Ekstraklasa

Zagłebie Sosnowiec powraca do elity

Marek Osypiuk @OsypiukM

Fot: wp.pl, wp.pl

Tagi

Ekstraklasa awans

Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec na kolejkę przed końcem Nice I ligi zapewniły sobie awans do LOTTO Ekstraklasy. Sosnowiczanie wracają do elity po dziesięciu latach, Zagłębie, które skopiowało ubiegłoroczny wyczyn Górnika Zabrze - awans zapewniła seria sześciu kolejnych zwycięstw. To ostatnie sosnowiczanie odnieśli w Chorzowie nad Ruchem (1:0), jednocześnie wbijając gwóźdź do trumny swoich rywali.

Zagłębie Sosnowiec przeżywało wiele wzlotów i upadków. Droga do powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej była długa i mozolna. Tragiczny dla klubu okazał się rok 2007 gdzie w związku z aferą korupcyjną klub ze Śląska został zdegradowany do drugiej ligi. Powrót przynajmniej na zaplecze Ekstraklasy zajął im kilka lat. Od razu po awansie cel był wiadomy – powrót do gry z najlepszymi w kraju. Kwestia awansu wcale nie była taka łatwa do zrealizowania. Jak wiadomo zgodnie z regulaminem rozgrywek awans zyskują dwa najlepsze zespoły I ligi, tymczasem zespół z Sosnowca dwukrotnie kończył rozgrywki na trzecim miejscu. W tym sezonie do pewnego momentu wydawało się, że scenariusz może być podobny, ale Zagłębie wniosło się na prawdziwe wyżyny. Ekipa Dariusza Dudka wygrała od kwietnia dziewięć na dziesięć rozgranych spotkań w efekcie awansując do Ekstraklasy.

Jak będzie wyglądać przyszły sezon dla Zagłębia? Jedna z ważnych kwestii jest miejsce rozgrywania spotkań przez ekipę z Sosnowca. Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia Sosnowiec jest pewny, że klub ze Stadionu Ludowego jest gotowy do rywalizacji z najlepszymi. Jeśli chodzi o zmiany personalne oczywistą kwestią jest dokonanie kilku wzmocnień, ale co z osłabieniami? Pojawiają się plotki, że trener Dudek jest na liście tych, którzy są na liście życzeń włodarzy Wisły Płock. Wszystko w związku z tym, że trener Brzęczek może latem wylądować na trenerskiej ławce mistrza Polski Legii Warszawa. Z oficjelami warszawskiego klubu ma się spotkać jutro, bądź w czwartek. W takiej sytuacji w Płocku zainteresowano się trenerem Dudkiem co zapewne nikogo w Płocku nie cieszy. Na liście życzeń „Nafciarzy” jest też Vamara Sanogo. Napastnik Zagłębia w tym sezonie zdobył dla jedenastki z Sosnowca pięć bramek i z nim również rozstano by się z niechęcią. W Ekstraklasie awans Zagłębia wywołał wielką radość w szeregach Legii Warszawa. Jak powszechnie wiadomo Mistrz Polski ma „zgodę” z nowym beniaminkiem. Czekać nas będą w tej sytuacji co najmniej dwa mecze przyjaźni w przyszłym sezonie. Dodatkowo w drużynie z Zagłębia Dąbrowskiego występuje na co dzień trzech piłkarzy wypożyczonych z Legii - Tomasz Nawotka, Rafał Makowski oraz wspominany już Vamara Sanogo.,

Zagłębie cieszy się z awansu, ale jest też świadome tego że najtrudniejsze dopiero przed nimi. Skoro udało się awansować nie będą chcieli zbyt szybko Ekstraklasy opuścić. Spójrzmy na Sandecję Nowy Sącz. W ubiegłym sezonie awansowała na pięć kolejek przed końcem rozgrywek. Miała dużo czasu na spokojną budowę drużyny, a na koniec sezonu jednak spadła, wiele to mówi. Wygranie rywalizacji w I lidze, a spokojne utrzymanie w Ekstraklasie to dwa różne światy. Mimo wszystko będziemy z ciekawością przyglądać się poczynaniom obu beniaminkom i temu z Sosnowca i debiutantowi z Legnicy.


Marek Osypiuk

@OsypiukM

Fan rodzimej Ekstraklasy, głównie Legia Warszawa. Dodatkowo sledzacy niemiecka Bundeslige

Komentarze