Ekstraklasa

Pierwsi Mistrzowie Polski

Łukasz Karpiak @Karpiukutno

Fot: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Tagi

Piast Gliwice ma szansę na pierwsze, historyczne Mistrzostwo Polski. Podopieczni Waldemara Fornalika mają wszystko we własnych nogach i być może Piast dołączy do panteonu Mistrzów Polski. Byłaby to swojego rodzaju świeżość, gdyż na „debiutanckie” mistrzostwo któregoś z klubów czekamy blisko 30 lat!

W ostatnich latach z Mistrzostwa Polski cieszyły się kluby, które już nie raz znały smak krajowego czempionatu – Legia, Lech, Wisła Kraków. Oczywiście, w międzyczasie triumf w lidze świętował Śląsk (drugie mistrzostwo w swojej historii), czy Zagłębie Lubin (również drugie mistrzostwo). Choć można to było nazwać duopolem – w ciągu ostatnich dwudziestu sezonów, aż piętnaście razy ligę wygrywała Wisła lub Legia. Dominacja. Cofnijmy się jednak dalej – do sezonu, w którym po raz ostatni mistrzostwo świętowała drużyna, która nie miała okazji jeszcze wygrać ligi.

W 1991 Oscara zdobywa „Tańczący z wilkami”, gracze grają w Duke Nukem oraz Street Fightera II, Polacy żyli aferą paliwową, „Black or White” Micheala Jacksona wprowadza ludzi w taneczne szaleństwo, Metallica pokazuje światu utwór „Sad but True”. Zagłębie Lubin zdobywa swoje pierwsze Mistrzostwo Polski.

Lubinianie z przytupem weszli do ekstraklasy – w swoim pierwszym sezonie po powrocie z drugiej ligi zajęli drugie miejsce, do końca walcząc z poznańskim Lechem o triumf w I lidze. Jednak nikt się nie spodziewał, co wydarzy w następnym sezonie… Zagłębie bardzo dobrze wystartowało w lidze, a prym w drużynie wiedli Romuald Kujawa, Zbigniew Szewczyk, Jarosław Bako czy Janusz Kudyba. „Miedziowi” zwłaszcza u siebie stworzyli twierdzę nie do zdobycia, nie przegrywając na swoim boisku żadnego meczu (cztery porażki przydarzyły się w spotkaniach wyjazdowych). W przedostatniej kolejce sezonu 1990/91 Zagłębie zapewniło sobie Mistrzostwo Polski pokonując u siebie Zawisze Bydgoszcz 2:1. Od tamtej pory ekstraklasa czeka, aż kolejny zespół będzie mógł nad herbem wyszyć sobie białą gwiazdkę.

28 lat – nigdy w historii polskiej ligi nie czekano tak długo, na drużynę, która zdobędzie swoje pierwsze mistrzostwo kraju.

Szalonym okresem pod tym względem był przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

W sezonie 1976/1977 pierwsze mistrzostwo historii zdobył Śląsk Wrocław, wyprzedzając między innymi Widzew oraz Górnik Zabrze. Trzy sezony później, pierwszy (i jak do tej pory ostatni raz) mistrzostwo zdobyły Szombierki Bytom, rok później pierwszego mistrza zdobył Widzew. Tak owocne w nowych mistrzów były tylko lata… 1954-1958, gdzie w ciągu pięciu kampanii, cztery kluby pierwszy raz zasmakowały triumfu w lidze (Polonia Bytom, Legia, Górnik Zabrze, ŁKS).

Mistrzostwo ŁKS-u w 1958 roku rozpoczęło proces pierwszego „zabetonowania” mistrzów – liga została zdominowana przez śląskie kluby – przez 14 sezonów aż dwanaście razy w lidze triumfowały drużyny ze Śląska – Górnik Zabrze, Ruch Chorzów i Polonia Bytom. Na dwa lata udało się tę passe przerwać Legii, dla której było to trzecie i czwarte Mistrzostwo Polski. Sezon 1972/1973 przerwał tę posuchę – Stal Mielec zdobyła pierwsze w swojej historii Mistrzostwo Polski. W Mielcu grali wtedy wielcy piłkarze – choćby można wspomnieć Domarskiego, Kasperczaka czy Latę.

Piast ma przed sobą jeszcze jedno wyzwanie, jeżeli zdobędzie Mistrzostwo Polski – tylko dwóm drużynom licznik złotych medali zatrzymał się na jedynce – Szombierkom Bytom i Garbarni Kraków.

Lista „Pierwszych” mistrzostw i przerw między nimi:

1921 – Pogoń Lwów
1922 – Cracovia (jeden sezon)
1927 – Wisła Kraków (cztery sezony)
1929 – Warta Poznań (dwa sezony)
1931 – Garbarnia Kraków (dwa sezony)
1932 – Ruch Chorzów (dwa sezony)
1946 – Polonia Warszawa (sześć sezonów)
1954 – Polonia Bytom (osiem sezonów)
1955 – Legia Warszaw (jeden sezon)
1957 – Górnik Zabrze (dwa sezony)
1958 – ŁKS Łódź (jeden sezon)
1972/73 – Stal Mielec (piętnaście sezonów)
1976/77 – Śląsk Wrocław (cztery sezony)
1979/80 – Szombierki Byton (trzy sezony)
1980/81 – Widzew Łódź (jeden sezon)
1982/83 – Lech Poznań (dwa sezony)
1990/91 – Zagłębie Lubin (osiem sezonów)

Obecna seria trwa dwa dwadzieścia siedem sezonów i jest najdłuższą w historii ligi. Co to oznacza?

Biorąc pod uwagę ostatnie lata, wyklarowała się nam grupa drużyn, które zdobywają regularnie Mistrzostwo Polski. Były okazje, by wcześniej przerwać tę serię, ale zarówno Piast, jak i Jagiellonia nie wykorzystywały swoich szans. W pewien sposób nawiązaliśmy do czołowych lig, gdzie również wyklarowała się grupa drużyn, które walczą i zdobywają mistrzostwo (większymi bądź mniejszymi seriami), a każdy triumf drużyna spoza tej grupy jest dużym zaskoczeniem.

Czy jest jakaś drużyna, która mogłaby za kilka lat wskoczyć na tę listę? Aktualnie z ekstraklasy postawiłbym zarówno na Lechię, jak i Jagiellonie – kluby, które mają aspiracje mistrzowskie, jednak przez różne problemy i błędy, chwilowo muszą obejść się smakiem. Uważam, że jeżeli w ciągu kilku następnych lat nic nie zdarzy się szokującego w polskiej piłce, to następna seria oczekiwania na debiutanckie mistrzostwo może trwać zdecydowanie dłużej (zakładając, że Piast zdobędzie mistrzostwo).

Piłka kocha takie historie – Piast, który w poprzednim sezonie walczył o utrzymanie, może zdobyć mistrzostwo i wyprzedzić zdecydowanie bogatsze od siebie kluby. Można narzekać na ekstraklasę, ale cały czas tworzy się jej historia na naszych oczach.


Łukasz Karpiak

@Karpiukutno

Widzew, Football Manager, Ryby, Piłka nożna. Czasami coś napiszę #1z10 http://Pilkakarpia.pl http://WidzewToMy.Net http://rtswidzew.pl ????

Komentarze