Piłka nożna

Moc trenerów

Jan Wełna @eljohnino

Fot: Łukasz Grochała, Cyfrasport

Tagi

W świecie piłkarskim osobą najczęściej ocenianą, czasami nawet częściej niż zawodnicy są trenerzy. Dzielą się oni często tez na poszczególne grupy, od trenerów motywatorów, po szkoleniowców analityków. Jaki jednak jest najważniejszy czynnik po którym możemy ocenić umiejętności trenera?

Wydaje się że każdy trener powinien mieć po każdej z cech na które dzielą się poszczególni trenerzy. Musi na pewno być pewnego rodzaju motywatorem , musi umieć wpłynąć na piłkarzy, którzy często w dzisiejszych czasach więcej myślą o wygraniu meczu w Counter-Strike, czy zagraniu na konsoli w FIFE, niż o porządnym treningu. Przez lata się to zmieniało wiadomo, że 40 lat temu, tego problemu nie było, piłka nożna często była swego rodzaju jedyną rzeczą jakiej mogli poświęcić się piłkarze. Football często był jedyną szansą na dostatnie życie w ciężkich czasach XX wieku. Trener motywator w tamtym czasie opierał się częściej na pewnego rodzaju strachu, używając często różnych przedmiotów w tym butów latających po szatni by w odpowiedni sposób wpłynąć na zawodników. Obecnie takie metody nie wydają się odpowiednie znając ówczesnych piłkarzy i ich charaktery, szybciej od motywacji , sprowadziło by to fochy, bunty i podziały. Aktualnie w cenie u trenerów są takie umiejętności motywowania, często rozkapryszonych zawodników, sposoby niestandardowe, trenerzy w ten sposób prześcigają się w coraz to nowych metodach, od wyjść do miejsc historycznych, puszczenie podobnego rodzaju filmów, oraz produkcji w stylu „Foresta Gump-a” o przełamywaniu własnych barier i spełnianiu marzeń. Piłka nożna na najwyższym poziomie często rozstrzyga się w głowach zawodników, dlatego motywacja jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Wiadomo jednak że sama motywacja, bez odpowiedniego warsztatu szkoleniowca nie przyniesie zamierzonych skutków. W jaki sposób taki warsztat możemy rozpoznać? Jedni powiedzą że odpowiednią weryfikacja trenera i jego wizji są wyniki. Jednak uważam że oprócz wyników, które są oczywiście kluczową kwestią, o renomie i umiejętnościach trenerów mówi to jak ich drużyny grają po prostu w piłkę. Dlatego cenię bardzo Pepa Guardiolę, który jak nikt inny w każdym klubie wprowadza swój niepowtarzalny styl. Jego filozofia opierająca się na utrzymaniu się przy piłce, wysokim pressingu i dominacji w ten sposób rywala, odmienił w pewnym stopniu piłkę nożną. Można powiedzieć więc że umiejętności warsztatowe trenera można ocenić w ten sposób, że jeśli bez wiedzy kto siedzi na ławce, a oglądając samą drużynę, możemy wskazać kto jest konstruktorem, tej drużyny i kto stoi za tym sposobem gry, wskazuje wielkość szkoleniowca.

Trzecią kluczowa jeśli chodzi o ocenę trenera kwestią jest na pewno budowanie zawodników. Kształtowanie ich w taki sposób że poprzez pracę z tym szkoleniowcem, zarówno drużyna gra dobrze, jak i sami zawodnicy indywidualnie rozwijają się w odpowiedni sposób. Uważam że jeśli chodzi o tę kwestię, najlepszy pod tym względem jest Jurgen Klopp, człowiek który ukształtował, rozwinął i czasami wręcz wychował całą rzesze zawodników. Polscy kibice powinni być w szczególny sposób wdzięczny, bo to w jaki sposób rozwinął on nasza słynną trójkę z Dortmundu, był niesamowity. Każdy z nich wykonał niebywały skok jakościowy. Podejście do piłkarzy, odpowiedni kontakt i odpowiednie dostrzeganie predyspozycji zawodnika, pozwoliło między innymi zrobić z Łukasza Piszczka, jednego z najlepszych prawych obrońców w historii Reprezentacji Polski i całej Bundesligi. Można wymieniać tutaj rzeszę zawodników zarówno BVB jak i Liverpoolu. Kloop można powiedzieć że kształtuje nowe gwiazdy futbolu, jak Lewandowski, Salah, Mane, Aleksander Arnold, Reus, Gundogan, czy Goetze. Można powiedzieć że uwielbia on ściągać zawodników wyróżniających się, jednak nie kluczowych, ma niesamowite oko do zawodników, posiadając przy tym umiejętności dzięki którym każdy może wyjść na inny większy level i najczęściej nie jeden, tylko dwa lub trzy poziomy wyżej.

W umiejętnościach trenerów można wskazać także fachowców którzy poprzez swego rodzaju „pracę organiczną” potrafią zbudować niesamowity team-spirit i bez większych zmian i transferów zbudować zespół. Najlepszym przykładem tego jest szkoleniowiec Tottenhamu- Mauricio Pochettino. Ostatnio minęło 500 dni od czasu transferu Lucasa Moury, transferu co do którego możemy się zgodzić, że nie był to transfer którym byłby kluczowy w kontekście budowy drużyny, bardziej chodziło o uzupełnienie braków na tej pozycji, oczywiście potrzebne, ale nie konieczne. Dlatego sama praca Pochettino z drużyną, codziennie na treningach, dzięki codziennej pracy, zbudował on zespół, która w każdym momencie staje za sobą murem, i która potrafiła dojść do finału Ligi Mistrzów.

Niestety jeśli chodzi o te atrybuty trenerskie które wskazałem ciężko wymienić, jakiegoś polskiego trenera, który w większym stopniu wyróżniał by się ponad resztę. Warto jednak pochwalić na pewno Czesława Michniewicza, który jest aktualnie z młodzieżówką u21, jest na Euro we Włoszech, on również potrafi zbudować wielu zawodników, poprzez odpowiedni kontakt z nimi, a jego metody motywacyjną, owiane są już legendą. Natomiast jeśli chodzi „prace organiczną” z drużyną warto wyróżnić, trenera mistrza polski Piasta Gliwice- Waldemara Fornalika, który był przez wielu skreślony po nieudanej pracy z reprezentacją, jednak jak widać codzienna praca i codzienne budowanie drużyny służy mu i efekty widać w postaci niespodziewanego jednak zasłużonego mistrzostwa polski.


Jan Wełna

@eljohnino

Fan stylu Barcelony, kibiców Liverpoolu, obrony Juventusu i skrzydeł Wisły Płock. Prywatnie również Legia i Messi.

Komentarze