Serie A

Leo Duarte - brazylijski środkowy obrońca nowym nabytkiem AC Milan.

Sebastian Warowny @S_Warowny

Fot: nobbiwan CC 2.0

Tagi

AC Milan Leo Duarte

Wszystko wskazuje na to, że Leo Duarte zasili szeregi Rossonerich. Za sobą ma już testy medyczne, a przed nim tylko testy sprawnościowe, które są formalnością. Następnie 23-letni Brazylijczyk podpisze kontrakt z drużyną z Mediolanu, który będzie obowiązywał do końca 2022 roku. Czy Leo może być nowym Thiago Silvą? Czy Marco Giampaolo postawi na Brazylijczyka w zbliżającym się sezonie? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Zacznijmy może od tego skąd się wziął Leo Duarte. Otóż skauci europejskich gigantów bacznie obserwują brazylijski rynek i tamtejsze perełki. Niestety AC Milan do europejskich gigantów w ostatnim czasie się nie zalicza, ale ich skauting wydaje się być naprawdę na wysokim poziomie. Najpierw Lucas Paqueta, który okazał się strzałem w dziesiątkę, w końcu był jednym z liderów Rossonerich w poprzednim sezonie. Teraz może czas na Leo? Przez ponad 3 miesiące w zespole Flamengo Rio de Janeiro obserwował go Moncada - szef skautów Milanu. Według niego Duarte ma wszystkie cechy, aby przynieść wiele korzyści Milanowi.

Co mogę powiedzieć o samym Leo Duarte?

Na pewno to, że jest twardym obrońcą. Nie boi się piłki, wygrywa walki w powietrzu, potrafi utrzymać się przy piłce i odpowiednio ustawiać się na boisku. W moim odczuciu może być idealnym partnerem dla Alessio Romagnoliego. Podobny typ obrońcy. Właśnie dlatego mam nadzieję, że Marco Giampaolo postawi w zbliżającym się sezonie na tych dwóch obrońców, a Mateo Musacchio będzie trzecim wyborem. Mattia Caldara na razie odchodzi w niepamięć, ponieważ doznał kolejnej poważnej kontuzji. Zerwał więzadła krzyżowe i czeka go przynajmniej pół roku przerwy.

Oprócz solidnej gry w obronie 23-latek charakteryzuje się dokładnymi podaniami na małej przestrzeni boiska. Jego podania są "wypieszczone" dzięki temu umiejętnie potrafi przechodzić do budowania ataku pozycyjnego. Świadczy o tym fakt, że jego skuteczność dokładnych podań w sezonie 2018/2019 oscylowała wokół 90%. Owe cechy idealnie wpisują się do filozofii gry Marco Giampaolo, który stawia na intensywną wymianę podań.

Leo Duarte jest czwartą inwestycją w środkowego obrońcę w ciągu ostatnich dwóch lat. AC Milan w sezonie 2017/2018 nabył Leonardo Bonucciego i Mateo Musacchio. Ten pierwszy powrócił szybko do Juventusu Turyn i tym ruchem nie sprawił wielu radości kibicom Milanu, a Argentyńczyk po prostu nie jest pewnym punktem obrony Rossonerich. W sezonie 2018/2019 przyszedł Mattia Caldara jednak z kolei on więcej czasu spędził na rehabilitacjach niż na treningach z kolegami z zespołu.

W zaaklimatyzowaniu się w nowym zespole pomoże mu Lucas Paqueta. Znają się bardzo dobrze z występów w tym samym klubie w sezonie 2017/2018, który zakończyli z drużyną Flamengo na drugim miejscu w lidze.

Podsumowując uważam, że transfer Leo Duarte to inwestycja w przyszłość na miarę transferu Thiago Silvy do Milanu w sezonie 2008/2009. Obaj trafili do Mediolanu w podobnym wieku. Pytanie czy 23-latek dorówna umiejętnościom swojego starszego kolegi z reprezentacji Brazylii? Myślę, że ma ogromne szanse, a 11 milionów euro za tego piłkarza to lokata inwestycyjna. Po pewnym czasie wartość Leo Duarte będzie zdecydowanie większa.


Sebastian Warowny

@S_Warowny

Głównie Serie A i Premier League. Sympatyk Lecha, Realu i Milanu. Nieobojętny na inne ligi czy dyscypliny sportowe.

Komentarze