Reprezentacje

Czy Dawid Kownacki powinien być jeszcze powoływany do reprezentacji U-21?

Łukasz Wąchała @luk_wac

Fot: sport.se.pl, sport.se.pl

Tagi

reprezentacja Polska U21 Kownacki Mundial

W towarzyskim meczu z Nigerią, który miał miejsce 23 marca, Dawid Kownacki zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski. Napastnik Sampdorii prawdopodobnie już wcześniej dostałby szansę gry w drużynie Adama Nawałki, ale pełni ważną rolę w kadrze do lat 21. Pokazał to zresztą we wtorek, gdy został ściągnięty do Lublina na mecz z Litwą, rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw Europy, który biało-czerwoni ostatecznie wygrali 1:0 po golu „Kownasia”. W kontekście zbliżającego się Mundialu w Rosji powinniśmy zadać sobie pytanie: Czy Kownacki powinien być jeszcze powoływany do reprezentacji U-21?

Z sześcioma trafieniami w trwających obecnie eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw Europy, Dawid jest obecnie najskuteczniejszym strzelcem Reprezentacji Polski. Rola którą pełni w zespole Czesława Michniewicza jest nieoceniona. Poza strzelaniem bramek, „Kownaś” jest również kapitanem tejże drużyny. Z funkcji tej wywiązuje się bardzo dobrze, co potwierdzają słowa selekcjonera młodzieżówki, który powiedział:

To kapitan, czyli tak jakby przedłużenie mojej ręki na boisku. Lider powinien przemawiać na murawie, a Dawid to robi. Zdobywa bramki, pomaga kolegom, także fajnie zachowuje się w szatni, dbając o wielu młodszych kolegów. Ma duże doświadczenie w Ekstraklasie. Budzi autorytet wśród innych kolegów.

Utalentowany napastnik jest na tyle zdolnym piłkarzem, że temat jego gry w dorosłej reprezentacji był coraz częściej poruszany. O ile pewną „dziewiątką” w talii Adama Nawałki jest Robert Lewandowski, o tyle sytuacja z resztą snajperów nie jest tak kolorowa. Arkadiusz Milik wracający po kontuzji, Łukasz Teodorczyk który świetnie okresy przeplata tragicznymi, czy Kamil Wilczek, który delikatnie mówiąc, nie zachwyca swoją formą, stanowią dla selekcjonera twardy orzech do zgryzienia. Dawid Kownacki, mimo tego, że nie jest zawodnikiem pierwszego składu zespołu z Genui, dostaje coraz więcej minut, za które odpłaca się bramkami i asystami. W obecnym sezonie wystąpił w 17 spotkaniach (należy pamiętać jednak, że nie grał w nich w pełnym wymiarze czasowym), w których strzelił sześć goli i zanotował trzy asysty.

Seniorska reprezentacja Polski rozegra jeszcze dwa mecze kontrolne przed wyjazdem na Mundial w Rosji. 8 czerwca z Chile w Poznaniu, oraz 12 czerwca z Litwą w Warszawie. W tych sparingach zagrają wyłącznie piłkarze, którzy pojadą na Mistrzostwa Świata, gdyż 5 czerwca selekcjoner ogłosi oficjalny skład na tę imprezę. Tym razem jednak nie będzie miał miejsca problem wynikający z nakładających się na siebie terminów spotkań kadry dorosłej i młodzieżowej. Polska U-21 kolejny mecz w ramach eliminacji na mistrzostwa Europy zagra dopiero we wrześniu. Jeżeli więc Kownacki byłby w odpowiedniej formie w czerwcu, mógłby zostać powołany, wystąpić w sparingach i pojechać na największe piłkarskie wydarzenie jako kadrowicz Adama Nawałki.

Sam napastnik przyznał, że marzy o występie na Mundialu:

Oczywiście, że chciałbym zagrać na mistrzostwach świata. To moje marzenie, ale żeby je spełnić, muszę wywalczyć miejsce w składzie Sampdorii i dobrze grać w kadrze U-21. Jeśli będę strzelał gole, to kto wie - może zrealizuję to marzenie.

W głowach fanów futbolu rodzi się jednak pytanie: co po Mistrzostwach Świata? Czy Dawid powinien na stałe zostać w seniorskiej kadrze, czy wciąż grać dla U-21? Młodzieżówka będzie wskaże walczyć o awans na Euro, a Kownacki udowodnił, że jest filarem tej drużyny. Nie wiadomo jak będzie wyglądać forma innych napastników dorosłej reprezentacji, ale jeżeli Arkadiusz Milik wróci do swojej optymalnej dyspozycji, wówczas może lepszym krokiem dla „Kownasia” byłoby grać w zespole Czesława Michniewicza, gdzie ma pewne miejsce w składzie. Pamiętajmy, że na Mistrzostwach Europy U-21 które miały miejsce w Polsce, w reprezentacji naszego kraju zagrał kadrowicz Adama Nawałki, Karol Linetty, u którego boku mogli wystąpić kolejni członkowie dorosłej kadry - Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński, ale ich klub – SSC Napoli nie wyraził zgody na udział piłkarzy na tej imprezie.

Podsumowując: Dawid Kownacki to perspektywiczny zawodnik, stawiający pierwsze kroki w wielkiej piłce klubowej. Cieszmy się, że mimo tak młodego wieku jest on przymierzany do dorosłej kadry i ma poważne szanse pojechać na Mundial. Uważam jednak, że póki może on występować w kadrze U-21, to powinien tam grać. Granie meczy w pełnym wymiarze czasowym da mu więcej doświadczenia, niż „ogony” w dorosłej reprezentacji, dla której zagra jeszcze wiele meczy, a przynajmniej taką mamy nadzieję.


Łukasz Wąchała

@luk_wac

Studiuję ekonomię. W wolnym czasie uwielbiam czytać książki (głównie fantasy) i oczywiście oglądać mecze. Jestem koneserem rodzimej Ekstraklasy. Z zagranicznych klubów kibicuję FC Barcelonie i Liverpoolowi.

Komentarze