La Liga

Yeray Álvarez. Dwukrotny zwycięzca walki z rakiem.

Łukasz Wąchała @luk_wac

Fot: Il Giornale dello Sport, All rights reserved

Tagi

Yeray Alvarez Athletic Bilbao

Menedżer reprezentacji Hiszpanii, Julen Lopetegui zdecydował, że podczas zgrupowania przed Mundialem skorzysta z usług siedmiu młodych zawodników. Piłkarze ci nie pojadą na mistrzostwa świata, ale będą trenować z pierwszą reprezentacją i poczują atmosferę przygotowań do największej piłkarskiej imprezy. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi Yeray Álvarez. Jest to budująca wiadomość, ponieważ jak pamiętamy, zawodnik ten opuścił w zeszłym roku młodzieżowe mistrzostwa Europy z powodu choroby nowotworowej.

W grudniu 2016 roku u młodego obrońcy grającego na co dzień w drużynie Athletic Bilbao zdiagnozowano nowotwór jąder. Dzięki temu, że chorobę wykryto wcześnie, udało się przeprowadzić operację, w wyniku której zawodnik powrócił do gry w piłkę po zaledwie kilku tygodniach. Niestety gdy na horyzoncie pojawiła się szansa pokazania swoich umiejętności i reprezentowania ojczystego kraju, podczas rozgrywanego w Polsce turnieju Euro U-21, choroba powróciła. Lekarze byli zgodni o konieczności zastosowania chemioterapii, co wiązało się z kilkumiesięczną przerwą od futbolu.

„- Spokojnie, wygram tę walkę z pomocą ludzi, którzy mnie wspierają. Jeśli muszę znowu go pokonać, zrobię to i podniosę się z tego nawet tysiąc razy”

– mówił wówczas o swojej chorobie Hiszpan.

Koledzy z reprezentacji nie zapomnieli o Yerayu i złożyli obietnicę, że wygrają turniej dla przyjaciela:

„- Chcemy wygrać młodzieżowe Euro dla Yeraya. Jest wojownikiem i wyjdzie z tego”

– deklarował Dani Ceballos.

Hiszpanom nie udało się jednak wygrać turnieju, gdyż ulegli w finale Niemcom. Jednak zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego zachwycali swoją grą – królem strzelców został Saúl Ñíguez z pięcioma trafieniami, zaś najlepszym zawodnikiem wybrano wspomnianego wcześniej Daniego Ceballosa.

Kilka miesięcy później, we wrześniu, klub z Bilbao poinformował, że Álvarez ponownie wygrał walkę z nowotworem i wkrótce powróci do gry. Zawodnika co prawda ominęły zawody rozgrywane w Polsce, ale na szczęście jego kariera nie została przerwana. Niezwykle miłym zaskoczeniem dla mnie była informacja, że przed Mundialem w Rosji selekcjoner reprezentacji Hiszpanii powoła kilku młodych zawodników, aby uczestniczyli w treningach z pierwszą drużyną, i na tej liście znalazł się między innymi obrońca Athletico.

Młody Hiszpan jest jednym z siedmiu „wybrańców”. Oprócz niego w Las Rozas pojawili się także: Jesús Vallejo, Carlos Soler, Iñaki Williams, Unai Núñez, Mikel Oyarzabal, i Rodri. Ponadto selekcjoner Julen Lopetegui postanowił, że w dzisiejszym sparingu ze Szwajcarią nie wystąpią Sergio Ramos i Isco, odpoczywający po finale Ligi Mistrzów. Na boisku nie pojawi się także kontuzjowany Dani Carvajal. Ich miejsce zajmą Vallejo, Rodri i właśnie Yeray Álvarez.

Rok temu walka z rakiem i konieczność opuszczenia młodzieżowych Mistrzostw Europy, dziś udział w zgrupowaniu dorosłej kadry przed Mundialem. Przykład defensora klubu z Bilbao pokazuje, że dwanaście miesięcy to w piłce nożnej ogromny okres czasu. Mam nadzieję, że na kolejnym międzynarodowym turnieju ujrzymy Álvareza reprezentującego swój kraj.


Łukasz Wąchała

@luk_wac

Studiuję ekonomię. W wolnym czasie uwielbiam czytać książki (głównie fantasy) i oczywiście oglądać mecze. Jestem koneserem rodzimej Ekstraklasy. Od dzieciństwa kibicuję FC Barcelonie.

Komentarze