GKS Jastrzębie na dobrej drodze do 1.ligi

Jan Gawlik @GawlikJan

Fot: tujastrzebie.pl, tujastrzebie.pl

Może nie grają efektownie, ale za to efektywnie. Mają 11 punktów przewagi nad drugą w tabeli Wartą Poznań i z 58 punktami przewodzą w 2.lidze. Do końca sezonu pozostało już tylko osiem kolejek i GKS Jastrzębie jest na najlepszej drodze do tego, by powrócić na zaplecze Ekstraklasy.

Jastrzębianie poczynili dzisiaj kolejny krok ku 1.lidze i wygrali na wyjeździe z Wisłą Puławy 1-0. Styl w jakim to zrobili pozostawiał jednak wiele do życzenia. To gospodarze mieli przewagę, lecz wynik na tablicy mówi wszystko. Jastrzębie jest najlepsze w tym sezonie na trzecim poziomie rozgrywkowym. I to mimo, że ich mecze nie są efektowne. Podopieczni Jarosława Skrobacza wygrali na inaugurację ze spadkowiczem z zaplecza elity MKS Kluczbork 5-1 i... to by było na tyle. Aż osiem razy wygrywali mając przewagę jednej bramki. W sumie wygrali w tym sezonie 18 meczów, cztery zremisowali i tyle samo przegrali. Jastrzębianie grają bardzo równo zarówno u siebie, jak i na wyjazdach. Dziewięć wygranych w domu i w gościach z pewnością budzi respekt. Drużyna z Jastrzębia ma jak najlepsze papiery na grę w 1.lidze.

Jeśli jastrzębianom uda się awansować na zaplecze Ekstraklasy powrócą do niej po 10 latach przerwy. W sezonie 2008/09 zajęli 13.miejsce, ale zostali zdegradowani z powodu braku licencji na grę w 1.lidze. W następnym roku klub zawisł na krawędzi. Z III ligi został zdegradowany do okręgówki. Po fuzji z KS Gosław Jedłownik na jego licencji awansował do IV ligi. Tak rozpoczął się mozolny powrót na wyższy poziom. Po trzech sezonach na piątym poziomie rozgrywkowym udało się awansować do III ligi. Po szóstym miejscu w sezonie 2014/15 i siódmym rok później, jastrzębianie w końcu awansowali. W ubiegłorocznej kampanii zdystansowali resztę stawki, lecz nad drugim Ruchem Zdzieszowice mieli tylko punkt przewagi.

Na czym polega sukces podopiecznych Jarosława Skrobacza? Może w tym, że w drużynie jest aż jedenastu wychowanków? Z pewnością to wizytówka GKSu. W sumie, w kadrze beniaminka II ligi jest aż 16 piłkarzy, którzy do niej awansowali. Są zżyci z klubem i będą walczyć za niego do ostatniej minuty, co dobrze rokuje na przyszłość. Są to również zawodnicy z województwa śląskiego. Całość dopełniają dwaj obcokrajowcy, Ukrainiec Farid Ali i wypożyczony z Olimpii Grudziądz Fin Ville Samalviki.

W ośmiu ostatnich kolejkach zespół z Jastrzębia-Zdroju czekają mecze z drużynami ze środka tabeli i jedną ekipą z TOP 4. Za tydzień zmierzą się u siebie z Radomiakiem, a potem już z górki. Garbarnia Kraków, Siarka Tarnobrzeg, Rozwój Katowice, Legionovia, ROW Rybnik i Gwardia Koszalin. Jeśli GKS utrzyma dobrą formę, z powrotu do 1.ligi będzie cieszył się już w maju.

Jan Gawlik

@GawlikJan

Na Sofie z roczną przerwą jestem od początku jej istnienia. Pisanie łączę z pracą dziennikarza Radia Centrum