Piłka nożna

Przygotowanie mentalne w piłce

Jan Wełna @eljohnino

Fot: Meihe Chen, CC BY-SA 4.0

Tagi

Jeszcze do niedawna przygotowanie mentalne w piłce nożnej, było tematem "tabu". Trenerzy, działacze czy kibice wręcz wyśmiewali pomysły wprowadzania psychologów do szatni. Ostatnie lata, zmieniły jednak tą teorię i obecnie większość piłkarzy korzysta z usług specjalisty. A jak ważna jest to sfera w piłce nożnej niech świadczy przykład ostatniego finału Ligi Mistrzów.

Finał w Kijowie, będzie się nam głównie kojarzył z dwóch rzeczy, pierwsza to genialna bramka przewrotką Garetha Bale, która zapisze się na kartach historii futbolu. Drugą rzeczą zapadającą nam w pamięć był na pewno, fatalny występ bramkarza Liverpoolu- Lorisa Kariusa. Po tym meczu fala hejtu jaka spłynęła na niego była ogromna, od wyśmiewania jego umiejętności po choćby groźby śmiercią. Temat ten był szeroko komentowany na całym świecie. Jednak nasuwa się pytanie, czy Karius jest aż tak złym bramkarzem, czy górę wzięła presja, stres i ciężar jaki muszą znosić współcześni piłkarze. Wydaje mi się, że Niemiec nie jest na tyle fatalnym zawodnikiem, by te błędy mogły mu się zdarzyć, zwłaszcza że to był dla niego bardzo dobry sezon.Wygrał rywalizacje z Simonem Mignoletem o miano jedynki w bramce The Reds, zagrał we wszystkich spotkaniach fazy pucharowej Ligi Mistrzów, będąc pewnym punktem swojej ekipy. Dlaczego więc wychodzi on na boisko i popełnia dwa błędy, które nie zdarzają się nawet bramkarzom polskiej okręgówki? Wydaje się że w tym przypadku górę wzięły emocje, nie poradził on sobie z naciskiem fanów z szumem wokół spotkania. Oczekiwania go przerosły. Skutkiem tego były dwie fatalne interwencje pozbawiające drużynę z Liverpoolu tryumfu w finale.

Jak ważne jest przygotowanie mentalne do występu, mogliśmy się przekonać w Korei. Mundial w 2002 roku, stoi pod znakiem fatalnego sędziowania, oraz świetnych występów 22-letniego wówczas chłopaka -Ronaldo Luísa Nazário de Limy, czyli Ronaldo, prowadził on pewnie Brazylię do finału, był jedną z gwiazd imprezy, uważany wówczas za najlepszego piłkarza na świecie, zdobył 4 bramki i był najważniejszą postacią swojej drużyny. Kiedy wydaje się że, wszystko jest dobrze, w dzień finału, dokładnie godzinę przed meczem, dziennikarze dostają składy Brazylii oraz Francji, dostają szoku, "Il fenomeno" nie ma w pierwszym składzie. Informacja ta roznosi się po całym świecie, jednak niedługo potem nastąpił nagły zwrot akcji, poprawiony skład Canarihnos z Ronaldo w wyjściowej jedenastce. Wszyscy myślą że był to celowy zabieg sztabu szkoleniowego, mający na celu zmylenie rywali. Prawda okazuje się zupełnie inna. Finał kończy się wielkim zwycięstwem Francji 3:0, po genialnym spotkaniu Zinedina Zidana. Ronaldo jest najsłabszym zawodnikiem na boisku, snuje się po murawie, grając fatalnie. Kibice są rozczarowani, dziennikarze nie mogą wyjść z szoku. Co naprawdę się stało? Wiedzą tylko najbliżsi z jego otoczenia. Ten młody jeszcze chłopak nie udźwignął presji jaką nałożyli na niego fani. W dzień finału dostaje ataku padaczki, i ledwo uchodzi z życiem dzięki szybkiej reakcji jego kolegi z pokoju- Roberto Carlosa. Na finał dojeżdża prosto ze szpitala, nie będąc zdolnym do gry, prosi selekcjonera, o możliwość występu, obiecując stu procentową gotowość. Jest on świadomy jaką markę stanowi w futbolu i jakie ma zobowiązania sponsorskie. Nie radzi sobie jednak z tym wszystkim. Pokazuje to jak psychologia może wpłynąć nawet na najlepszych, tych którzy mają cały świat u stóp, w jednej chwili, zapominają oni jak się gra w piłkę. Sprawa Ronaldo jest jedna z największych tajemnic piłkarskich.

W obecnej piłce, kluby nie mogą pozwolić sobie na takie sytuacje, psychologowie obecnie są nieodzowną częścią piłkarskiego środowiska. Nikt już nie wstydzi się przyznać, że od długiego czasu pracuje ze specjalistą, a lista ta powiększa się o kolejne nazwiska, graczy z absolutnego TOP-u piłkarskiego.

Popularyzację przygotowania mentalnego widać, wpisując nawet ową frazę w Google.Otwiera nam się dziesiątki stron i filmików, w których psychologowie pokazują swoje metody działań. Chociaż duża część środowiska, zwłaszcza starszej daty, nadal uśmiecha się pod nosem i szydzi z tych metod, no bo jak ktoś umie grać w piłkę to czemu ma nagle zapomnieć? Jednak we współczesnym futbolu , tak skomercjalizowanym i popularnym, śledzonym przez miliony ludzi, psychologia i jej wpływ na grę zawodników jest wręcz ogromna.


Jan Wełna

@eljohnino

Fan stylu Barcelony, kibiców Liverpoolu, obrony Juventusu i skrzydeł Wisły Płock. Prywatnie również Legia i Messi.

Komentarze