1liga styl życia

Damian Gąska: gra w Wigrach pomogła mi się rozwinąć

Piotr Bernaciak @piotr_bernaciak

Fot: Damian Gąska, archiwum prywatne Damiana Gąski

Tagi

damian gąska wigry suwałki damian gaska damiangąska

O grze z Damianem Kądziorem, o sytuacji Wigier w tabeli I ligi, o potencjalnym transferze do Ekstraklasy z Damianem Gąską porozmawiał Piotr Bernaciak.

Jaka atmosfera panuje w szatni?

Doskonała. Obawiałem się, że po odejściu tylu zawodników szatnia ulegnie wielkiej zmianie, tymczasem nie stało się nic podobnego - w klubie nadal panuje bardzo rodzinna atmosfera.

Po udanym poprzednim sezonie i dotarciu do półfinału Pucharu Polski z Suwałkami pożegnało się wielu piłkarzy stanowiących trzon drużyny, między innymi Damian Kądzior. Czy Ty również miałeś jakieś oferty?

Ofert nie było, choć pojawiały się pojedyncze zapytania. Zdecydowałem jednak, że zostanę w Wigrach na kolejny sezon i pomogę w walce o spokojne utrzymanie. W poprzednim sezonie zaprezentowaliśmy się dobrze, uważam że możemy poprawić ten rezultat.

Wydaje się, że zadanie będzie bardzo trudne, bo sprowadzono przede wszystkim młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki w świecie piłki zawodników. Początek rundy w Waszym wykonaniu nie był zbyt dobry.

Rzeczywiście, straciliśmy trochę punktów, ale w końcu nadeszło przełamanie. Nie przegraliśmy meczu od października do końca rundy jesiennej, po drodze wygraliśmy z Tychami, Stalą czy Podbeskidziem. Nasza strata do miejsca premiowanego awansem wynosi osiem punktów, ale mamy jeszcze zaległy mecz do rozegrania. Naprawdę nie jest źle.

Co do Damiana Kądziora - czułeś, że to materiał na reprezentanta Polski?

Widząc go na treningach czy podczas meczów byłem przekonany, że to zawodnik przerastający nasze rozgrywki, że to piłkarz który powinien jak najszybciej trafić do Ekstraklasy. Tak się stało, a powołanie do reprezentacji wobec świetnej formy Damiana nie było dla mnie zaskoczenia. Życzę mu powodzenia w zespole Adama Nawałki i wyjazdu na mundial.

Wróćmy do obecnego sezonu. Po sześciu miesiącach współpracy z Arturem Skowronkiem możesz już ocenić pracę tego trenera?

Trener Skowronek wykonuje naprawdę dobrą pracę. Uważam, że jesteśmy doskonale przygotowani do każdego meczu pod względem taktycznym. Pierwsze miesiące pracy być może nie przynosiły upragnionych wyników, ale trwająca seria bez porażki pokazała, że warto było postawić na trenera. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z takim szkoleniowcem.

Z którym trenerem pracowało Ci się w Suwałkach najlepiej? Od Twojego przyjścia na ławce Wigier zasiadali Zbigniew Kaczmarek, Donatas Vencevicius, Dominik Nowak i obecnie trener Skowronek.

Każdy z nich był dobrym fachowcem i z każdym z nich mam dobre wspomnienia. Trener Kaczmarek sprowadził mnie do Suwałk, trener Vencevicius nie bał się na mnie postawić i wprowadzić do składu, trener Nowak poprowadził klub podczas najlepszego sezonu w jego historii, a trener Skowronek ma szansę, by ten wynik poprawić zajęciem jeszcze wyższego miejsca w tabeli. Z każdym z nich pracowało mi się doskonale.

Do klubu przychodziłeś jako zawodnik stricte ofensywny, trener Nowak przesunął Cię dość niespodziewanie do środka pola, gdzie czekało na Ciebie więcej zadań defensywnych. W tym sezonie grywasz właśnie w roli cofniętego pomocnika, ale również na "dziesiątce" i na skrzydle. Czy to uniwersalność jest Twoją największą zaletą?

Nie wiem czy największą, ale z pewnością jest pewną zaletą. Zagram tam, gdzie zdaniem trenera powinienem zagrać i nie będę mieć z tym żadnych problemów, każda z tych pozycji ma swoje inne zadania, ja najlepiej czuję się w roli ofensywnego pomocnika. Wszystko zależy jednak od decyzji trenera.

Kontrakt z Wigrami kończy Ci się po zakończeniu sezonu 2017/2018. Czy to już czas na spróbowanie swoich sił w Ekstraklasie? Wydaje się, że trochę się zasiedziałeś w Suwałkach.

Niedawno skończyłem 21 lat i uważam że gra w Wigrach pomogła mi rozwinąć się pod każdym względem, chciałbym w końcu trafić do Ekstraklasy. Najlepiej z Wigrami, a jak będzie? To pokaże czas. Póki co skupiam się na rozegraniu dobrej rundy wiosennej.

Z Damianem Gąską rozmawiał Piotr Bernaciak.


Piotr Bernaciak

@piotr_bernaciak

Młody mieszkaniec Warszawy, stąd piszę głównie o Legii. Czasami również Real i Manchester City.

Komentarze