Piłka nożna

Kończy się era Szpaka

Jan Gawlik @GawlikJan

Fot: press.pl, press.pl

Tagi

Szpakowski MŚ 2018 Szaranowicz TVP

W dniu finału rosyjskiego mundialu obiegła nas informacja, że mecz Francji z Chorwacją będzie ostatnim, który skomentuje Dariusz Szpakowski. Czy jest to prawdą, czy też nie, czas Szpakowskiego kończy się nieubłaganie.

Taką informację podał Karol Głuszek na Twitterze. Tweet zebrał 631 polubień i 55 retweetów. Błyskawicznie zareagował dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski, który wyśmiał tą informację. Prawdą jest, że mecz Francji z Chorwacją powinien skończyć karierę komentatorską Szpaka. Piękne widowisko, jedno z najpiękniejszych w karierze komentatorskiej. Pożegnać się z klasą trzeba umieć. A teraz jest dobry moment.

Można wypominać mu pomyłki, ewidentne błędy językowe, fatum, jakie ciąży na reprezentacji Polski, kiedy komentuje Szpakowski. Jednak jego głos jest głosem kultowym. Głosem, bez którego trudno sobie wyobrazić największe turnieje piłkarskie. Głosem, bez którego kolejna edycja FIFY nie istnieje. Bez niego trudno byłoby sobie wyobrazić jakikolwiek polski film o tematyce piłkarskiej, czy wątku piłkarskiego i meczu w nim, który nie komentuje Szpakowski. Bo choć Jacek Laskowski, Mateusz Borek, Tomasz Smokowski i Andrzej Twarowski są dobrymi komentatorami i pod wieloma względami o wiele lepsi od Szpakowskiego, jednak lata pracy i charakterystyka jego głosu robią swoje. I zrobiły w Rosji.

Emocje, z jakimi komentował mecze na tym mundialu Szpakowski przejdą do historii. Nie było drugiego takiego komentatora TVP, który w tak ekspresywny sposób przekazywali relacje z meczów. I jak nie teraz, to kiedy?! Drugi, wielki, a zarazem kultowy komentator TVP Włodzimierz Szaranowicz, wieloletni partner Szpakowskiego z gier FIFA pięknie pożegnał się z widzami na Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchangu po zdobyciu brązowego medalu przez reprezentację Polski w skokach narciarskich. Klasa.

To samo powinien zrobić Szpakowski. 11 Mistrzostw Świata, 9 Mistrzostw Europy oraz Igrzyska Olimpijskie. Kariera przebogata, która powinna się skończyć z pompą taką jak teraz. Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Tak zrobił Szaranowicz, tak powinien zrobić Szpakowski. Pomimo wszystkich błędów, często niewybaczalnych, dzięki za wszystko, Panie Darku!


Jan Gawlik

@GawlikJan

Na Sofie z roczną przerwą jestem od początku jej istnienia. Pisanie łączę z pracą dziennikarza Radia Centrum

Komentarze