Ekstraklasa

Kto mistrzem Polski, a kto zagra w pucharach?

Paweł Grzywacz @GrzywkaFutbol

Fot: Sofik

Tagi

Już na dniach startuje nowy sezon PKO BP Ekstraklasy. Postanowiłem zabawić się we wróżbitę Macieja i wywróżyć co wydarzy się w przyszłym sezonie tychże rozgrywek.

Mistrzem Polski będzie: Legia Warszawa

Legia buduje całkiem fajny zespół, który powinien w tym sezonie powalczyć o coś więcej. Ciekawe transfery takie jak Novikovas, Gwilia i Obradović oraz zmiany w klubie mogą być zapowiedzią tego, że Legia wróci na zaszczytne pierwsze miejsce w lidze. Jedyne co może świadczyć przeciw Legii to żadne doświadczenie Aleksandara Vukovicia na stanowisku trenera, ale nie jest przecież powiedziane, że Vuko będzie ich prowadził przez cały sezon. W przypadku Legii można wręcz powiedzieć, że jest to pewne.

Na podium będą też: Lech Poznań i Piast Gliwice

Lech ma za sobą słabszy sezon, ale w kolejnych rozgrywkach powinien wrócić do gry o najwyższe cele, klub jest po rewolucji kadrowej, a jeśli ta przebiegnie prawidłowo poznaniacy w przyszłym sezonie będą jedną z najlepszych drużyn w lidze. Jeśli jednak rewolucja nie wypali, a Dariusz Żuraw okaże się słabym trenerem to przed „Kolejorzem” może być sezon bardzo podobny do tego. Piast dokonał mądrych transferów, dodatkowo nie licząc odejścia Sedlara zespołu na razie nie opuścił nikt z pierwszego składu. Dodatkowo Waldemar Fornalik już pokazał co może wycisnąć z tego zespołu, a Piast może spokojnie w dalszym ciągu bić się o puchary. Blisko pucharów powinny też być Lechia Gdańsk i Jagiellonia Białystok, ale moim zdaniem te drużyny nie znajdą się na podium.

Czarnym koniem rozgrywek będzie: Raków Częstochowa

Beniaminek to jedna z najciekawszych drużyn przed najbliższym sezonem, do tego posiada fenomenalnego trenera jakim jest Marek Papszun. Raków nie pójdzie raczej drogą Piasta z sezonu 2012/13 i Górnika Zabrze z sezonu 2017/18, ale może spokojnie zakończyć rozgrywki w czubie tabeli na 6-7 miejscu. Nieźle powinien też sobie poradzić drugi z beniaminków, ale ŁKS to drużyna z potencjałem na max. wysokie miejsce w grupie spadkowej.

Z ligi spadną: Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze i Arka Gdynia

Każda z tych drużyn prezentuje się przeciętnie. Śląsk dokonał lekkiej przebudowy kadry, ale wygląda co najwyżej średnio. Jeżeli nie będą mieli dużo szczęścia to po 12 latach klub z Grodu Piasta może się znaleźć ponownie na zapleczu. W Górniku przed sezonem panuje niemały bałagan co nie jest zapowiedzią niczego dobrego. Dodatkowo kadra uszczupliła się o najbardziej wartościowych zawodników pomocy, a sami Angulo i Jimenez mogą nie utrzymać klubu. Arka zaś już 3 razy urywała się ze stryczka i do ostatnich kolejek toczyła walkę o pozostanie w lidze, a teraz może im w końcu zabraknąć szczęścia i klub z Trójmiasta może opuścić Ekstraklasę.

Do Ekstraklasy bezpośrednio awansują: Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Stal Mielec

Po zmianach w I lidze awans bezpośrednio wywalczą dwie drużyny, a trzecia wyjdzie z baraży pomiędzy zespołami z miejsc 3-6. Na tą chwilę na te dwie najmocniejsze drużyny wyglądają zespoły z południowo-wschodniej Polski. Klub z Niecieczy bardzo mocno się zbroi i wygląda na to, że zespół stać na to by powrócić do Ekstraklasy. Stal Mielec zaś już w ostatnich dwóch sezonach zdradzała mocne zakusy na to by wejść ligę wyżej i wygląda na to, że w tym sezonie wreszcie wypełnią swoje ambicje i znajdą się w Ekstraklasie.

Odkryciem sezonu będzie: Kacper Kostorz

Jeżeli Legia da mu szansę grać to szybko powinniśmy się przekonać o jego talencie. W I lidze w barwach Podbeskidzia prezentował szeroki wachlarz dużych umiejętności, które tym bardziej powinien pokazać po wejściu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Co prawda miejsce dla młodzieżowca na boisku będzie zajmował Radosław Majecki, ale Kostorz również powinien dostać swoją szansę, a jeżeli ją dostanie to wprost pewne jest, że ją wykorzysta.


Paweł Grzywacz

@GrzywkaFutbol

Fan przede wszystkim Ekstraklasy. Z zagranicy Liverpool i Real. Poza tym interesuje się żużlem, skokami narciarskimi, siatkówką i sportami motorowymi.

Komentarze