Inne Ligi

Wielkie derby Pragi

Bartosz Chołost @ChoBartosz

Fot: weszlo.com, weszlo.com

Dnia 14 kwietnia 2019 roku , po raz 291 stanęły na przeciwko siebie drużyny Slavii Praga oraz Sparty Praga, w ostatnim spotkaniu rozgrywanym w Listopadzie padł remis 2:2, tym razem obie drużyny miały apetyt na zgarnięcie 3 punktów. Zapraszam do przeczytania artykułu w którym podsumuje wielkie derby stolicy Czech.

Konferencje przedmeczowe

Zawodnik Sparty Michal Sacek mówił, że przed derbami czuje się pewnie oraz cieszy go, że będzie mógł po raz kolejny wystąpić w tym wielkim spotkaniu dodał także, że spodziewa się wiele zmian w składzie rywala zza miedzy ponieważ w czwartek grali w lidze Europy z Chelsea i niektórzy zawodnicy potrzebują regeneracji wie także, że Slavia ma silną drużynę i traktuje rywali z szacunkiem. Natomiast jego kolega z drużyny Costa Nhamoinesu dodał, że mecze między tymi drużynami to wielkie święto i nikogo te spotkania nie męczą, dodał również ,że Slavia ma świetny sezon jednak pojadą na teren rywala pewni siebie oraz z myślą o zwycięstwie. Gracz Sparty powiedział, że będzie zadowolony jeśli Slavia zagra ofensywny futbol ponieważ bardzo mu to odpowiada. Trener Sparty Zdenek Scansy także traktował derbowego rywala z szacunkiem i podziwia dobry sezon Slavii, dodał także że spodziewa się wielu zmian w składzie Slavii w porównaniu do meczu z Chelsea.

Natomiast trener Slavii Jindrich Trpisovsky mówił, że dla niego każde derby to wielkie przeżycie, ponieważ już za młodu jako kibic często na nich bywał. Josef Husbauer także nie krył radości z nadchodzących derbów i dodał że będzie to wspaniałe widowisko. Simon Deli czy stoper Slavii zaznaczył, że po porażce z Chelsea chcą dać teraz swoim fanom zwycięstwo i zrobią wszystko aby zdobyć 3 punkty oraz dodał, że Sparta ma mocną kadrę jednak Slavia ma jeden z lepszych sezonów w historii.

Przebieg Spotkania

Przed spotkaniem odegrano hymn Czech. Już od pierwszych minut Slavia zaczęła grać agresywnie i często faulować, a już w 12 minucie gospodarze mieli dobrą akcje - sam na sam z bramkarzem wyszedł Josef Husbauer i podczas mijania bramkarza padł na ziemię, gracze Slavi domagali się karnego, jednak po analizie Var, Josef Husbaer został ukarany żółtą kartką za symulację. Sparta swoją pierwszą szansę miała w 16 minucie jednak strzał Martina Frydeka z rzutu wolnego trafił prosto w mur. W 20 minucie pada pierwsza bramka w spotkaniu - Josef Husbauer dobrze dośrodkował z rzutu rożnego a Tomas Soucek posłał piłkę głową do bramki. W 30 minucie spotkania po raz kolejny został użyty sysytem Var, po tym jak piłkarz Sparty zagrywał ręką w polu karnym, jednak po analizie sędziowskiej karnego znowu nie było. Kolejna akcja miała miejsce już 10 minut później gdy strzał oddał Michal Sacek, jednak piłkę z lini bramkowej wybijał obrońca Slavii Ondrej Kolar. W 44 minucie gracz Slavii Jaromir Zmrhal wychodzi sam na sam z bramkarzem, jednak posyła piłkę wysoko nad poprzeczką. Drugą część spotkania również lepiej rozpoczęła Slavia. W 47 minucie strzał oddał Milan Skoda, jednak minął on o centymetry bramkę Sparty. W 53 minucie padła bramka dla Sparty. Srdjan Plavsic dośrodkował z rzutu rożnego jego dośrodkowanie zostało wybite i piłka spadła znów pod jego nogi, zawodnik zdecydował się oddać strzał zza pola karnego i umieścił piłkę pod poprzeczką bramki Slavii. 65 minuta i po raz kolejny użycie systemu Var po tym jak zawodnik Sparty w murze zagrywał piłkę ręką, jednak po raz kolejny sędzia nie wskazał na wapno. Końcówka meczu to wielkie emocje, najpierw 84 minucie strzał głową Milana Skody przeleciał centymetry nad bramką Sparty, a w 95 minucie Alex Kral oodał strzał zza pola karnego jednak wylądował on na poprzeczce bramki Sparty. Podsumowując:

•Ogromna przewaga Slavii ,jednak gospodarze strasznie nieskuteczni

•Bardzo dobre sędziowanie

•Świetna atmosfera na trybunach

Wypowiedzi pomeczowe

Najmłodszy zawodnik na boisku 16-sto letni zawodnik Sparty, Adam Hlozek powiedział, że na początku spotkania miał duży stres, jednak później uspokoił nerwy i dodał że wynik derbów ocenia na plus. Trener Sparty, Zdenek Scasny uważał, że mecz był bardziej walką na boisku a nie piękną grą. Dodaje też, że jego graczom brakowało spokoju oraz, że sukcesem jest zakończyć obecny sezon na trzecim miejscu. Kapitan Sparty czyli Costa powiedział, że to spotkanie było bardzo trudne i było w nim bardzo dużo walki ale jest zadowolony z wyniku. Trener Slavi Jindrich Tripisovski chwali bardzo swoich zawodników i uważał, że były to świetne derby mimo tego że Slavia była zmęczona po czwartkowym spotkaniu z Chelsea. Zwrócił uwagę także na częste faule szczególnie w pierwszej połowie oraz dodał, że sędziowie podejmowali bardzo dobre decyzje.

Odmienne zdanie od trenera miał zawodnik Slavii Tomas Soucek. Ocenił on wynik negatywnie i dodał, że Slavia bardziej zasłużyła na zwycięstwo. Uważał również, że sędzia nie podejmował najlepszych decyzji i na początku meczu Slavii należał się rzut karny, jednak zgadza się ze swoim trenerem, że mecz był bardzo agresywny i często dochodziło do fauli.