Polacy za granicą

Ranking Polaków Sofy - pomocnicy

Paweł Grzywacz @GrzywkaFutbol

Fot: Adik1910, własne

Tagi

Przed państwem kolejna, przedostatnia już część naszych rankingów Polaków. Dziś bierzemy na tapet pomocników, wśród których walka o znalezienie się w rankingu była zażarta. Oto jak wybierało redakcyjne gremium.

10. Radosław Murawski – w kraju nie mówi się zbytnio o tym jak w Palermo spisywał się Murawski, ale warto nadmienić, że za polskim pomocnikiem dobry sezon w barwach tego klubu. W Serie B był jednym z najlepszych defensywnych pomocników i walnie przyczynił się do tego, że Palermo zagrało w barażach o Serie A (acz warto przypomnieć, że z powodu różnych problemów klub został zdegradowany na 11 miejsce w tabeli).

9. Szymon Żurkowski – jesienią jeden z najlepszych pomocników Ekstraklasy, wiosna w jego wykonaniu była trochę słabsza, ale i tak grał nieźle. Dodatkowo zimą doszło do jego transferu, w efekcie czego w przyszłym sezonie będzie grał w Fiorentinie. Dodatkowo za Żurkowskim udane Mistrzostwa Europy U-21 w trakcie których w meczu z Belgią strzelił gola i zaliczył asystę przy bramce Szymańskiego.

8. Adam Bodzek – jedna z najważniejszych postaci Fortuny Dusseldorf, która w tym sezonie z powodzeniem i bezproblemowo utrzymała się w Bundeslidze. Jeżeli chodzi o występy w Bundeslidze za Bodzkiem jeden z najlepszych sezonów w życiu. Grał dużo, grał dobrze, można go chwalić za ostatnie rozgrywki.

7. Grzegorz Krychowiak – to nadal nie jest ten „Krycha” co za czasów gry w Sevilli, ale był to jego najlepszy sezon od czasów odejścia z tego klubu. W Lokomotiwie był ważną postacią, grał tak jak można tego od niego oczekiwać, a przy okazji wiosną znów prezentował się tak jakbyśmy tego chcieli w kadrze. Trzeba jednak mieć nadzieję, że w przyszłym sezonie będzie grał dla Lokomotivu jeszcze lepiej.

6. Bartłomiej Pawłowski – wywołał w naszej redakcji sprzeczkę, ponieważ z początku w ogóle nie był przewidziany do tego by znaleźć się w gronie nominowanych pomocników, a planowano umieścić go wśród napastników. Ostatecznie jednak znalazł się wśród pomocników. Za nim najlepszy sezon od lat. Był liderem ofensywy Zagłębia w tych rozgrywkach, dał drużynie bardzo dużo jakości z przodu i walnie przyczynił się do tego, że Zagłębie praktycznie do ostatniej kolejki liczyło się w grze o europejskie puchary. Chociaż to nominalny skrzydłowy dostawał też szanse jako napastnik.

5. Jarosław Kubicki – w Zagłębiu Lubin był ot ligowym średniakiem, niezłym pomocnikiem, ale nic poza tym. W Lechii Gdańsk stał się można to w sumie powiedzieć – najlepszym defensywnym pomocnikiem ekstraklasy i zasadniczo najlepszym graczem środka pola w całej lidze. Bez niego nie byłoby historycznego wyniku Lechii. Warto też zauważyć, że jesienią duża część naszej redakcji chciała Kubickiego w kadrze.

4. Karol Linetty – gdyby nie to, że w kadrze albo nie grał albo nawet nie był powoływany to mógłby mówić o perfekcyjnym sezonie. W Sampdorii grał na bardzo wysokim poziomie, wśród średniaków Serie A mało było tak dobrych pomocników w tych rozgrywkach.

3. Mateusz Klich – jaka szkoda, że Leeds przegrało baraże o awans do Premier League, bowiem gdyby nie to Klich mógłby mówić o sezonie kompletnym. Zamiast tego zaś może mówić tylko o sezonie bardzo dobrym. Jeden z liderów Leeds, czołowa postać Championship, przy Marcelo Bielsie Klich znów zaczął pokazywać to z czego był znany parę lat temu. Co jednak najważniejsze wrócił do kadry i trafił wręcz z marszu do pierwszej jedenastki. Mecze w reprezentacji dobre przeplatał ze słabszymi, ale dał coś tej reprezentacji, chociażby strzelając gola Irlandii.

2. Damian Kądzior – mistrzostwo Chorwacji z Dinamem, gdzie był dosyć ważną postacią, wyjście z grupy w europejskich pucharach i tylko jednego brakuje – regularnej gry w kadrze. W reprezentacji bowiem Kądzior dalej jest tylko rezerwowym, acz może po jego ostatniej bardzo dobrej zmianie w meczu z Izraelem, w którym strzelił nawet bramkę to się zmieni.

1. Piotr Zieliński – inaczej być nie mogło. Pod wodzą Carlo Ancelottiego Zieliński potwierdził, że na swojej pozycji jest zawodnikiem topowym w skali Europy. W kadrze zdarzały mu się występy przeciętne, ale duża część jego spotkań w reprezentacji w tym sezonie była po prostu bardzo dobra. Być może zresztą latem pomocnik Napoli zmieni klub bo zainteresuje się nim jakiś klub większy od jego obecnego.


Paweł Grzywacz

@GrzywkaFutbol

Fan przede wszystkim Ekstraklasy. Z zagranicy Liverpool i Real. Poza tym interesuje się żużlem, skokami narciarskimi, siatkówką i sportami motorowymi.

Komentarze