Serie A

Il Capitano. Alessandro Lucarelli.

Łukasz Wąchała @luk_wac

Fot: Claudio Villa / Stringer, Rights-managed

Tagi

serie a serie b Parma Alessandro Lucarelli

Alessandro Lucarelli to 40-letni środkowy obrońca i kapitan Parmy. Gdy jego klub trzy lata temu został zdegradowany z Serie A do Serie D postanowił w nim zostać. Przez kolejne sezony świętował z Parmą awans kolejno do Serie C i Serie B, a teraz wraca do najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech.

Gdy 19. marca 2015 roku sąd orzekł bankructwo Parmy, jasnym stało się, że jeżeli nie znajdzie się chętny na zakup i uregulowanie zadłużeń klubu, wówczas ten zostanie zdegradowany do Serie D. Pieniędzy nie było nawet na opłacenie rachunków za prąd, a prezydent klubu został aresztowany pod zarzutem "prania brudnych pieniędzy". Trzy miesiące później spełnił się najgorszy scenariusz i Parma została zmuszona do rozpoczęcia następnego sezonu na poziomie czwartej klasy rozgrywkowej. 37-letni kapitan drużyny, Alessandro Lucarelli deklarował wówczas, że pozostanie w zespole nawet w przypadku degradacji:

- Chcę nadal nosić opaskę kapitańską. Parma jest teraz częścią mnie.

Sezon 15/16 jego drużyna zakończyła na pozycji lidera Serie D. Rok później w barażach awansowała do drugiej ligi włoskiej, a kilka dni temu wywalczyła sobie promocję do Serie A. W ciągu tych lat Lucarelli pozostawał ważną osobą w zespole, grając niemal we wszystkich meczach. Jego doświadczenie i wola walki oraz oddanie dla klubu były nieocenione.

“Złożyłem obietnicę. Powiedziałem, że powrócę z Parmą do Serie A. Słowa dotrzymałem. Tę podróż rozpoczęliśmy trzy lata temu na oczach naszych niesamowitych kibiców. Mieliśmy trudne momenty, ale zawsze stawaliśmy na nogi. Drużyna nigdy się nie poddała, jestem dumny z bycia jej kapitanem.”

- mówił ze łzami w oczach w rozmowie ze Sky Sport Italia po awansie do najwyższej ligi.

Historia Lucarelliego jest podobna do Angelo Di Livio, który w 2002 roku pozostał w Fiorentinie pomimo bankructwa i spadku do Serie D. Następnie doprowadził ją do Serie A w ciągu dwóch lat (co było możliwe dzięki awansowi bezpośrednio z czwartej do drugiej ligi). Mimo degradacji wierni klubowi pozostali również między innymi Gianluigi Buffon czy Pavel Nedved, po tym jak w 2006 roku ich Juventus relegowano do Serie B. Ten pierwszy był zresztą niegdyś golkiperem Parmy i rok temu pogratulował jej awansu do drugiej ligi włoskiej.

Piłka nożna pełna jest wzruszających historii i godnych podziwu postaci. Niewątpliwie zawodnicy Parmy, na czele z Alessandro Lucarellim zdobyli serca kibiców. Kontrakt kapitana obowiązuje do końca czerwca tego roku, ale trzymam kciuki za to, żeby umowa została przedłużona choćby o rok, abyśmy mogli oglądać włoskiego defensora w Serie A do której powrócił w wielkim stylu.


Łukasz Wąchała

@luk_wac

Studiuję ekonomię. W wolnym czasie uwielbiam czytać książki (głównie fantasy) i oczywiście oglądać mecze. Jestem koneserem rodzimej Ekstraklasy. Od dzieciństwa kibicuję FC Barcelonie.

Komentarze