Bundesliga

Bundesliga wonderkids #4

Fot: x, CC0

Tagi

Cuisance Moenchengladbach Zidane
Mickaël Cuisance — środkowy pomocnik, 17 lat

Już pod koniec sezonu Borussia Moenchengladbach zapewniła sobie usługi młodego Francuza. Pomocnik podobno odrzucił propozycje Pepa Guardioli, po to, by móc przejść do niemieckiego klubu.

Gladbach ogólnie zrobił bardzo ciekawe transfery oprócz Cuisance, do klubu przyszedł Vincenzo Grifo i młody Paragwajczyk Julio Villalba.

Mickaël Cuisance urodził się 16 sierpnia 1999 roku, już w wieku 6 lat fascynował się piłką nożną i przystąpił do swojego pierwszego klubu — FC Strasburg Koenigshoffen. Następna stacja to ASPTT Strasbourg, aż w końcu dostał się do chyba najbardziej znanego klubu tego miasta — RC Strasbourg. Tam przez kolejne 5 lat zdobywał piłkarskie umiejętności, następnie miał krótki epizod w SC Schiltigheim, by w końcu w 2014 przystąpić do młodzieżowej akademii piłkarskiej AS Nancy Lorraine.

Już jako młody zawodnik, w swoich występach Cuisance wyróżniał się na tle swoich rówieśników, zauważony przez obserwatorów szybko otrzymał powołanie do reprezentacji Francji. Najpierw U16, dla której to rozegrał 16 meczów, potem U17 i 13 meczów, w 2016 roku brał udział w Mistrzostwach Europu U17 w Azerbejdżanie, tam Francja nie rozegrała dobrego turnieju, ale młody Cuisance pokazał się z dobrej strony i na pewno jego nazwisko trafiło do niejednego notesu skautów. Ostatnio, bo w listopadzie 2016 dostał powołanie do drużyny Francji U18. Francuskiemu zawodnikowi kontrakt w AS Nancy wygasał w czerwcu 2016 roku, odmówił przedłużenia, więc lista chętnych szybko się powiększała, podobno zainteresowani byli Manchester City i Juventus Turyn. Mickaël Cuisance dość niespodziewanie zdecydował się dołączyć do klubu z Bundesligi - 9 maja podpisał kontrakt ważny do 2022 roku.

Najlepiej czuje się jako ofensywny pomocnik, na piłkarza do naśladowania, wybrał nie byle kogo, bo samego Zinedine Zidane'a:

”Jestem wielkim fanem Zidane’a.”

Zawodnika przede wszystkim wyróżnia umiejętność czytania gry, jak na swój wiek cechuje się wielką wytrzymałością i dysponują świetną techniką. Po pierwszym meczu Francji na Mistrzostwach Europy do lat 17 zbierał od wszystkich pochwały za niespożyte siły i wielką wolę walki. Zobaczymy teraz jak, przebiegnie integracja w zespole, problemów z komunikacją nie powinny być wielkie — w Borussii jest wielu zawodników mówiących po francusku — Mamadou Doucouré, Ibrahima Traoré, Timothée Kolodziejczak i Thorgan Hazard. Możemy zakładać, że pierwsze kroki na niemieckich boiskach, stawiać będzie drużynie U23. Do momentu kiedy, Cuisance będzie prawdziwą alternatywą w pierwszym składzie minie może jeszcze z 2 lata. Moim zdaniem Mickaël Cuisance podjął bardzo dobrą decyzję — Borussia Moenchengladbach słynie z tego, że młodym zawodnikom daje bardzo dużo czasu na rozwój, po ty, by wystawić zawodnika do pierwszej “11” niemalże kompletnego.


Komentarze