Polacy za granicą

Polska Ekstraklasa dobrym kierunkiem dla Tytonia ?

Dawid Szczurek @Szczurejroo36

Fot: Dimitar Dilkoff, CC0 Public Domain

Tagi

TYTOŃ EKSTRAKLASA

Od jakiegoś czasu głośno w mediach jest o rzekomym transferze reprezentanta Polski Przemysława Tytonia do jednego z klubów Ekstraklasy. Z racji tego, że na występy w barwach Deportivo La Coruña nasz bramkarz liczyć nie może, rozważa on powrót do swojej ojczyzny, mając w głowie nieuchronnie zbliżające się Mistrzostwa Świata.

Obecny sezon Tytoń na pewno nie może zaliczyć do udanych… Pomijając brak regularnych występów, warta odnotowania jest liczba bramek , jaką bramkarz ten ,,wpuścił” wychodząc w podstawowym składzie. W 2 spotkaniach rozegranych w lidze oraz pucharze Hiszpanii Tytoń wyciągać piłkę z siatki musiał aż… 8 razy ! Statystyka ta lekko mówiąc nie przedstawia naszego bramkarza w pozytywnym świetle, jednak przyczynia się do niej również słaba gra obronna zespołu z La Coruñy.

Marząc o powołaniu do szerokiej kadry , która będzie miała zaszczyt reprezentować Polskę w zbliżających się Mistrzostwach Świata Tytoń zmuszony jest do zmiany klubu, biorąc pod uwagę grę w Ekstraklasie. Postanowiłem więc przyjrzeć się klubom, które bramkarza tego chętnie widziałaby w swoich szeregach bądź też tym, które moim zdaniem takiego bramkarza potrzebują.

Pierwszym klubem jaki przychodzi mi na myśl jest Wisła Kraków. Jak wiemy klub ten ma ostatnio problem z obsadą bramkarza, gdyż zarówno Buchalik jak i Cuesta nie są w stanie zagwarantować regularnej wysokiej formy, popełniając dziecinne błędy , które rzutują później na końcowe rezultaty spotkań. Dlatego też według mnie sprowadzenie pod Wawel Tytonia nie byłoby złym pomysłem , zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt , że Wisła nie tak dawno zdecydowała się na podobny ruch transferowy podpisując wtedy kontrakt z Łukaszem Załuską, co okazało się ostatecznie strzałem w dziesiątkę.

Kolejny zespół , który jak możemy przeczytać na łamach Przeglądu Sportowego starał się już o pozyskanie tego bramkarza to druga z Wiseł, tym razem ta z Płocka. Nie oszukujmy się, ale Kiełpin czy też Kryczka nie są bramkarzami należącymi do czołówki naszej ligi , a co więcej pierwszy z nich, będący podstawowym ,,goalkeeperem" ,,Nafciarzy” znany jest raczej ze swoich ,,klopsów”, a nie z wyśmienitych parad. Doświadczony i dobry bramkarz potrzebny jest tej drużynie na zabój.

Należy wspomnieć też o zainteresowaniu Tytoniem ze strony Zagłębia Lubin. Osobiście uważam jednak , że Zagłębie dysponuje obecnie jednak lepszym bramkarzem od Przemka i ruch ten nie jest w przypadku tego zespołu konieczny.

Problemem w kontekście zatrudnienia przez jeden z polskich klubów tego bramkarza, są jego oczekiwania finansowe, które moim zdaniem są niewspółmierne z jakością, jaką Tytoń prezentuje. Zasłynąwszy z obrony karnego w meczu z Grecją podczas Mistrzostw Europy 2012 oraz dobrych występów w holenderskiej Eredivisie , reprezentant Polski tak naprawdę nie wyróżniał się w pozostałych klubach niczym co mogłoby utwierdzić nas w przekonaniu , że jest on bardzo dobrym bramkarzem. Jego doświadczenie powinno spokojnie wystarczyć do tego , aby stać się solidnym bramkarzem Ekstraklasy, jednak jeśli Tytoń faktycznie marzy o wyjeździe do Rosji musi zrozumieć , że jego finansowe wymagania nie są współmierne z poziomem jaki może on polskim zespołom zagwaratować.


Dawid Szczurek

@Szczurejroo36

Piłka nożna to , to co kocham już od najmłodszych lat. Do niedawna zawodnik A-klasowych boisk. Obecnie student sympatyzujący z krakowską Wisłą , a także fan Kuby Błaszczykowskiego.

Komentarze