Ligue 1

Patrick Vieira trenerem OGC Nice- Czy zbuduje wielką ekipę ?

Piotr Dutka @PietroDutka

Fot: flickr, flickr

Tagi

Data 11 czerwca 2018 może rozpocząć nowy, przełomowy etap w historii klubu z Nicei. Trenerem zespołu znad Lazurowego Wybrzeża został Patrick Vieira. Niekwestionowana legenda Arsenalu, a także reprezentacji Francji. Czy będzie w stanie wejść w buty Luciena Favre i kontynuować dobre wyniki, które w ostatnich sezonach notowała drużyna OGC Nice ?

Patrick Vieira, nazwisko to jest znane praktycznie każdemu sympatykowi footballu. Kompletny pomocnik posiadający dużą szybkość oraz niewiarygodne przyśpieszenie jak na wysoki wzrost którym się charakteryzował. Nominalny środkowy pomocnik, jednak dzięki swojej uniwersalności mógł grać na większości pozycji. Tężyzna fizyczna wpływała również na jego wytrzymałość, która odegrała kluczową rolę w osiąganiu licznych sukcesów. Boiskowa inteligencja oraz agresywny styl gry, powodowały, że boiskowi rywale podchodzili do ich bezpośrednich pojedynków z ogromnym respektem. Czy jako trener, również będzie mógł cieszyć się z licznych trofeów oraz wygranych spotkań ? 

Jest to bardzo realny scenariusz, biorąc pod uwagę fakt, że do pracy w klubie z Ligue 1 przygotowywał się bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych. Będąc opiekunem New York Red Bulls dwukrotnie wprowadził tę ekipę do półfinałów konferencji. Bilans za oceanem może nie powala na kolana, aczkolwiek wygląda bardzo solidnie. 40 zwycięstw, 22 remisów oraz 28 porażek, pozwoliły Vieirze na zrobienie kolejnego kroku w jego trenerskiej karierze. Kroku bardzo ważnego, być może dzięki któremu jego osoba będzie jedną z bardziej rozchwytywanych na trenerskim rynku w przyszłych latach.

W sezonie 1958/59 OGC Nice ostatni raz cieszyli się z mistrzowskiego tytułu. 60 lat w piłce nożnej to istna wieczność. Kibicie ,,Les Aiglons" mocno wierzą, że z pomocą wybitnego reprezentanta, wręcz ikony francuskiej reprezentacji ich ukochany klub znowu będzie mógł święcić liczne sukcesy i będzie w stanie nawiązać do zwycięskich lat 50. Taki scenariusz jest bardzo realny biorąc pod uwagę, że klub w ostatnich sezonach bardzo się rozwinął i był w stanie skutecznie walczyć z najlepszymi zespołami w lidze. Mimo 8 lokaty w ubiegłym sezonie, która nomen omen była kiepskim wynikiem, nikt wewnątrz klubu nie załamywał rąk, wręcz przeciwnie, wszyscy wzięli się do wytężonej pracy na rzecz drużyny. Nie można powiedzieć, że rewolucyjna oraz skuteczna filozofia Luciena Favra straciła na wartości, aczkolwiek klub potrzebował nowych bodźców oraz nowego sternika, który w oparciu o taktykę oraz rozwiązania Favra będzie mógł zbudować silny zespół. Wybór Vieiry jest bardzo dobrym wyborem. Ciężko już w tej chwili oceniać oraz przewidywać jaką lokatę osiągnie OGC Nice oraz czy styl gry będzie tym optymalnym. Jedyne czego w obecnej chwili możemy być pewni, to to, że były piłkarz m.in Arsenalu czy Milanu stanie na głowie i zrobi wszystko co w jego mocy, żeby przywrócić złote czasy, w których w Ligue 1 dominowała ekipa z Nicei. 


Piotr Dutka

@PietroDutka

Fanatyk Manchesteru United z bardzo długim stażem mający wielką słabość do włoskiej Serie A oraz Ligue 1. Ogromny kibic talentu Cristiano Ronaldo.

Komentarze