Bundesliga

Bundesliga wonderkids #3

Fot: x, CC0

Tagi

Zagadou Piszczek PSG Borussia Dortmund
Dan-Axel Zagadou - obrońca, 18 lat

Uważany za największy talent na pozycji środkowego obrońcy swojego rocznika. FC Chelsea, VFL Wolfsburg, RB Lipsk, Manchester City to tylko kilka klubów, które zabiegały na początku tego roku o usługi młodego Francuza. Ostatecznie Zagadou wybrał Borussię Dortmund i 5 stycznia 2017 został oficjalnie przedstawiony w klubie gdzie gra Łukasz Piszczek.

Zagadou urodził się 3 czerwca 1999 roku na przedmieściach Paryża, dokładnie w 100-tysięcznym mieście o nazwie Créteil. W wieku 7 lat naukę piłki nożnej zaczął w miejscowym klubie US Créteil-Lusitanos, klub, który swoje miejsce ma raz w drugiej lidze, a raz w trzeciej. Przyszedł rok 2011, Zagadou przystępuję do sekcji młodzieżowej Paris St. Germain, przez następne 3 lata Francuz się wzorowo rozwija, czego rezultatem było powołanie do reprezentacji Francji U16 - tam rozegrał 13 meczów i został przeniesiony do kadry U17, gdzie jako kapitan reprezentacji zdobył Mistrzostwo Europy 2016. W klubie już jako 16-latek regularnie grał w U19 PSG, nawet zagrał mecz w UEFA Youth League przeciwko Szachtar Donieck. W poprzednim sezonie Zagadou był „przerzucany” - raz grał w PSG U19, a to znowu zagrał w drugiej drużynie PSG. Choć błyskawicznie wspinał się coraz to wyżej, w pewnym momencie zdał sobie sprawę, że będzie bardzo ciężko o miejsce w pierwszej kadrze PSG — zdecydował zmienić klub, pomimo tego, że PSG zaoferowało mu kontrakt zawodowy, Zagadou zdecydował się na propozycje Borussii Dortmund:

”Świadomie wybrałem Borussię, bo klubowi bardzo dobrze udaję się integracja młodych zawodników z pierwszą drużyną.”

BVB zyskało utalentowanego środkowego obrońcy, który posiada wszystkie predyspozycje na światowej klasy defensora. Lewonożny zawodnik często angażuje się w konstruowaniu akcji ofensywnych. Solidnie zbudowany obrońca nie boi się pojedynków jeden na jeden. Nie stroni także od przejęcia odpowiedzialności na boisku, już w młodzieżowych drużynach klubowych, czy reprezentacji nosił opaskę kapitana.

Dyrektor sportowy BVB oznajmił, że transfer młodego Francuza trzeba kategoryzować jako perspektywiczny, co oznacza, że na początku będzie więcej grywał w drugiej drużynie, by się ograć i zdobyć doświadczenie. Na pewno byłoby wielką niespodzianką, gdyby trener Peter Bosz zdecydował się od razu Francuza wmieszać w rotację środkowych obrońców. Zaznaczam, że Dortmund słynie z tego, że nie zawsze stawia na wielkie nazwiska...więc jak tylko pojawi się okazja, to Zagadou na pewno pokaże, na co go stać! Przykładem może tutaj być Julian Weigl, który za Tuchela dość niespodziewanie stał się zawodnikiem podstawowego składu.


Komentarze