Eredivisie

Mathhijs the Ligt – który kierunek czeka na holenderski talent?

Jan Wełna @eljohnino

Fot: Oleksandr Sereda, commons 3.0

Tagi

Zawodnicy z rocznika 99' zaczynają wchodzić na salony dużej piłki. Jednym z nazwisk obecnie najbardziej pożądanych przez największe kluby europejskie, jest stoper Matthijs de Ligt, występujący w Ajaksie i reprezentacji Holandii.

Matthijs de Ligt od początku swoje piłkarskie kroki stawiał w uważanej za jedną z najlepszych na świecie akademii piłkarskich, czyli akademii Ajaksieu Amsterdam. W 2015 roku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem z Holandii, początkowo grał w Jong Ajax. W pierwszej drużynie zadebiutował szybko, było to 21 września 2016 roku, strzelając bramkę, stał się najmłodszym strzelcem w historii klubu. Obecnie Matthijs ma rozegranych 39 spotkań na poziomie Eredivisie. Jest podstawowym środkowym obrońcą Ajaksu, a także zaczyna pełnić coraz większą rolę w reprezentacji Oranje, w której zanotował już 5 występów, zbierając bardzo dobre noty.

Nie dziwi więc zainteresowanie największych klubów. Najczęściej w tym gronie wymieniana jest ekipa FC Barcelony, która obserwuje go już od jakiegoś czasu, plotki nabrały na sile, gdy ostatnio stopera przebywał w Barcelonie, jednak jak sam tłumaczył, były to tylko wakacje, które spędził ze znajomymi. Kluczowa dla transferu może być także kwotą jaką może przedstawić za swojego wychowanka Ajax, czyli nawet 50 milionów euro. Blaugrana ma po sezonie rozglądać się właśnie za jednym ze środkowych obrońców, gdyż po obecnej rundzie kończy się kontrakt Thomasa Vermalena, martwi również słabsza dyspozycja Gerarda Pique, oraz problemy z przedłużeniem kontraktu Samuela Umtitiego. To wszystko składnia do tego, że to Barcelona może być najbardziej prawdopodobną opcją transferową.

Jednak nie tylko ekipa z Katalonii zainteresowana jest, usługami młodego holendra, swoje zakusy robią zarówno Juventus, w którym planowane jest odmłodzenie linii obrony. The Sun podawało również o zainteresowaniu Tottenhamu i Mauricio Pochetino, który rzekomo szuka kogoś na miejsce Tobyego Alderweirelda, o którego odejściem od "kogutów" jest coraz głośniej. Swoje zainteresowanie wyraził również Arsenal, który po kolejnym rozczarowującym sezonie będzie chciał się wzmocnić przed następnymi rozgrywkami.

Nie jest także do końca przesądzone czy Matthijs de Ligt odejdzie gdziekolwiek w letnim okienku. Jego kontrakt ważny jest do 30 czerwca 2021 roku, a jak podaje Mundo Deportivo, Ajaksu Amsterdam nie jest skoro do sprzedaży co miało być z jedną z przyczyn jego braku przejścia do Blaugrany, już w letnim okienku transferowym poprzedniego roku. Wydaje się, że saga dotycząca młodego talentu, dopiero się zaczyna i być może niedługo rozkręci się na dobre.


Jan Wełna

@eljohnino

Fan stylu Barcelony, kibiców Liverpoolu, obrony Juventusu i skrzydeł Wisły Płock. Prywatnie również Legia i Messi.

Komentarze