Środa z Grzywaczem

Środa z Grzywaczem #1

Paweł Grzywacz @GrzywkaFutbol

Fot: Własne

Tagi

Czesław Michniewicz Paweł Grzywacz Korupcja

Wczoraj zapoznałem się z arcyciekawym tekstem Darka Tuzimka na temat Czesława Michniewicza, niesmak co do niektórych spraw związanych z dawną aferą korupcyjną pozostał.

Pamiętam, jak kilka lat temu w zasadzie codziennie po wejściu na 90minut.pl można było przeczytać coś w stylu „Były prezes Arki Gdynia zatrzymany przez wrocławską prokuraturę”, a w tle trwały rozliczenia kuriozalnego spotkania Cracovii z Zagłębiem Lubin, w wyniku afery obrywały nazwiska mniej i bardziej znanych i uznanych polskich trenerów, piłkarzy, sędziów i działaczy, wśród nich Dariusz Wdowczyk, Janusz Wójcik, Mariusz Kuras, Łukasz Piszczek, Jarosław Żyro, Piotr Giza, długo by wymieniać. Tu zaś pojawia nam się trener Michniewicz. Trener którego cenię i lubię ale po wczorajszym tekście na SportowychFaktach odpaliłem Piłkarską Mafię i byłem w szoku, zawsze wiedziałem o tych słynnych połączeniach itd. Michniewicza ale… zresztą zacytujmy blog Dominika Panka:

„Zagraliśmy w tym finale z Legią i wygraliśmy 2:0, ale straciliśmy z uwagi na kartki Bosackiego i Świerczewskiego. Maciej Scherfchen doznał złamania kości śródręcza, więc nie zagrał w następnym meczu, a Michał Goliński mając trzy żółte kartki po meczu z Legią nie mógł zagrać ze Świtem, gdyż groziło to czwartą żółtą kartką przed drugim finałowym meczem z Legią. Już w meczu ze Świtem kontuzji doznał Łukasz Madej. Patrząc na skład w meczu z Legią i na skład w meczu ze Świtem już na starcie musieliśmy dokonać czterech zmian, a w trakcie spotkania doszła kolejna zmiana Madeja na Stachowiaka. W związku z powyższym szanse gry ze Świtem dostali zawodnicy, którzy niewiele grali w meczach poprzednich. Między innymi debiutował Arkadiusz Czarnecki, a po kontuzji zagrał Rafał Grzelak. Z powodu tych zmian doszło do dużej różnicy poziomu gry w meczu z Legią i tym ze Świtem. W trakcie spotkania ja jako trener będąc niezadowolony z decyzji sędziego, który dopuszczał do bardzo ostrej gry, w wyniku czego Łukasz Madej doznał kontuzji, sędzia kilkakrotnie zwracał mi uwagę, że może mnie za takie zachowanie usunąć z boiska. Karą za usunięcie z ławki trenerskiej jest pauzowanie w najbliższym kolejnym meczu, a tym meczem był drugi mecz finałowy z Legią. Kilka minut przed końcowym gwizdkiem sędziego opuściłem ławkę, nie chcąc narażać się na kary. Po tym meczu 1 czerwca już w pełnym składzie zagraliśmy spotkanie rewanżowe z Legią Warszawa przegrywając 0:1 po bramce z rzutu karnego, ale mimo to zdobyliśmy Puchar Polski.” – to fragment przesłuchania Czesława Michniewicza w prokuraturze we Wrocławiu. I tu zaczynają się wątpliwości. Lech musiał modyfikować swój skład na mecz ze Świtem. Tylko że mówimy o klubach, z których jeden zdobył w tamtym sezonie Puchar Polski, zaś drugi zleciał z ligi. Do tego na 90minut.pl bez problemu da się znaleźć składy z tego meczu i to jest przepaść, w drużynie z Nowego Dworu Jan Cios, Sergiusz Wiechowski, Artur Wyczałkowski, Mariusz Zganiacz i Łukasz Mierzejewski, zaś w barwach Lecha Waldemar Piątek, Mariusz Mowlik, Rafał Grzelak, Łukasz Madej, Paweł Kaczorowski, Piotr Reiss i Zbigniew Zakrzewski. I nagle ten naprawdę wtedy mocny Lech uległ przeciętnemu Świtowi po dziwnym meczu.

W sumie nawet nie przeszkadzałaby mi ta korupcyjna przeszłość u Michniewicza, ponieważ to dobry i lubiany przeze mnie trener, gdyby nie to że już niedługo obejmie reprezentacje do lat 21. Jakoś tak bowiem nie wyobrażam sobie by jakąkolwiek reprezentację naszego kraju prowadził człowiek umoczony w aferę korupcyjną. Dlatego podobnie jak Maciej Szczęsny mam nadzieję, że trener Michniewicz zanim obejmie kadrę rozwieje wszelkie związane ze swoim udziałem w aferze korupcyjnej wątpliwości i sprawi, że my kibice i dziennikarze będziemy mogli w spokoju obserwować naszą młodzieżówkę, bez ciągłej myśli z tyłu głowy, że selekcjoner tej kadry mógł należeć do grupy, która ustawiała kiedyś ligę.

Paweł Grzywacz


Paweł Grzywacz

@GrzywkaFutbol

Fan przede wszystkim Ekstraklasy. Z zagranicy Liverpool i Real. Poza tym interesuje się żużlem, skokami narciarskimi, siatkówką i sportami motorowymi.

Komentarze