Premier League

Manchester United - 140 lat tradycji.

Bartosz Brzoskowski @bbrzoskowski95

Fot: Steve Collis

Tagi

Dziś swoje urodziny obchodzi jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich świata. Manchester United - organizacja, która swoją bogatą historią mogłaby zawstydzić niejedno średniej wielkości państwo.

W 1878 roku w robotniczym mieście Manchester grupa pracowników fabryk przemysłu kolejowego założyła Newton Heath Lancashire and Yorkshire Railway - klub sportowy, który dziś znają nawet osoby, które nigdy w życiu nie obejrzały meczu piłkarskiego. Tak zaczyna się ta piękna, choć często brutalna historia. Z okazji wejścia Czerwonych Diabłów w piętnastą dekadę istnienia zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami z poprzednich stu czterdziestu lat działalności klubu z czerwonej części Manchesteru.

Przełom kwietnia i maja 1902 roku.

Po dwudziestu czterech latach zmagań sportowych pomiędzy robotnikami pracującymi na co dzień w fabrykach klub Newton Heath LYR stanął na skraju bankructwa. Kiedy rosnące długi zaczęły zwiastować rychłą likwidację drużyny, została ona uratowana przez… piwo! John Henry Davies - właściciel lokalnego browaru postanowił wspomóc finansowo Newton Heath, co ostatecznie rozwiało problemy związane z długami klubu i doprowadziło do zmiany jego nazwy. Propozycji było wiele, między innymi Manchester Central lub Manchester Celtic, lecz ostatecznie postawiono na dwa słowa, które do dziś sprawiają, że kibice piłkarscy prostują plecy i szerzej otwierają oczy - Manchester United.

19 lutego 1910 roku

Tego dnia rozegrano pierwszy w historii mecz na stadionie Old Trafford. Budowę stadionu sfinansował znany nam już piwny baron Manchesteru - John Henry Davies. Wcześniej United rozgrywali swoje mecze na boisku przy Bank Street, którego trybuny zostały zniszczone przez wichurę w nocy z 18 na 19 lutego 1910 roku, a więc kilkanaście godzin przed pierwszym meczem na nowym obiekcie. Wynik? Kolejny - po piwie - gorzki posmak w ustach ówczesnych kibiców United. Porażka 3:4 z Liverpoolem.

11 marca 1941 roku

Jedyny dzień w historii United, kiedy Old Trafford legło w gruzach. Dosłownie. Po niemieckim nalocie bombowym runęła główna trybuna, budynki biur i szatnie. Wydarzenie to było jednak przyczynkiem do narodzin klubowej legendy. Przy pracach nad odbudową stadionu pracował Matt Busby, którego umiejętności organizacyjne i charyzma już wówczas rzuciły się w oczy włodarzy klubu. Ostatecznie Busby w 1945 roku podpisał kontrakt z klubem.

1950 - 1958

Era “Busby Babes”. Zdolności przywódcze trenera zaowocowały stworzeniem młodego, zdolnego pokolenia piłkarzy grających w barwach Manchesteru United. Na ten okres przypadają trzy tytuły Mistrza Anglii (56/57, 55/56, 51/52) i trzy Tarcze Dobroczynności (57/58, 56/57, 52/53). Pierwszy raz w swojej historii Manchester United bez cienia wątpliwości dominował na Wyspach w tak długim okresie czasu.

6 lutego 1958 roku

Jeden z najczarniejszych dni w historii piłki nożnej i z pewnością najczarniejszy w historii Manchesteru United. Podczas trzeciej próby startu z lotniska w Monachium samolot z drużyną Czerwonych Diabłów na pokładzie rozbił się. Chłopcy wracali właśnie z Belgradu, zadowoleni z wyjazdowej wygranej z Crveną Zvezdą w ramach Pucharu Europy. Spośród 43 pasażerów samolotu, zaledwie 23 osoby przeżyły katastrofę. Wśród nich trener - Matt Busby oraz piłkarze - Johnny Berry, Jackie Blanchflower, Bobby Charlton, Bill Foulkes, Harry Gregg, Ken Morgans, Albert Scanlon, Dennis Viollet, Ray Wood. Na pasie startowym lotniska w Monachium zakończyły się kariery ośmiu piłkarzy Manchesteru United. Wobec takiej tragedii nieprawdopodobnym zdaje się być fakt, że jeszcze w tym samym sezonie, zaledwie kilka miesięcy później drużyna Czerwonych Diabłów pod wodzą Jimmy’ego Murphy’ego doszła do finału FA Cup, w którym uległa Boltonowi.

1959 - 1969

Powracający do zdrowia po katastrofie w Monachium Matt Busby nie zwlekał z powrotem do pracy. Lata sześćdziesiąte to przede wszystkim fantastyczne trio z Manchesteru - Best, Law, Charlton. United w pierwszej dekadzie po najtragiczniejszym wydarzeniu w historii klubu zdobyli: dwa Mistrzostwa Anglii, dwie Tarcze Dobroczynności, Puchar Anglii i Puchar Europy. Dekadę zwieńczyło nadanie tytułu szlacheckiego Matt’owi Busby’emu oraz jego odejście z klubu.

6 listopada 1986

Tego dnia Alex Ferguson zastąpił Rona Atkinsona na stanowisku managera Manchesteru United. Kolejne 26 sezonów to legenda. Szkot zdobył z Czerwonymi Diabłami 13 tytułów Mistrza Anglii, 5 Pucharów Anglii, 4 Puchary Ligi, 10 Tarcz Wspólnoty i po jednej sztuce Pucharu Zdobywców Pucharów, Superpucharu Europy, Pucharu Interkontynentalnego i Klubowego Mistrzostwa Świata. Ponadto pod wodzą Sir Alexa Manchester United czterokrotnie uświetnił swoją obecnością finał Ligi Mistrzów, z których dwukrotnie wychodził zwycięsko - raz w roku 1999 wywracając mecz do góry nogami na Camp Nou w historycznym już starciu z Bayernem Monachium i raz w roku 2008 po pokerowych rzutach karnych w meczu z Chelsea.

8 maja 2013 roku

Dobijając do końca sezonu 12/13, Sir Alex Ferguson ogłosił zakończenie trenerskiej kariery i przejście na emeryturę. Po dwudziestu sześciu sezonach namaścił na swojego następcę innego Szkota - Davida Moyesa. Jednak na kadencję tego pana za sterami jednej z najbardziej już wtedy utytułowanych drużyn świata najlepiej spuścić zasłonę milczenia. Po 295 dniach ciężkiego szoku dla wszystkich sympatyków United, następca Fergusona pożegnał się ze stanowiskiem. Sezon 14/15 jako głównodowodzący na Old Trafford rozpoczął Louis van Gaal lecz tak jak poprzednik, nie potrafił on sprostać standardom ustanowionym przez Fergusona. Ostatecznie 27 maja 2016 roku Jose Mourinho zmienił Holendra na stanowisku menedżera Czerwonych Diabłów. Kontrowersyjny Portugalczyk do tej pory prowadził United w 106. meczach (sto siódmy właśnie trwa - Crystal Palace - Man United, 05.03.18, jest piąta minuta, wynik 0-0) zdobywając średnio 2,07 punktu na mecz, co jest współczynnikiem identycznym do tego, który osiągnął Ferguson przez ponad ćwierćwiecze pontyfikatu na Old Trafford. Pomimo fali krytyki, z którą w ostatnich miesiącach spotyka się drużyna Manchesteru trzeba oddać, że pragmatyzm Mourinho i brzydka gra jego drużyny są skuteczne. W wielu poprzednich sezonach XXI wieku, obecne wyniki pozwoliłyby Czerwonym Diabłom spokojnie piastować fotel lidera, lecz obecnie rywal zza miedzy - Manchester City nie pozostawia reszcie ligi złudzeń co do tego kto jest najlepszy, zaś Diabły muszą zadowolić się miejscem tuż za plecami sąsiada.

Historia United opiewa w tak wiele faktów, wyników, anegdot, nazwisk i liczb, że aby wszystko opisać musiałbym napisać książkę. Niemniej jednak chciałbym, aby powyższa, krótka wycieczka po najważniejszych dniach w dziejach Czerwonych Diabłów była moim osobistym ukłonem w stronę tego niesamowitego klubu w dniu jego 140. urodzin. Sukcesów!


Bartosz Brzoskowski

@bbrzoskowski95

Zakochany w futbolu student Psychologii w Biznesie. Dumny, rodowity Wąbrzeźnianin. Ekspert w @Radio_Golpl

Komentarze