Reprezentacje

Młode gwiazdy futbolu w Kozim Grodzie

Bartosz Chołost @ChoBartosz

Fot: India Today, India Today

23 maja na Arenie Lublin, gracze Senegalu oraz Tahiti zainaugurowały mistrzostwa świata do lat 20. Setki piłkarzy, tysiące widzów i przede wszystkim doskonała atmosfera - tego wszystkiego mogliśmy doświadczyć w Lublinie. W tym tekście chciałbym opisać najlepsze moim zdaniem spotkania w tym mieście, zespoły oraz opisać zawodników, którzy mają szansę zrobić w przyszłości wielkie kariery.

Najlepsze spotkania:

Tahiti - Senegal (23.05.2019)- Spotkanie inauguracyjne mistrzostw świata w Lublinie. Już w 10 sekundzie wynik otworzył Amadou Sagna. Spotkanie zarówno z jednej jak i drugiej strony toczyło się w bardzo szybkim tempie. Gracze Senegalu imponowali rajdami bokami boiska, natomiast Tahitańczycy mimo tego, że nie byli faworytem próbowali zagrozić bramce Senegalu. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Senegalu 3:0, a wszystkie bramki zdobył Amadou Sagna. Mimo porażki, moim zdaniem Tahitańczycy zostawili po sobie dobre wrażenie.

Norwegia - Honduras (30.05.2019)- Mecz który na pewno przejdzie do historii mistrzostw świata do lat 20. Po pierwsze najwyższa wygrana w historii turnieju 12:0, po drugie 9 bramek Erlinga Halanda. Samo spotkane jak odzwierciedla wynik, toczyło się do jednej bramki. Gracze Hondurasu nie mieli kompletnie nic do powiedzenia i spotkanie kończyli w 9. Pomimo tak wysokiej wygranej Norwedzy nie awansowali do 1/8, jednak na stałe zapisali się w historii mistrzostw świata do lat 20.

Senegal - Kolumbia (26.05.2019)- W tym spotkaniu spotkały się dwie najlepsze drużyny grupy A. Senegalczycy od początku wyglądali na bardziej głodnych zwycięstwa i już w 34 minucie objęli prowadzenie po bramce Ibrahimy Niane. Dalsza część spotkania także była pod dyktando graczy Senegalu. Grali oni bardzo zjawiskowo oraz skutecznie. Kolumbia momentami gubiła się w obronie, pod koniec spotkania na 2:0 z rzutu karnego trafił Dion Lopy i Senegal wygrał 2:0

Najgorszy mecz

Japonia - Korea Południowa (04.06.2019)- Najnudniejszy mecz mistrzostw rozgrywany na Arenie Lublin. Cała pierwsza połowa to ostrożna gra obu drużyn i staranie się o to, aby nie stracić bramki. Dopiero od 60. minuty ekipa Korei rozkręciła się i zaczęli coraz śmielej atakować. Japonia cały czas dobrze radziła sobie w defensywie, jednak w 84. minucie Koreańczycy znaleźli drogę do bramki i strzelili na 1:0. Więcej bramek w tym spotkaniu nie padło i to gracze z półwyspu Koreańskiego awansowali do ćwierćfinału.

Najlepsi zawodnicy

Ibrahima Niane (Senegal)- Ten zawodnik od pierwszego spotkania pokazywał bardzo wysoką formę. Zaimponował mi swoją szybkością oraz wychodzeniem do piłek prostopadłych. Łącznie na tym mundialu zdobył 3 bramki i był jednym z ważniejszych ogniw reprezentacji Senegalu. Można również było zauważyć doskonałą współpracę między nim a Amadou Sagna. Obaj zawodnicy dokonali uzupełniali się na boisku. Obecnie Ibrahima jest zawodnikiem FC Metz, lecz myślę ze po tych mistrzostwach zwróci na niego uwagę kilka lepszych klubów.

Erling Haland (Norwegia)- Gracza Red Bull Salzburg zapamiętam szczególnie, ponieważ to on w meczu z Hondurasem zanotował 9 trafień. W tym spotkaniu wyglądał jak lis pola karnego a piłka sama szukała go w polu karnym Hondurasu. Poziom przeciwnika nie powala jednak strzelenie 9 bramek w jednym spotkaniu na Mistrzostwach Świata do lat 20 robi wrażenie .Obecnie Erling nie dostaje zbyt wielu szans na grę w Salzburgu, jednak myślę ,że po odejściu Munasa Dabbura sytuacja młodego Norwega się trochę poprawi i za kilka lat zobaczymy go w jakimś topowym klubie.

Jun Choi ( Korea Południowa)- Według mnie najlepszy zawodnik Koreii Południowej,. Niezwykle pewny w obronie oraz potrafiący kreatywnie wyprowadzić atak, mimo iż ma dopiero 20 lat jest bardzo pewnie grającym graczem. Myślę ,że dzięki niemu Korea doszła aż do finału ponieważ jest on ich przywódcą, po tym mundialu na pewno zgłoszą się po niego duże marki z Europejskiej piłki.

Najlepsze zespoły

Senegal- Drużyna od początku imponująca ofensywnym stylem gry. Zawodnicy Senegalu doskonale ze sobą współpracowali co już od pierwszego meczu przynosiło widoczne efekty. W ataku ekipa z Afryki była nie do zatrzymania , a w obronie przez całą fazę grupową nie stracili ani jednej bramki. To co cechowało Senegal to znakomite przygotowanie fizyczne oraz techniczne a także zabójcza gra skrzydłami. Jak już wcześniej podkreśliłem czołowymi graczami reprezentacji byli Ibrahima Niane oraz Amadou Sagna. Niestety Senegal zakończył udział w mistrzostwach na ćwierćfinale ale pozostawił po sobie dobre wrażenie.

Korea Południowa- Bardzo mądrze i uważnie grający zespół. W spotkaniu 1/8 finału z Japonią całą pierwszą połowę się doskonale bronili i nie dawali Japończykom możliwości stworzenia zagrożenia pod bramką. W drugiej połowie nabrali trochę wiatru w żagle i zdobyli bramkę, dzięki której wygrali spotkanie. To samo miało miejsce w starciu z Ekwadorem, również doskonałą gra w defensywie i skuteczne wykańczanie akcji w ataku. Koreańczycy doszli do finału i tam dopiero znaleźli swojego pogromcę, jakim okazała się Ukraina. Warto również podkreślić, że kilku Koreańskich zawodników gra w całkiem niezłych drużynach zarówno w Korei jak i na świecie.

Garść Statystyk

Ilość rozegranych spotkań na Arenie Lublin - 9
Zdobyte bramki - 36
Najwyższy wynik- Norwegia - Honduras (12:0)
Łączna widownia - 69,304
Żółte kartki - 31
Czerwone kartki - 4

Mundial do lat 20 w Lublinie zakończył się awansem Korei Południowej do finału. Jeśli chodzi o poziom sportowy to na Arenie Lublin mogliśmy oglądać wielu młodych i uzdolnionych zawodników, którzy w przyszłości mogą zrobić wielką karierę. Od strony organizacyjnej impreza również stała na wysokim poziomie i w dniu meczowym widać było, że Lublin „żyje” mundialem i ludzie chętnie przychodzą oglądać młodych zawodników. Cały mundial także już dobiega końca. Sądzę że zarówno dla Lublina i dla całej Polski mistrzostwa były okazją do zaprezentowania się z dobrej strony i wykorzystaliśmy tą okazję w 100%.