

Tallinna Kalev 0-2 Viljandi JK Tulevik (56’ R. Peips, 76’ I. Loigo)

„Mecz outsiderów”

SKRÓT :

W stolicy zmierzyły się dwie najgorsze drużyny tego sezonu. Gospodarze oraz goście byli zdeterminowani, by zdobyć pierwsze ligowe punkty w tym roku. W całym meczu przeważała drużyny prowadzona przez Sandera Posta (Viljandi). Drużyny centralnej Estonii potwierdziła swoją wyższość w 56. minucie. Reiner Peips wygrał walkę o piłkę po dośrodkowaniu z rożnego i strzałem z przysłowiowego „czuba” pokonał bramkarza rywali. 20 minut później Kaimar Saag wystawił piłke na 16 metr Illimarowi Loigo, a ten świetnym strzałem ustalił wynik spotkania na 2-0.

ZAWODNIK MECZU : Indrek Ilves (Estonia, Viljandi JK Tulevik)
WIDZÓW : 201

Maardu LM 1-0 FC Kuressaare (18’ V. Aksjonov)

„Beniaminek zaskakuje po raz kolejny”

SKRÓT:

Jeden z ciekawszych meczów tej kolejki. Do Maardu przyjechali wyspiarze naszpikowani małymi gwiazdkami z akademii Flory. Obie drużyny grały dość atrakcyjny futbol. W całym spotkaniu padła jednak tylko jedna bramka. W 18. minucie z prawej strony dośrodkował Japończyk Sho Hayasaka, piłkę niefortunnie wypiąstkował golkiper gości. Futbolówkę przechwycił Vadim Aksjonov i strzałem głową dał swojej drużynie wygraną. Mecz mógł się jednak zakończyć o wiele wyższym rezultatem. Młodzi samuraje, Sho Hayasaka oraz Kotaro Amemiya wyrastają na gwiazdę beniaminka, który pozytywnie zaskakuje swoich kibiców po raz kolejny.

ZAWODNIK MECZU: Sho Hayasaka (Japonia, Maardu LM)
WIDZÓW : 246

JK Narva Trans 1-2 Levadia Tallin (85’ A. Diallo - 34’ – karny i 36’ Y. Budnik)

SKRÓT:

Kolejna ciekawa rywalizacja. Narva Trans przed sezonem liczyła na walkę o mistrzostwo, a zajmuje obecnie 4. miejsce z dużą stratą do lidera. Levadia za to w sezonie 2019 prezentuje się bardzo dobrze. Piłkarze ze stolicy przejęli inicjatywę już od pierwszych minut spotkania. Byli jednak nie skuteczni. W strzeleniu bramki pomógł im Abdoulaye Diallo. Senegalczyk sfaulował w polu karnym Marka Olivera Roosnuppa. Do jedenastki podszedł Yevhen Budnik i pewnie ją wykorzystał. Dwie minuty później Ukrainiec ustrzelił dublet. Snajper po podaniu Rasmusa Peetsona przepięknym strzałem podwyższył prowadzenie Levadi na 2-0. Honorową bramkę dla gospodarzy strzelił … Diallo. W 85. minucie Denis Polyakov dograł mocną piłkę po ziemi w pole karny. Futbolówka przeszła przez ręce Sergeia Lepmetsa i trafiła pod nogi stopera z Afryki.

ZAWODNIK MECZU: Yevhen Budnik (Ukraina, Levadia)

SKRÓT:

Piątą serię gier otworzyło spotkanie w Paide. Do centrum Estonii przyjechali piłkarzy z Narwy, którzy nie grają w tym sezonie na miarę swoich możliwości. Mecz był bardzo wyrównany. Obie strony oddały kilka groźnych strzałów z dalszej odległości. Dobra defensorów obu drużyn przełożyła się na bezbramkowy remis. Trans zawiódł po raz kolejny. Za to Paide umacnia pozycję w czołówce.

ZAWODNIK MECZU: Marko Meerits (Estonia, Narva Trans)
WIDZÓW: 327

07/04/2019 – NIEDZIELA

Viljandi JK Tulevik 2-3 Nomme Kalju (1’ I. Subbotin, 11’ R. Kirss, 23’ M. Ugge – karny – 37’ J. Ounap, 40’ R. Peips)

„Przebudzenie mistrzów”

SKRÓT:

Do Viljandi przyjechali mistrzowie kraju. Różowe Pantery liczyły na zwycięstwo po dwóch spotkaniach bez wygranej. Już w pierwszej minucie Nomme Klaju wyszło na prowadzenie. Robert Kirss popędził lewą stroną boiska, zacentrował w pole karne, a Igor Subbotin wpakował piłkę do siatki. Był to najszybciej strzelony gol w tym sezonie. Dziesięć minut później to Kirss cieszył się ze strzelenia gola. Asystował mu Lilliu, który utrzymał się przy piłce w polu karnym i podał na prawo piłkę do Estończyka. Atakujący strzałem w lewy dolny róg bramki pokonał Andreasa Kallaste. Gola na 3-0 strzelił Max Ugge. Wykorzystał on rzut karny, którego sprokurował Indrek Ilves. Boczny obrońca sfaulował wcześniej Andrija Markovycha. Wydawało się mistrzowie Estonii zdołają jeszcze podwyższyć swoje prowadzenie. Jednak to gospodarze zaczęli trafiać do siatki. W 37. minucie Martin Allik dośrodkował z rzutu rożnego. Piłkę głową uderzył Janar Õunap i Viljandi Tulevik zaczęło odrabiać straty. Już 180 sekund później goście prowadzili już tylko jedną bramką. Tym razem Vitaliego Telesa pokonał Rainer Peips. Napastnik dostał piłkę od niezawodnego Kaimara Saaga i strzałem z prawej nogi pokonał golkipera rywali. Druga połowa nie obfitowała w wiele emocji. Podopieczni Sergeya Frantseva dowieźli prowadzenie do końca i wrócili do stolicy z trzema punktami.

ZAWODNIK MECZU: Robert Kirss (Estonia, Nomme Kalju)
WIDZÓW: 338

Tartu JK Tammeka 1-2 Levadia Tallin (71’ A. Prosa – 40’ E. Osipov, 76’ Y. Budnik – karny)

„Super bohater Budnik ratuje Levadię!”

SKRÓT:

Levadia dominowała przez całe spotkanie. Jednak pierwszą bramkę strzeliła dopiero w 40. minucie. Karla Johana Pechtera pokonał Rosjanin Evgeni Osipov, były zawodnik klubów rosyjskiej ekstraklasy. W 71. minucie Studenci zdołali wyrównać. Albert Prosa strzałem z prawej nogi pokonał Sergeia Lepmetsa. Pięć minut później Yevhen Budnik zapewnił zwycięstwo swojej drużynie. Wykorzystał on rzut karny, który sprokurował zagraniem ręką Akim Sairinen. Wicemistrzowie kraju utrzymali prowadzenie do ostatniego gwizdka sędziego.

WIDZÓW: 302

FC Kuressare 2-0 Tallina Kalev (65’ R. Tutk, 85’ S. Laht)

„Wyspiarze wygrywają”

SKRÓT:

Na Saaremę przyjechali outsiderzy ze stolicy. Kure dominowało przez całe spotkanie. W 40. minucie spotkania Wale Musa Alli otrzymał drugą żółtą kartkę za symulowanie i wyleciał z boiska. Goście nie oddali nawet celnego strzału w całym spotkaniu. Jednak podopieczni Jana Vazinskiego swoją wyższość potwierdzili dopiero w drugiej połowie. Z rożnego dośrodkował Sander Laht, piłkę głową uderzył Rauno Tutk. Futbolówkę błędnie wybił jeden z defensorów gości, a ta wpadła do bramki. Gola na 2-0 w 85. minucie strzelił po wspaniałym balansie ciała Laht. Tallina Kalev wciąż bez punktów w tym sezonie.

ZAWODNIK MECZU: Sander Laht (Estonia, FC Kuressaare)
WIDZÓW: 258

Flora Tallin 6-0 Maardu LM (7’ i 26’H. Riiberg, 22’, 39’, 55’ i 83’E. Sorga)

„Sorga’s SHOW”

SKRÓT:

Beniaminek po raz kolejny dostaje istne lanie od ligowego potentata. Wcześniej poniósł dotkliwe porażki z Różowymi Panterami i Levadią. Tym razem to Kaktusy, a przede wszystkim Erik Sorga rozbiły zespół Maardu. Na uwagę zasługuję dublet i asysta Herola Riiberga.

ZAWODNIK MECZU: Erik Sorga (Estonia, Flora)
WIDZÓW: 442

Najlepszy strzelec: Yevhen Budnik (Ukraina, Levadia) – 7 goli
Najlepszy asystent: Konstantin Vassiljev (Estonia, Flora) – 4 asysty

8pkt - Yevhen Budnik (Ukraina, Levadia)

Najwięcej czystych kont: 2 zawodników - 4 czyste konta
Najlepsza frekwencja: Flora Tallin 6-0 Maardu LM, 442 widzów, Sportland Arena w Tallinie
Zawodnik kolejki: Erik Sorga (Estonia, Flora)

Eric SorgaŹródło: soccernet.ee