Inne Ligi

NORthern Light #1

Rafci S @rafci81

Fot: Własne, Własne

Tagi

Przemierzając tereny kraju fiordów, na każdym kroku widać trenujące młode pokolenie w niemal każdej kategorii wiekowej. To kultura, wychowanie poprzez aktywność fizyczną bez względu na aurę, która z pewnością nie sprzyja na co dzień, poprzez częste opady i wiatr. Klimat podobny bardzo, do panującego na wyspach brytyjskich, stąd też podobieństwo oraz styl, kreowany od najmłodszych pokoleń aż po piłkę seniorską. Nieustępliwość i totalne zauroczenie angielskim futbolem... To właśnie Norwegia i jej rozgrywki.

Historia...

Eliteserien, taką nazwę obecnie nosi najwyższa klasa rozgrywkowa w piłce nożnej w Norwegii, której początki pod szyldem norweskiego Związku Piłki Nożnej sięgają 1937 roku. Wcześniej znana jako Norgesserien (1937-1948), Hovedserien (1948-1962), 1. Divisjon (1963-1989), czy chociażby Tippeligaen (1990-2016) gdzie głównym sponsorem tytularnym były Narodowe Zakłady Gier Liczbowych, czyli w uproszczeniu Totalizator Sportowy.

Najbardziej utytułowanym klubem w historii rozgrywek jest znana z regularnych występów w Lidze Mistrzów drużyna Rosenborgu Trondheim BK, która ma na koncie 26 mistrzowskich tytułów. Patrząc na dokonania pozostałych drużyn, jeśli chodzi o mistrzowskie tytuły mamy: Fredrikstad FK (9), Viking Stavanger (8) czy też Lillestrøm SK (5) lub Vålerenga Oslo (5). Drużyna z Trondheim ewidentnie stała się niekwestionowanym liderem, która wiedzie prym w norweskiej piłce. Jako ciekawostkę dodam, iż w kolejnych 13 sezonach z rzędu (lata 1992-2004) nie miała sobie równych. Co jest rekordem tutejszych rozgrywek.

Sam system rozgrywek różni się nieco od wielu europejskich lig, gdyż gra się cyklem wiosna-jesień, więc mistrz Norwegii, jak i reszta zakwalifikowanych zespołów może spokojnie przygotowywać się do batalii pucharowych, które startują zazwyczaj po przerwie letniej w innych ligach z Europy.

Stadiony...

Z uwagi na to, że kraj zamieszkuje około 5,5 miliona ludzi, czyli stosunkowo mało jak na dość okazałą powierzchnię na mapie 385 tyś km2, gdzie dla porównania Polska charakteryzuje się 312 tyś km2, a zamieszkuje 38 milionów obywateli, stadiony też są małe, a co za tym idzie praktyczne.

Największym stadionem w rozgrywkach Eliteserien 2020/2021 dysponuje najbardziej utytułowana drużyna Rosenborgu Trondheim BK. Lerkendal stadion zbudowano w 1947 roku. Obiekt jest w stanie pomieścić 21.421 widzów, posiada naturalną murawę z domieszką tworzywa sztucznego. Plac do gry jest podgrzewany.

Źródło: Youtube

Oto pozostałe areny:

Molde FK (Aker stadion, 11.800, sztuczna murawa, podgrzewana)

Źródło Molde SK

Brann Bergen (Brann stadion, 16.750, naturalna murawa, podgrzewana)

Źródło: Brann Bergen

Viking Stavanger (Sr-Bank Arena, 15.900, sztuczna murawa, podgrzewana)

Źródło: TripAdvisor


Valerenga Oslo (Intility Arena, 16.556, sztuczna murawa, nie podgrzewana)


Odds BK (Skagerak Arena, 11.767, sztuczna murawa, podgrzewana)

Źródło: New abb


FK Bodø/Glimt (Aspmyra stadion, 4616, sztuczna murawa, nie podgrzewana)

Źródło:Bodo/Glimt

Stabæk IF (Nadderud stadion, 4938, naturalna murawa, nie podgrzewana)

Źródło: Nordic Stadiums

Kristiansund BK (Kristiansund stadion, 4444, sztuczna murawa, nie podgrzewana)

Źródło: KSU


Sarpsborg 08 FF (Sarpsborg stadion, 8022, sztuczna murawa, nie podgrzewana)

Źródło: Isberget
Strømsgodset Toppfotball (Marienlyst stadion, 8935, sztuczna murawa, podgrzewana)

Tutaj opisz obrazekŹródło: Extreme football

FK Haugesund (Haugesund stadion, naturalna murawa, nie podgrzewana)

Źródło:Twitter Haugesund

Ålesund FK (Color Line stadion, 10778, sztuczna murawa, podgrzewana)

Źródło: Aalesund

IK Start Kristiansund (Sparebanken Sør Arena, 14448, sztuczna murawa, podgrzewana)

Źródło: IK Start


Mjøndalen IF (Consto Arena, 2500, sztuczna murawa, podgrzewana)

Źródło: BeSoccer

Sandjeford Fotball (Sandefjord Arena, 6582, naturalna murawa, nie podgrzewana)

Źródło:Football Triper

W kolejnych felietonach przedstawię sytuację ośrodków piłkarskich, szkolenia młodzieży i również wobec tego, iż z początkiem kwietnia rusza liga, przyjrzę się transferom do i z klubów. Oczywiście także przybliżę sylwetki topowych graczy poszczególnych ekip Eliteserien. Wspomnę też o ciekawej formie przygotowań do sezonu klubów ekstraklasy i 1 ligi poza granicami kraju.

Z początkiem rozgrywek ligowych zrelacjonuje także wybrane mecze domowe Brann Bergen oraz zajrzę na stadion grającej w niższej klasie rozgrywkowej (OBOS Ligaen) ekipy Songdal IL.


Rafci S

@rafci81

wychowany na Traugutta 2️⃣9️⃣ ???? ???? 'nec temere, nec timide'????????

Komentarze