Premier League

Matty Cash - Przyszły reprezentant Polski?

Victor Morawski @MorawskiVictor

Fot: Twitter Matty Cash, Jon Hobley

Tagi

W piątkowy poranek „The Athletic” zaskoczył nas ciekawą informacją. Według nich, PZPN rozważa powołanie do kadry zawodnika Nottingham Forest, Matty’ego Casha. Z tej okazji postanowiłem przybliżyć wam tego ciekawego 22-letniego zawodnika. 

Matty, a w zasadzie Matthew Cash urodził się 7 sierpnia 1997 roku, w Slough. W wieku 13 lat, trafił do akademii Wycombe Wanderers, skąd po 2 latach trafił do państwowej, FAB Academy, by w wieku 17 lat zostać zawodnikiem Nottingham Forest. W akademii „Tricky Trees” spędził 2 lata, nim w drugiej połowie sezonu 2015/ 2016 udał się na krótkoterminowe wypożyczenie, do występującego w League Two, Dagenham & Redbridge F.C.

Dla „Daggers” rozegrał 12 spotkań na czwartym poziomie rozgrywkowym, głownie jako ofensywny pomocnik lub prawy skrzydłowy, strzelając 3 bramki i notując tyle samo asyst.

Od sezonu 2016/17 Cash, zaczął przebijać się do składu Nottingham Forest. Rozegrał w nim 30 spotkań w wszystkich rozgrywkach, i choć nie zdobył bramki, a zanotował tylko 3 asysty, pokazał swoją dużą wszechstronność, grając na ofensywnej pomocy, głębiej w środku pola czy też na prawej pomocy. To wtedy zainteresowanie nim wykazał RB Lipsk oraz Chelsea, jednak klub z City Ground nie zgodził się na transfer swojego zawodnika.

Następne dwa sezony umacniał swoją pozycję w klubie, notując regularny rozwój, oraz udowadniając, że w razie potrzeby może występować również po lewej stronie boiska. Obecnie trwające rozgrywki, z powodu kontuzji kolegów z drużyny, Matty zaczął w nowej dla siebie roli, na prawej obronie, i spisuje się tam świetnie, jedynie potwierdzając swoją uniwersalność.

To tyle jeśli chodzi o jego karierę, ale jakim jest zawodnikiem? Oczywiście poza tym że wszechstronnym.

Matty Cash to piłkarz nie bojący się dryblingu, i potrafiący to robić, ma dobrą kondycję oraz lubi grę na jeden kontakt. Bardzo dobrze nadaję się do gry kombinacyjnej, a także do ataku pozycyjnego. Co istotne, biorąc pod uwagę jego obecną grę na prawej obronie, prawie wcale nie fauluje rywali. W obecnym sezonie, jego średnia wynosi 0.7 przewinień na mecz. Nie jest też zbyt ekscentryczny, i głupie błędy mu się nie przytrafiają.

Oczywiście posiada też minusy. Dużo gorzej niż w ataku pozycyjnym, radzi sobie z dośrodkowaniami, czy ogólnym zagranie długiej piłki, nie jest też wybitny fizycznie, przez co pojedynki bark w bark często sprawiają mu problem.

Pozostały już tylko dwa pytania.

Dlaczego w ogóle może grać dla Polski? Cóż z kraju nad Wisłą, pochodzi jego Babcia.

Czy warto go powoływać? Cash nie jest bardzo związany z Polską, nie jest też zawodnikiem światowego formatu, jednak patrząc od strony czysto sportowej, posiada umiejętności by być, w najgorszym wypadku, solidnym zmiennikiem. Jego wszechstronność, może pozwalać na zabezpieczenie kilku pozycji w razie kontuzji podstawowych piłkarzy, i co najważniejsze, ma dopiero 22 lata, regularnie się rozwija i już wkrótce może być piłkarzem na poziomie Premier League. W mojej opinii powołać go warto.  


Victor Morawski

@MorawskiVictor

Kibic #LFC oraz reprezentacji Danii i maniak piłki nożnej. Uwielbiam kraje Nordyckie, ale Futbolem interesuję się na całym świecie.

Komentarze