Piłka nożna

Co u Pana słychać, Panie Kuszczak?

Jan Gawlik @GawlikJan

Fot: birminghammail.co.uk, birminghammail.co.uk

Tagi

Kuszczak Championship Birmingham City

Ostatnie sukcesy reprezentacji Polski, jak również kłopot bogactwa, jeżeli chodzi o bramkarzy spowodował, że były golkiper Manchesteru United odszedł w zapomnienie. Od czasów odejścia z Old Trafford zainteresowanie Tomaszem Kuszczakiem spadało, a dziś sięgnęło niemal zera. Co zatem słychać u 11-krotnego reprezentanta Polski?

Uczestnik MŚ 2006 od trzech sezonów gra w Birmingham City. To zarazem jego siódmy sezon na zapleczu Premier League. Birmingham jest jego czwartym klubem w Championship po Watford, Brighton&Hove i Wolverhampton Wanderers. Przez dwa sezony był pierwszym bramkarzem w Birmingham, lecz w tym sezonie stracił miejsce w pierwszej jedenastce za sprawą Davida Stockdale'a, który pomimo walnego przyczynienia się do awansu Brighton&Hove do Premier League (w 45 meczach w sezonie 2016/17, 20 razy zachował czyste konto), pozostał w Championship. Ocierający się kiedyś o reprezentację Anglii golkiper wygryzł ze składu Polaka. W minionym już sezonie Kuszczak rozegrał 12 meczów (10 w lidze, 2 w Pucharze Ligi), czterokrotnie zachowując czyste konto. Dla porównania w poprzednich sezonach rozegrał odpowiednio 38 i 41 spotkań. To pokazuje, jak jego rola została zmarginalizowana. Ostatni mecz dla Birmingham rozegrał 22 listopada ubiegłego roku. Wtedy dwukrotni zdobywcy Pucharu Ligi przegrali z Middlesbrough 0-2 i od tego czasu polski golkiper nie powąchał murawy. 1 2 razy zasiadał na ławce rezerwowych i aż 15 piętnastokrotnie oglądał poczynania kolegów z perspektywy trybun.

Cienko przędzie Kuszczak, cienko także Birmingham. W pierwszym sezonie Polaka na St. Andrew's Stadium dwukrotni zdobywcy Pucharu Ligi zajęli 10.miejsce, zaś potem było coraz gorzej. W ubiegłorocznej kampanii zajęli szesnastą lokatę, zaś w tym sezonie uplasowali się na 19.pozycji.

Były reprezentant Polski jeszcze przez rok będzie bronił barw Birmingham City. Jego rola w zespole raczej się nie zmieni. Nadal będzie drugim golkiperem, co spowoduje, że nie będzie o nim głośno. Cisza w mediach o Kuszczaku nie zamilknie całkowicie. Zmieni się, kiedy Kuszczak podejmie decyzję o powrocie do ojczyzny lub zakończeniu kariery.


Jan Gawlik

@GawlikJan

Na Sofie z roczną przerwą jestem od początku jej istnienia. Pisanie łączę z pracą dziennikarza Radia Centrum

Komentarze