Polacy za granicą

Nasi w Niemczech, 29.09 - 02.10. 2017

Fot: Arne Museler arne-mueseler.de CC-BY-SA-3.0

Lewandowski się nie zatrzymuje, bardzo dobry mecz Kamińskiego, znakomity Kobylańskiego, gol Mrowcy. Sprawdź, jak w miniony ligowy weekend radzili sobie polscy piłkarze na niemieckich boiskach. Zapraszamy na przegląd wydarzeń z udziałem Polaków za naszą zachodnią granicą.

BUNDESLIGA

Według tego samego scenariusza, co przed tygodniem, komplet punktów stracił Bayern. Monachijczycy prowadzili na Stadionie Olimpijskim w Berlinie z Herthą już 2:0, by ostatecznie zremisować. Mistrzów Niemiec wysunął na prowadzenie strzałem głową Mats Hummels już w 10. minucie spotkania, a tuż po przerwie wynik podwyższył Robert Lewandowski. Na Polaka długą, górną piłkę posłał Corentin Tolisso, ten wygrał pojedynek fizyczny z Niklasem Starkiem, wbiegł w pole karne i uderzeniem lewą nogą w krótki róg pokonał Rune Jarsteina. Było to ósme trafienie Lewandowskiego w sezonie, zrównał się tym samym w klasyfikacji najlepszych strzelców Bundesligi z Pierrem-Emerickiem Aubameyangiem z Borussii Dortmund. Wcześniej najlepszy piłkarz Bayernu miał dwie inne dobre okazje do zdobycia bramki. Najpierw podciął futbolówkę nad bramkarzem Herthy, a tę – nieuchronnie zmierzającą do siatki – tuż sprzed linii wybił Stark. Nieco później doskonale obrócił się na ósmym metrze, ale huknął obok słupka. Niczego więcej do zaproponowania podopieczni Willego Sagnola, który tymczasowo zastępuje zwolnionego Carlo Ancelottiego, w tym meczu już nie mieli. Trafienie kontaktowe dla gospodarzy zaliczył były pomocnik Legii Warszawa Ondrej Duda, a wyrównał Salomon Kalou. „Kicker” ocenił „Lewego” na „dwójkę” i uznał najlepszy graczem zawodów. Zgoła inaczej widział to „Abendzeitung”. „Po zdobyciu bramki, występ Lewandowskiego był jałowy” - pisze lokalny dziennik i wystawia napastnikowi notę 4.

„Polak tym razem zagrał nie tylko solidnie, jak w poprzednich meczach, ale dobrze. Niepodzielnie panował w powietrznych pojedynkach o piłkę, był zdecydowany w grze jeden na jeden, nie grał na alibi, podjął walkę, jego rozegranie piłki od tyłu było bezpieczne. Czego chcieć więcej od środkowego obrońcy?” - pyta retorycznie „Stuttgarter Nachrichten”, podsumowując występ Marcina Kamińskiego przeciwko Eintrachtowi Frankfurt. Ten sam „Stuttgarter Nachrichten”, który jeszcze kilkanaście dni temu w nieco ironicznym tonie pisał, że „Kamykowi” tytuł gracza meczu raczej nigdy nie będzie groził. Jednak zdaniem tej regionalnej redakcji sportowej, w sobotę reprezentant Polski należał do grona trzech najlepszych zawodników VfB Stuttgart, obok bramkarza Zielera i napastnika Terrode. Oceniono ich na „dwójkę”, a dla Kamińskiego jest to najwyższa nota, odkąd gra w Niemczech! Do tego: 2,9 od użytkowników „StN”, 3 od „Ligainsider”, 3,5 od „Kickera” - wszystko to sprawia, że mecz z Eintrachtem, choć przegrany, dla naszego rodaka może okazać się przełomowym. Na pewno był najlepszym ze wszystkich dotychczasowych w niemieckiej elicie.

Schalke - Leverkusen 1:1 (1:0)

Robert Lewandowski(Bayern Monachium). Rozegrał cały mecz, zdobył bramkę. Noty: „Kicker” - 2, „Ligainsider” - 2,5. Jego zespół zajmuje drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 14 punktów.

Łukasz Piszczek(Borussia Dortmund). Rozegrał cały mecz. Noty: „Kicker” - 4, „Ligainsider” - 3. Jego zespół zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z dorobkiem 19 punktów.

Matthias Ostrzolek(Hannover 96). Rozegrał cały mecz. Noty: „Kicker” - 3, „Ligainsider” - 4. Jego zespół zajmuje piąte miejsce w tabeli z dorobkiem 12 punktów.

Marcin Kamiński(VfB Stuttgart). Rozegrał cały mecz. Noty: „Kicker” - 3,5, „Ligainsider” - 3. Jego zespół zajmuje czternaste miejsce w tabeli z dorobkiem 7 punktów.

Eugen Polanski (TSG Hoffenheim). Cały mecz na ławce rezerwowych. Jego zespół zajmuje trzecie miejsce w tabeli z dorobkiem 14 punktów.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg). Rozegrał cały mecz. Noty: „Kicker” - 4, „Ligainsider” - 3,5. Jego zespół zajmuje dwunaste miejsce w tabeli z dorobkiem 7 punktów.

Paweł Olkowski (FC Köln). Cały mecz na ławce rezerwowych. Jego zespół zajmuje osiemnaste miejsce w tabeli z dorobkiem 1 punktu.

Rafał Gikiewicz (SC Freiburg). Cały mecz na ławce rezerwowych. Jego zespół zajmuje piętnaste miejsce w tabeli z dorobkiem 7 punktów.

Bartosz Kapustka (SC Freiburg). Znalazł się poza kadrą meczową. Jego zespół zajmuje piętnaste miejsce w tabeli z dorobkiem 7 punktów.

2.BUNDESLIGA

Nie od dziś wiadomo, że Artur Sobiech to napastnik żyjący z podań. W meczu z FC Ingolstadt był od nich odcięty, totalnie wykluczony z gry przez defensorów przeciwnika. Na boisku nie istniała zresztą cała ekipa z Darmstadt, która została rozbita 3:0. Błysnął natomiast kolejny raz, posiadający polskie korzenie, Sonny Kittel. Zdobył piątą bramkę w sezonie, wywalczył rzut karny i drugi raz znalazł się w najlepszej jedenastce kolejki wg „Kickera”.

Bardzo przeciętnie zaprezentował się Waldemar Sobota. Mathias Wittek pauzował za nadmiar żółtych kartek, a powodem absencji Adama Bodzka i Kacpra Przybyłki były problemy zdrowotne. Pomocnika lidera 2. Bundesligi dopadły kłopoty żołądkowe, a napastnik z Kaiserslautern od dłuższego czasu zmaga się z urazem stopy.

Kaiserslautern - Fürth 3:0 (0:0)

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf). Znalazł się poza kadrą meczowa z powodu problemów żołądkowych. Jego zespół zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z dorobkiem 22 punktów.

Mathias Wittek (FC Heidenheim). Znalazł się poza kadrą meczową – pauza za nadmiar żółtych kartek. Jego zespół zajmuje szesnaste miejsce w tabeli z dorobkiem 8 punktów.

Artur Sobiech (SV Darmstadt 98). Rozegrał cały mecz. Noty: „Kicker” - 5, „Ligainsider” - 4,5. Jego zespół zajmuje ósme miejsce w tabeli z dorobkiem 15 punktów.

Waldemar Sobota (FC St. Pauli). Rozegrał cały mecz. Noty: „Kicker” - 4, „Ligainsider” - 4. Jego zespół zajmuje szóste miejsce w tabeli z dorobkiem 16 punktów.

Kacper Przybyłko (1. FC Kaiserslautern). Znalazł się poza kadrą meczową z powodu kontuzji stopy. Jego zespół zajmuje siedemnaste miejsce w tabeli z dorobkiem 5 punktów.

Pascal Kubina(MSV Duisburg). Znalazł się poza kadrą meczową. Jego zespół zajmuje piętnaste miejsce w tabeli z dorobkiem 8 punktów.

Martin Kompalla(VfL Bochum). Znalazł się poza kadrą meczową. Jego zespół zajmuje trzynaste miejsce w tabeli z dorobkiem 10 punktów.

3.LIGA

Gdyby nie zmarnowany jeden z dwóch rzutów karnych, które wykonywał w meczu Preußen Münster - VfL Osnabrück Martin Kobylański, byłaby „Klasa Światowa” od „Kickera”, czyli nota 1 – najwyższa z możliwych. Była 1,5 - oczywiście także pierwsza nominacja w sezonie do najlepszej jedenastki kolejki. Kobylański zagrał na szpicy. Nie był jednak przywiązany do tej pozycji. W 29. minucie znalazł się na skrzydle, wrzucił piłkę na głowę Tobiasa Rühle, który z pięciu metrów wpakował ją do bramki. Już w drugiej połowie sam trafił z „jedenastki”, po faulu na wspomnianym Rühle. Chwilę później stanął przed szansą zdobycia czwartego gola w sezonie, ale kolejny strzał z karnego bramkarz Marius Gersbeck już obronił. Skończyło się na pewnym i zasłużonym 4:1.

Udział w wyjazdowej wygranej 3:1 Wehen Wiesbaden z Rot-Weiß Erfurt miał Sebastian Mrowca. Były młodzieżowy reprezentant Polski ustalił wynik spotkania mocnym uderzeniem prawą nogą. Dla Mrowcy - który tym razem zagrał na pozycji defensywnego pomocnika, a nie na prawej obronie, jak dotychczas – był to pierwszy gol w bieżących rozgrywkach. Z kolei dla jego zespołu czwarta wiktoria z rzędu. Kapitan drużyny David Blacha grał tylko do przerwy. Ekipa Polaków jest czwarta i do liderującego SC Paderborn traci cztery „oczka”.

Lotte - Halle 2:1 (1:1)

Andre Dej (Sportfreunde Lotte). Grał do 87. minuty. Nota w „Kickerze” - 3. Jego zespół zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli z dorobkiem 13 punktów.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte). Grał do 62. minuty. Nota w „Kickerze” - 3,5. Jego zespół zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli z dorobkiem 13 punktów.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte). Cały mecz na ławce rezerwowych. Jego zespół zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli z dorobkiem 13 punktów.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden). Rozegrał cały mecz, zdobył bramkę, został ukarany żółtą kartką. Nota w „Kickerze” - 3. Jego zespół zajmuje czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 23 punktów.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden). Grał do 46. minuty. Nota w „Kickerze” - 4. Jego zespół zajmuje czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 23 punktów.

Rafał Koczor (Carl Zeiss Jena). Rozegrał cały mecz. Nota w „Kickerze” - 3. Jego zespół zajmuje osiemnaste miejsce w tabeli z dorobkiem 10 punktów.

Rafał Kazior (Werder Brema II). Rozegrał cały mecz. Nota w „Kickerze” - 3,5. Jego zespół zajmuje jedenaste miejsce w tabeli z dorobkiem 13 punktów.

Martin Kobylański (Preußen Münster). Grał do 82. minuty, zdobył bramkę, zaliczył asystę. Nota w „Kickerze” - 1,5. Jego zespół zajmuje dwunaste miejsce w tabeli z dorobkiem 12 punktów.

Mariusz Sowisło (1. FC Magdeburg). Grał od 70. minuty . Jego zespół zajmuje drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 27 punktów.

Oskar Zawada (Karlsruher SC). Grał od 82. minuty. Jego zespół zajmuje czternaste miejsce w tabeli z dorobkiem 12 punktów.

Przemysław Płacheta (SG Sonnenhof Großaspach). Znalazł się poza kadrą meczowa. Jego zespół zajmuje ósme miejsce w tabeli z dorobkiem 15 punktów.

*Niemieckie media oceniają piłkarzy w skali 6-1, gdzie 6 to nota najsłabsza, a 1 najlepsza.