La Liga

Karim Mostafa Benzema - boiskowa bestia

Dominik Kawecki @KaweckiDominik

Fot: GABRIEL BOUYS, AFP

Tagi

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się wokół sympatycznego Francuza. Wszystko przez to, że znajduje się obecnie w niesamowitej formie i jest liderem klasyfikacji strzelców w La Lidze. Na boisku i poza nim sprawdza się jako jeden z najważniejszych liderów drużyny, dla młodszych zawodników jest wzorem i nauczycielem. Odważny, wszechstronny, pracowity i zawsze oddany klubowi. Zawodnik kompletny, który pomimo 31 lat wciąż może bić rekordy i ewoluować. Tym piłkarzem jest wielka legenda biegająca po hiszpańskich boiskach - Karim Benzema.

W życiu francuskiego snajpera wiele się zmieniło od czasu transferu Cristiano Ronaldo do Juventusu. Był to punkt zwrotny jego kariery, moment metamorfozy, którą musiał przejść gdy klub z Madrytu stracił swoją największą gwiazdę. Karim stał się pierwszoplanową postacią drużyny i przyjął spory ciężar postawiony na jego barki. Choć początkowo wszyscy spodziewali się, że najważniejszymi graczami staną się Asensio i Bale, rzeczywistość pokazała, że jedynie Benzema stanął na wysokości zadania. W poprzednim sezonie w lidze hiszpańskiej strzelił 21 goli i zanotował 7 asyst w 36 meczach, podczas gdy dorobek Walijczyka to zaledwie 8 bromek i 4 asysty w 29 spotkaniach. Największym zawodem okazał się jednak Asensio, który w ciągu 30 ligowych potyczek zapisał się na liście strzelców tylko raz oraz 8 razy zanotował ostatnie podanie. Dla lepszego zobrazowania, dorobek Benzemy porównywalny jest ze statystykami Cristiano i Lewandowskiego. Ten pierwszy zdobył tyle samo bramek i zaledwie o jedną asystę więcej od Francuza, a Polak okazał się lepszy o 1 gola i 2 asysty. Nawet pomimo beznadziejnej postawy Królewskich w Lidze Mistrzów Francuz i tak zdołał uzyskać podobne statystyki co wspomniani wcześniej Portugalczyk i Polak. Wypracował dla swojego zespołu 6 bramek, podczas gdy oni wsparli swoje zespoły wypracowując po 8 bramek.

W obecnym sezonie Karim tylko nabrał wiatru w żagle. Z 9 trafieniami znajduje się na szczycie listy strzelców, ale jego wkład do gry nie ogranicza się jedynie do strzelania bramek. Zanotował już 3 asysty i choć zajmuje dopiero 9 miejsce w klasyfikacji, to do lidera traci zaledwie dwie asysty. Wiele pozytywnych słów na jego temat mogą wypowiedzieć nowe młode gwiazdy. Benzema wprowadza do zespołu zarówno Viniciusa, Rodrygo, Jovicia jak i nawet Hazarda. Pomaga nowym kolegom z aklimatyzacją w Hiszpanii i szatni, młodym perełkom udziela ważnych lekcji na boisku oraz wszystkim im ułatwia grę w trakcie meczu. Jest najważniejszym graczem ofensywnym i wszystkie akcje przechodzą przez niego. Szuka swoich partnerów, często podaje im, robi miejsce, odwraca uwagę obrońców od nich oraz szybko łapie z nimi chemię do gry kombinacyjnej, co jest niezwykle ważne. Karim zmienił też swoją charakterystykę, mianowicie oddaje najwięcej strzałów w lidze i nie chowa się już w niczyim cieniu. Na boisku gra często pierwsze skrzypce i zwraca na siebie znacznie większą uwagę. Porusza się po boisku z niesamowitą swobodą i lekkością. Zadziwia tym jak celnie potrafi podawać piłkę. Często odgrywa piłkę bez przyjęcia, głównie zagrywając ją do przodu. Mimo to, aż średnio 86% z nich na mecz trafia do adresata. Benzem odnajduje się w grze pressingiem, potrafi wyprowadzać i wykańczać kontrataki oraz znajduje sobie miejsce w akcjach budowanych powoli. Często opuszcza okolice pola karnego, aby wesprzeć kolegów ustawionych bliżej koła środkowego, nie trzyma się również środka boiska. Doskonale się ustawia i niemal zawsze wie co zrobić z piłką. Śmiało można powiedzieć, że jest to napastnik kompletny, taki jakich jest niewielu.

Niestety Noël Le Graët oficjalnie uciął wszystkie pogłoski i debaty o możliwości powrotu Karima do reprezentacji Francji. Stwierdził, że jego przygoda w kadrze dobiegła końca, co nie spodobało się samemu zawodnikowi. Szybko odpowiedział na Twitterze, że jeśli Francja go nie chce to może grać dla innej reprezentacji, ponieważ nikt poza nim nie może decydować o końcu jego reprezentacyjnej kariery. W grę wchodzi oczywiście Algieria, skąd pochodzą rodzice Karima. Sprawa nie jest jednak prosta i mało prawdopodobne jest, aby Benzema mógł reprezentować barwy innego kraju. Zabraniają tego przepisy FIFA, gdyż zawodnik wystąpił już seniorskiej reprezentacji Francji. Ponadto Benzema ma tylko obywatelstwo europejskiego państwa. Jedyną furtką jest odebranie Karimowi obywatelstwa przez Francję, jednak nie może on sam o to poprosić. Cała ta sytuacja pokazuje, że Benzema koncentruje się nie tylko na grze w klubie, ponieważ chciałby jeszcze móc wspierać ojczyznę w starciach międzynarodowych.

Jednak przed odejściem Cristiano wszystko wyglądało inaczej. Był niezwykle niedoceniany i wielu kibiców domagało się nieustannie o sprzedanie go. Mourinho oficjalnie podważył nawet jego umiejętności, nazywając go kotem. Benzema w ciszy znosił wszystko. Nigdy nie skarżył się na swoją rolę i nawet mimo krytyki przetrwał w klubie przez wiele lat, wygrywając między innymi rywalizację z Higuainem. Grał w cieniu portugalskiego gwiazdora w ciszy ułatwiając mu grę i zdobywanie bramek. Nie był postrzegany jako jeden z liderów ani uznawany za gwiazdę wielkiego formatu.

Francuski snajper rodem z Algierii, przykład wybitnego piłkarza, który gra dla drużyny, jest jej wierny i zawsze walczy w obronie jej barw, piłkarza, który pomimo wielkich umiejętności i osiągnięć ( np. 4. najlepszy strzelec w historii Realu Madryt i Ligi Mistrzów, czterokrotny triumfator Champions League, Ligue 1, czy Klubowych Mistrzostw Świata ) może nigdy w pełni nie zostać doceniony przez futbol, który może nigdy nie doczekać się zasłużonego sobie statutu, przede wszystkim dlatego, że za budowaniem jego wizerunku nie stoi cała masa ludzi, którzy nagłaśniają jego nazwisko i dbają o jego wizerunek. 


Dominik Kawecki

@KaweckiDominik

Madridista. Piszę głownie o LaLiga, ale też o PL i reprezentacji Polski. | Madridista. I write mainly about LaLiga, but also about PL and Polish representation.

Komentarze