Inne Ligi

NORthern Light #8

Rafci S @rafci81

Fot: Własne, Własne

Tagi

Norweski rząd dał zielone światło dla ponownego startu meczów piłkarskich w Eliteserien - tym samym liga oficjalnie ma wystartować 16 czerwca. 

Podczas rządowej konferencji prasowej w czwartek 7 maja, minister kultury Abid Raja dał wyraźny sygnał do ponownego otwarcia najwyższej klasy rozgrywkowej, z natychmiastowym skutkiem dla treningu kontaktowego.

- Od tej chwili można rozpocząć zorganizowane treningi elitarnych rozgrywek piłki nożnej z kontaktem. Ta decyzja zapewni rozpoczęcie serii gier od 16 czerwca zgodnie z wytycznymi NFF (Norweski Związek Piłki Nożnej) i władz ds. Zdrowia - powiedział Raja, który z przyjemnością mógł przekazać rodzimemu sportowi dobre wieści.

Źródło: Twitter nff_info

Zorganizowane szkolenia i zajęcia sportowe mogą odbywać się z maksymalnie 20 osobami, z odległością jednego metra, a w najbliższy poniedziałek pojawi się specjalny przewodnik dla sportu z kontaktem fizycznym.

- Zadbamy o to, aby każdy mógł uprawiać sport w nieco bardziej normalny sposób niż obecnie. Nie będzie tak samo dla wszystkich dyscyplin, lecz sport musi stworzyć zasady które będą odpowiednie dla każdej dziedziny, powiedział Raja, który zastrzegł również, że hale sportowe wkrótce zostaną ponownie otwarte.

Prezydent NFF Terje Svendsen jest zachwycony, że aktywność piłki nożnej może zostać ponownie wzniesiona na najwyższy poziom, i ma nadzieję, że piłka nożna dla dzieci i młodzieży także szybko wróci do normalności.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Eliteserien otrzymała teraz zielone światło, aby zacząć od nowa. Chociaż wokół meczów pojawią się inne ramy, w tym zerowa publiczność, rozpoczęcie rozgrywek przyniesie wiele radości i entuzjazmu wielu ludziom. Piłka nożna to także duży przemysł z wieloma miejscami pracy, a rozpoczęcie gry będzie miało pozytywny wpływ na całą norweską rodzinę futbolową. Oczywiście liczymy na to, że pandemia pozwoli na rozpoczęcie zajęć wśród dzieci i młodzieży i ma nadzieję, że ustanowione standardy zapewnią bezpieczeństwo, aby jak najszybciej rozpocząć regularne treningi i mecze. Piłka nożna była razem w tym wymagającym okresie i wspólnie z federacją podjęliśmy kroki w celu stopniowego wznowienia sportu, mówi prezes norweskiego związku piłkarskiego Terje Svendsen.

Źródło: Twitter NettavisenSport

Dobra współpraca z władzami i sportem

- Bardzo się cieszymy, że możemy rozpocząć już treningi i mecze od 16 czerwca w ekstraklasie. Dialog z władzami przebiegał dobrze i konstruktywnie. Nieocenione było spotkanie z kompetentnymi i gościnnymi osobami z resortu ds. zdrowia w celu opracowania solidnej kontroli zakażeń wokół naszej działalności - mówi dyrektor ds.rozgrywek Eliteserien w norweskim związku piłkarskim - Lise Klaveness, która była bardzo ważna w dialogu władz związku z władzami ds. Zdrowia.

- Chciałabym również podkreślić konstruktywną współpracę z ministerstwem zdrowia, związkami specjalnymi i wszystkimi organizacjami zainteresowanymi piłką nożną. Jest to coś, co udało się osiągnąć podczas ścisłej współpracy. Robimy teraz pierwszy krok w kierunku stopniowego wznowienia sportu. Życie i zdrowie są na pierwszym miejscu, a my jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności, mówi Klaveness.

Źródło: Twitter trenerforening

Kluby piłkarskie muszą przestrzegać szczegółowych wytycznych dotyczących sposobu prowadzenia treningu i meczów.

- Protokoły, których musimy przestrzegać, są wymagające. Ale tłem jest globalny kryzys i pandemia. Sukces tego przedsięwzięcia wymaga bliskiego dialogu z klubami i otoczeniem ekstraklasy. Nie zostało to nigdy wcześniej zrobione, dlatego musimy zachować wszelką ostrożność w ocenie i restrykcyjnie dostosować się do zasad ”- mówi Klaveness.

Droga, która wszystkich czeka, powinna być dobrze zaplanowana. Związek ściśle współpracuje z zarządcami rozgrywek, sponsorami a także telewizją, aby ułatwić klubom jak najlepsze rozpoczęcie działalności.

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z klubami i zainteresowanymi organizacjami, a na tych spotkaniach będzie uzgodniony dalszy proces - w tym sposób rozpoczęcia treningów i dalsze działania norweskiego związku piłkarskiego. Ponadto Klaveness twierdzi, że w przyszłości konieczny będzie również ścisły dialog z organami ds. Zdrowia.

Norwegia jest jednym z krajów w Europie, w którym mieszka najwięcej czynnych piłkarzy w stosunku do liczby mieszkańców. Norweski model piłki nożnej wyróżnia się silną, wzajemną zależności, co ma wpływ na to, iż finanse stanowią dużą część aktywności w piłce nożnej zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży w regionach.


Rafci S

@rafci81

wychowany na Traugutta 2️⃣9️⃣ ???? ???? 'nec temere, nec timide'????????

Komentarze