La Liga

Seedorf dobrym wyborem Deportivo?

Adrian Smoliński @AdrianSmolinski

Fot: getty, getty

Tagi

Deportivo Seedorf La Liga

Najwięcej straconych bramek w La Liga, do tego styl gry godny pożałowania. Taki obraz maluje mi się przed oczami, gdy pomyślę o Deportivo de La Coruña z obecnego sezonu. Sytuację w klubie spróbuje naprawić nowy trener - Clarence Seedorf.

Dlaczego znając to bagno, które otacza świat futbolu, chcesz do tego wrócić i na dodatek jako trener? Tak bardzo lubisz krew? - spytał Bielsa. - Potrzebuję tej krwi - odrzekł Guardiola. Często, gęsto, piłkarze po zakończeniu kariery, nie mogąc sobie wyobrazić swojego życia bez piłki, albo po prostu szukając nowego zajęcia, rozpoczynają przygodę w roli trenera. Taki kierunek obrał również Clarence Seedorf, który właśnie co zasiadł za kierownicą wesołej wycieczki zmierzającej do Segunda Division, zastępując Crisrobala Parralo.

Przynajmniej do końca sezonu, potężny Holender prowadzić będzie Deportivo de La Coruña, które znajduje się obecnie na 18 miejscu w tabeli. Nie ma wątpliwości, że Clarence przybył do Hiszpanii w jednym celu - aby zapewnić utrzymanie Depor. Seedorf ma już teren lekko wybadany, bowiem w latach 1996 - 2000 zarejestrowany był jako zawodnik Realu Madryt.

Bez wątpienia, Holender jako piłkarz uważany jest za jednego z najlepszych na swojej pozycji w swojej epoce. Jednakże w roli trenera, były gracz m.in. Interu Mediolan obecnie sobie po prostu nie radzi. Szlify w nowej profesji zbierał najpierw w swoim byłym klubie - AC Milan, a następnie w chińskim Sehenzhen FC. W obu przypadkach bez sukcesów.

Seedorf jest zdecydowanie typem trenera "Na słowo honoru". Nie daje żadnej gwarancji, że gra Depor się poprawi. Mimo iż tytuł trenera dzierży od 2013 roku, nazwisko Clarenca ani razu się nie przebiło na poważnie. Cóż, w końcu nie każdy może być drugim Guardiolą, albo Zidanem - ba, nie każdy powinien.

Wielu byłych piłkarzy sparzyło się na trenerce. Daleko nie trzeba szukać. W samej Hiszpanii znajdzie się wiele przykładów. Chociażby legendarny prawy obrońca Manchesteru United oraz reprezentacji Anglii - Gary Nevill, który chcąc spróbować swoich sił jako trener trafił do Valencii walczącej o utrzymanie. Skończyło się szybciej niż zaczęło. 42-latek na stanowisku szkoleniowca Nietoperzy wytrwał 4 miesiące.

Czy Seedorf jest odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu? Raczej nie. Brak odpowiedniego przygotowania taktycznego może odbić się czkawką nowemu szkoleniowcowi Depor. Nadzieja w tym, że Holender weźmie szatnie szturmem używając przy tym swojego autorytetu. W końcu cztery wygrane puchary Ligi Mistrzów mogą dać do myślenia zawodnikom z Hiszpanii. Ostatecznie, nie przewiduję długiej kariery Seedorfa w Deportivo de La Coruña. Jednakże przez najbliższe pół roku będzie mógł nosić najlepiej zbudowanego trenera w La Liga.


Adrian Smoliński

@AdrianSmolinski

Wierny fan klubu FC Barcelona, zakochany w La Liga.

Komentarze