Reprezentacje

Kto na mundial?

Dawid Leśniak @lesnyy10

Fot: Aleksandra Sieczka, .

Tagi

Reprezentacja Mundial Skład Adam Nawałka

Został równy miesiąc do rozpoczęcia mundialu! Trener Adam Nawałka ogłosił szeroką 35 osobową kadrę choć do Rosji pojedzie jedynie 23 zawodników. Który z powołanych jest pewniakiem? Podobno Adam Nawałka na turniej ma zabrać trzech bramkarzy, ośmiu obrońców, ośmiu pomocników i czterech napastników.

Bramkarze:

Oczywistymi wyborami są tu Szczęsny i Fabiański. Walka toczy się o bramkarza nr.3. Myślę, że z tej czwórki biletu do Rosji nie dostanie Łukasz Skorupski, który zagrał w klubie jeden mecz przez cały sezon. To zdecydowanie za mało by pojechać na mistrzostwa świata. Doświadczenie i ilość zagranych meczów w sezonie (46 meczów, zakończył rozgrywki Championship z klubem na 12 miejscu będąc najlepszym zawodnikiem drużyny) zdecydowanie stawiają Białkowskiego wyżej od młodego Skorupskiego.

W. Szczęsny (Juventus Turyn)

Ł.Fabiański (Swansea City)

Bartosz Białkowski (Ipswich Town)

Ł. Skorupski (AS Roma)

Obrońcy:

Ciężko tu właściwie kogoś skreślić. Brak powołania nominalnego lewego obrońcę trochę kłuje – choć jest kilku którzy mogą tam zagrać. Zarówno Bereszyński, Jędrzejczyk jak i Rybus grywali w reprezentacji na tej pozycji. Batalia o tego „ósmego” będzie rozgrywała się prawdopodobnie pomiędzy młodym Kędziorą a Jędrzejczykiem. Najprawdopodobniej to były zawodnik Lecha Poznań przegra ten pojedynek. Nawałka nie robi diametralnych zmian w składzie więc na tak wielki turniej będzie wolał kogoś sprawdzonego. Przewagą Jędrzejczyka nad Kędziorą jest na pewno to, że zawodnik stołecznej drużyny może zagrać na każdej pozycji w obronie. Artur radzi sobie zarówno w środku jak i na bokach obrony. Największym wygranym jest tutaj Jan Bednarek, który rzutem na taśmę znalazł sobie miejsce w składzie Sauthampton i przyczynił się do tego by jego drużyna utrzymała się w Premier League.

Jan Bednarek (Sauthampton)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund)

Bartosz Bereszyński (Sampdoria)

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów)

Kamil Glik (AS Roma)

Michał Pazdan (Legia Warszawa)

Thiago Cionek (SPAL 2013)

Maciej Rybus (Lokomotiv Moskwa)

Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa)

Pomocnicy:

Wybierając ośmiu pomocników, którzy prawdopodobnie pojadą do Rosji pomyślałem; „szkoda, że pojedzie tylko 23”. Z chęcią chciałbym zobaczyć w wąskiej kadrze na mundial zarówno Kądziora jak i Szymańskiego z Żurkowskim. Niestety wydaje mi się, że to jeszcze nie ich czas. To jest przyszłość tej kadry. Myślę, że na mundial także nie pojedzie Maciej Makuszewski. Skrzydłowy Lecha Poznań dopiero wrócił po bardzo ciężkiej kontuzji i choć łapie minuty na boisku to jest jednak za mało by pojechać na mundial. Bardzo szkoda, bo „Maki” w optymalnej formie mógłby nawet liczyć na pierwsze miejsce w składzie ale w obecnej formie nie byłby w stanie wejść na boisko i zrobić różnicę. Krzysztof Mączyński, Paweł Dawidowicz i prawdopodobnie Rafał Kurzawa tak samo nie znajdą się wąskiej kadrze. Jeśli chodzi o tych dwóch ostatnich to po prostu nie są na „mundialowym” poziomie natomiast jeśli chodzi o tego pierwszego to myślę, że to byłoby kuriozalne jeśli zawodnik, który nie łapie się w składzie Legii pojechałby na mundial. Jego miejsce powinien zając waleczny Góralski, który ostatnio zdobył mistrzostwo kraju ze swoim klubem.

Jakub Błasczykowski (VFL Wolsfburg)

Kamil Grosicki (Hull City)

Przemysław Frankowski (Jagiellonia Białystok)

Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk)

Piotr Zieliński (Napoli)

Krzysztof Mączyński (Legia Warszawa)

Karol Linetty (Sampdoria)

Paweł Dawidowicz (Pallermo)

Jacek Góralski (Ludogorec Rozgrad)

Grzegorz Krychowiak (West Browmich Albion)

Rafał Kurzawa (Górnik Zabrze)

Damian Kądzior (Górnik Zabrze)

Maciej Makuszewski (Lech Poznań)

Sebastian Szymański (Legia Warszawa)

Szymon Żurkowski (Górnik Zabrze)

Napastnicy:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium)

Arkadiusz Milik (Napoli)

Dawid Kownacki (Sampdoria)

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht Bruksela)

Kamil Wilczek (Brondby IF)

Krzysztof Piątek (Cracovia)

Tu tak naprawdę jest tylko jedno miejsce wolne. Lewandowski, Milik i Kownacki to pewniacy i co do tego nie ma dwóch zdań. Więc kto jako czwarty? Wilczek zakończył sezon w Superlidze na pierwszym miejscu i ostatnio jest w dobrej formie. Teodorczyk zaś ma świetną wiosnę strzelając gola za golem. Piątek jest wciąż bardzo młody i ma za sobą świetny sezon w Cracovii. Bardzo ciężka decyzja ale myślę, że z trójki Teodorczyk, Wilczek i Piątek najwięcej reprezentacji jest w stanie dać Łukasz. Jest waleczny i lepiej potrafi się odnaleźć w polu karnym. Wydaje mi się, że po prostu dużo lepiej pasuje do tej kadry.

Ostateczny skład jaki pojedzie na mundial poznamy 5 czerwca tuż przed towarzyskim spotkaniem z Chile w Poznaniu. Wierzę, że Adam Nawałka podejmie słuszne decyzje i z Rosją nie pożegnamy się po trzech spotkaniach. Selekcjoner udowadniał już niejednokrotnie, że należy mu zaufać. Tak powinno być i tym razem. POLSKA DAWAJ!


Dawid Leśniak

@lesnyy10

I wtedy, na te 90 minut wychodzi on. Cały na biało. Ciężki typ z niego... Potrafi z najtwardszych facetów, zrobić łkających chłopców! Pasolini powiedział o nim, że jest ostatnią świętością w dzisiejszym świecie. Jest niesamowity. Mój ulubieniec. A nazywają go Futbol...

Komentarze