Ekstraklasa

Oni mogą odejść z Ekstraklasy w letnim okienku.

Tomek Hatta @Fyordung

Fot: Rafal Oleksiewicz, Getty Images

Tagi

Przed nami ostatnia kolejka Ekstraklasy. Tuż po niej jak zawsze zaczną się pojawiać bardzo ciekawe informacje transferowe, szczególnie o tych zawodnikach, którzy mogą odejść do silniejszych lig - by wejść na wyższy poziom umiejętności. Postanowiłem zająć się najbardziej utalentowanymi polskimi zawodnikami, których nasza liga niedługo zapewne straci.

W ostatnich latach marka młodego polskiego piłkarza znacznie wzrosła, czego dowodem są wyjazdy do silniejszych lig nawet tych młodych i nie do końca okiełznanych. Taki obrót spraw zachęca naszych renerów do coraz odważniejszego stawiania na zawodników ze swoich akademii i w obecnym sezonie Ekstraklasy możemy oglądać wielu naprawdę ciekawych, a przede wszystkim bardzo perspektywicznych graczy.

Jak już dobrze wiadomo, po zakończeniu sezonu pewne jest odejście do Serie A dwóch zawodników. Do Fiorentiny powędruje Szymon Żurkowski, a dosyć niespodziewanie do Genoi trafi Filip Jagiełło. Postanowiłem przedstawić pięciu moim zdaniem utalentowanych zawodników, którzy latem mają olbrzymie szanse na wyjazd z kraju.

5. Kamil Jóźwiak (Lech Poznań)

Różnie bywało w tym sezonie z grą Jóźwiaka, jednak duży wpływ na taki rozwój spraw miała ogólna postawa całego zespołu. O 21-letnim skrzydłowym szczególnie wiosną można mówić najwięcej pozytywnych słów z całej formacji ofensywnej poznańskiego klubu. Trener Dariusz Żuraw także ewidentnie postanowił opierać taktykę właśnie na Jóźwiaku, bardzo wierząc w jego umiejętności. Warto też dodać, że wiosną głośno mówiło się o ewentualnym powołaniu go przez selekcjonera Jerzego Brzęczka. Sądzę, że latem kilka klubów zagranicznych zainteresuje się jego usługami.

Sezon 18/19: 33 występy, 3 gole, 4 asysty + Reprezentacja u21: 6 występów, 1 asysta

4. Radosław Majecki (Legia Warszawa)

Gdy polscy bramkarze wyjeżdżali z Legii poza nasz kraj, to z reguły odnosili sukces. Podobny los może spotkać właśnie Majeckiego, który ma papiery na duży europejski klub i swoje umiejętności potrafił już pokazywać na boiskach Ekstraklasy. Bardzo jestem ciekaw czy już tego lata dojdzie do transferu, jednak uważam, że jeszcze minimum rok powinien pozostać w Polsce, by móc rozegrać pełny sezon, a i Legia mogłaby wtedy podbić nieco kwotę odstępnego i wyjść na tym lepiej.

Sezon 18/19: 15 występów, 12 wpuszczonych goli + Reprezentacja u20: 4 mecze, 4 wpuszczone gole

3. Sebastian Szymański (Legia Warszawa)

W jego przypadku bez dwóch zdań można uznać, że nałożona łatka wielkiego talentu i przyszłości naszej piłki zdecydowanie go przytłoczyła. Jeszcze niedawno łączony m.in z CSKA Moskwą, w tym sezonie jednak nie potrafiący pokazać pełni swoich umiejętności. Mimo wszystko jego chwilowe zrywy i pojedyncze dobre spotkania, pokazują jak wielki potencjał w nim siedzi i być może właśnie zmiana klubu, przez co treningi z lepszym sztabem, lepszymi zawodnikami pozwolą na poprawię wielu aspektów. Szymańskiego nadal należy traktować jak wielki talent, przy czym nawet jeśli zostanie na kolejny rok w Legii, trzeba postarać się znieść z niego trochę tej presji - a to na pewno by mu wiele dało.

Sezon 18/19: 40 występów, 2 gole, 6 asyst + Reprezentacja u21: 7 występów, 2 gole, 3 asysty

2. Patryk Dziczek (Piast Gliwice)

Najważniejsza postać środka pola w Piaście i w reprezentacji u21. Dziczek idealnie zastąpił w klubie lukę po Radosławie Murawskim, szczególnie przez to że ma do niego podobną charakterystykę, aczkolwiek twierdzę że ma od niego nieco większy talent. Dziczek po tak fantastycznym sezonie Piasta, po prostu nie ma szans na pozostanie w naszej lidze i jestem praktycznie pewny, ze jesienią ujrzymy go w lepszym klubie - i nie zdziwię się, jeżeli będzie to klub z Serie A.

Sezon 18/19: 33 występy, 3 gole + Reprezentacja u21: 6 występów

1. Robert Gumny (Lech Poznań)

Bezsprzecznie największy talent obecnie występujący na boiskach Ekstraklasy. Gumny już rok temu był blisko odejścia do Borussii Mönchengladbach, a teraz gdy doszedł w pełni do siebie po dręczącym go urazie, najbardziej się wyróżnia w słabo wyglądającym Lechu. Pewne jest to, że Kolejorz może za niego zarobić pokaźną kwotę, a jestem też przekonany, że Gumny spokojnie poradzi sobie zagranicą i niedługo wskoczy na dobre do dorosłej reprezentacji.

Sezon 18/19: 20 występów, 1 gol, 1 asysta + Reprezentacja u21: 2 występy


Tomek Hatta

@Fyordung

Red. naczelny @SofaGOL | Polscy piłkarze za granicą | Prywatnie - #Lechia #Chojniczanka #Slask - #LFC #ACMilan #FCPorto | Dużo czasu marnuję na granie w FM

Komentarze