Piłka nożna

AFC Champions League bez klubów z Iranu?

Victor Morawski @MorawskiVictor

Fot: The Bridge, The Bridge

Tagi

Chyba nikt z nas nie lubi gdy piłka miesza się z polityką. Czasem jednak do tego dochodzi. Obecnie pojawił się problem z występem Irańskich klubów w Azjatyckiej Lidze Mistrzów. W poniższym tekście, krótko go przybliżę.

O sytuacji politycznej Iranu można by napisać naprawdę dużo, jednak dla nas liczą się tylko te ostatnie ważne wydarzenia. Napięta sytuacja na linii Iran-USA oraz zestrzelenie ukraińskiego samolotu. To właśnie te wydarzenia sprawiają, że Iran w świetle opinii publicznej, jest krajem niebezpiecznym.

Teraz krótko o sporcie. W tegorocznej edycji AFC Champions League udział wziąć mają cztery Irańskie kluby. Persepolis i Sepahan mają zagrać w fazie grupowej, Shahr Khodrou i Esteghlal miały wczoraj zacząć grę w ramach kwalifikacji, jednakże ich mecze zostały przełożone na czas nieokreślony.

I tu dochodzimy do samego problemu. Kilka dni temu Azjatycka federacja piłkarska zakazała Iranowi organizacji rozgrywek międzynarodowych. Oznacza to że kluby z tego kraju mecze domowe miałyby rozegrać poza Islamską Republiką Iranu. Zaznaczam że nie dotyczy to reprezentacji kraju, gdyż eliminacje do Mistrzostw Świata organizuje FIFA. Jak donosi „Teheran Times” doszło do spotkania przedstawicieli czterech wymienionych powyżej drużyn, na którym jednogłośnie zdecydowano, że w przypadku gdy AFC nie cofnie swej decyzji, wycofają się oni z rozgrywek.

Oburzenie Irańskich kibiców jest równie wielkie, i wyrażane w mediach społecznościowych pod hashtagiem #ACLneedIranFans

Rzecznik federacji Irańskiej Amirmahdi Alavi powiedział: „Iran jest w pełni gotowy na przyjęcie różnych zespołów, co wielokrotnie udowodniono w ostatnich latach”.

Irańska federacja dążyła do jak najszybszego zorganizowania spotkania z przedstawicielami AFC w celu rozwiązania problemu. Złożono też wszelkie możliwe dokumenty, potwierdzające możliwość zagwarantowania bezpieczeństwa.

Ewentualny brak udziału Irańskich klubów w AFC Champions League, byłby sporym ciosem dla rozgrywek. Iran to 6 liga Azji (według rankingu AFC), jednak jej największym atutem są kibice, regularnie wykręcający jedne z najwyższych wyników frekwencji na kontynencie. Wystarczy wspomnieć że 20 najwyższych wyników frekwencji jakie zanotowano w rozgrywkach AFC Champions League, zostało zanotowanych podczas meczu w Iranie.

Iran dążył do kompromisu, przy czym nie godził się na odebranie im prawa do organizacji domowych spotkań na swojej ziemi. AFC wyraźnie się wachało, jednak ostatecznie zdecydowało, że Irańczycy będą musieli rozegrać kwalifikacje na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kontrowersję wzbudzają podejrzenia że AFC nałożyło tę zmianę pod wpływem politycznego nacisku. 

Warto jednak dodać, że sprawa nie jest ciągle rozstrzygnięta i nie wiadomo, jak na tę decyzję zareaguje Iran. Najbliższe dni będą bardzo interesujące. 


Victor Morawski

@MorawskiVictor

Kibic #LFC oraz reprezentacji Danii i maniak piłki nożnej. Uwielbiam kraje Nordyckie, ale Futbolem interesuję się na całym świecie.

Komentarze