Reprezentacje

Manuel Fernandes z formą na mundial?

Krystian Broniek @

Fot: -, fclm.ru

Tagi

Manuel Fernandes Portugalia Lokomotiw Moskwa
32-letni Portugalczyk prezentuje w tym sezonie formę na światowym poziomie. Jego gra w Lokomotiwie wygląda obecnie bardzo obiecująco. Mimo, że nie jest już najmłodszy, to zawodnik ten zdaje się być wciąż w grze o miejsce w reprezentacji na mundial.

Po ciężkich początkach w Lokomotiwie, już w poprzednim sezonie Fernandes wrócił do dobrej dyspozycji. W 22 spotkaniach zdobył 7 goli i zaliczył 9 asyst w lidze, oraz dorzucił do tego po 2 w Pucharze Rosji. Nie olśniewał, ale grał bardzo przyzwoicie jak na doświadczonego środkowego pomocnika przystało.

Obecny sezon to już bardzo dobra gra Portugalczyka w lidze, w której ma już 5 bramek i 6 asyst. Przede wszystkim jednak zaskakująco dobre są jego występy w Lidze Europejskiej. Zagrał we wszystkich spotkaniach i ma już na koncie 6 trafień. Szczególnie uwagę mediów przykuł jednak dzięki świetnemu ostatniemu meczowi przeciwko Nicei. Ustrzelił wówczas hat-tricka zapewniając swojej drużynie wyjazdowe zwycięstwo 2:3 w pierwszym meczu. Najpierw pewnie wykonał jedenastkę. Później w 69 minucie popisał się kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego. Natomiast w 77 minucie pewnie wykończył szybką kontrę graczy Lokomotiwu. Jego zasług nie umniejsza to, że Nicea od 66 minuty grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla Coly’ego. Czy podtrzymując taką formę Fernandes ma szansę na powołanie do reprezentacji na mundial?

Byłoby to ciekawe rozwiązanie biorąc pod uwagę, że ten zawodnik ostatni raz dla Portugalii grał w 2012 roku, jeszcze za czasów kiedy był zawodnikiem Besiktasu (zagrał wówczas 45 minut w meczu z Polską), oczywiście nie biorąc pod uwagę październikowych spotkań towarzyskich reprezentacji Portugalii, w których Fernandes pokazał się ze znakomitej strony i ustrzelił nawet bramkę z Arabią Saudyjską. Jego wcześniejsze występny w reprezentacji były bardzo rzadkie, bo zagrał zaledwie łącznie w 11 spotkaniach. Mielibyśmy całkiem ciekawą historię, jeśli w wieku 32 lat ten zawodnik zostałby powołany na Mistrzostwa Świata.

Wydaje się, że do pierwszego składu albo nawet na ławkę przebić się będzie miał bardzo ciężko. Portugalia ma świetnych zawodników w środku pola, jak chociażby João Moutinho, Renato Sanches, Adrien Silva, João Mário czy André Gomes. Lista jest długa, dlatego i sprawa niełatwa. Wypadnięcie któregoś z tych zawodników ze składu za sprawą jakiegoś np. urazu pewnie pomogło by Manuelowi dostać powołanie. Tego oczywiście absolutnie, żadnemu z zawodników nie życzymy. Naturalnie kluczowe będzie podtrzymanie formy. Jeśli dalej będzie się prezentował tak dobrze przede wszystkim w Lidze Europejskiej to szanse wciąż są. Ciężko raczej umieszczać tego zawodnika w pierwszym składzie, jednak myślę, że już samo powołanie byłoby dla niego czymś ważnym. Zobaczymy co przyniesie czas, ponieważ mielibyśmy z pewnością ciekawą historię.


Krystian Broniek

@

młody, studiujący dziennikarz. Lubię pogadać o piłce, szczególnie jestem fanem polskiej ekstraklasy i wszystkiego co z polską piłką związane

Komentarze