Ekstraklasa

Tomek Hatta - Po Sławczewie została wielka luka

Paweł Grzywacz @GrzywkaFutbol

Fot: własne, własne

Tagi

Tomek Hatta Lechia Gdańsk

Zapraszamy na rozmowę z kibicującym Lechii Gdańsk Tomkiem Hattą.

Lechia zagrała sporo sparingów, jesteś zadowolony z gry Lechii podczas tych spotkań?

Z pewnością celem tych sparingów było testowanie różnych ustawień i wdrażanie młodszych zawodników. Chwilami były dobre momenty, jednak cały czas wiele jest do poprawy co zweryfikował ostatnio Asteras Tripolis, który zagra w eliminacjach LE.

Na czym głównie skupił się Stokowiec?

Na stabilizacji w obronie. Wyraźnie było widać, że jego podstawową dwójką są Michał Nalepa i Błażej Augustyn i Stokowiec jeśli już przeprowadzał zmiany to zmieniał obu stoperów - tak by wyżej wymiony duet mógł ze sobą przebywać na boisku. Oby Augustyn tym razem pokazał się z lepszej strony niż było to w zeszłym sezonie.

Kto został wygranym przygotowań, a kto przegranym?

Największym wygranym z pewnością jest utalentowany Mateusz Sopoćko, oraz powracający do pełni dyspozycji Michał Mak u którego coraz bardziej widać tę lekkość gry z jakiej słynie. Kto przegranym? Sądzę, że za takiego można uznać Stevena Vitorię. Kanadyjczyk jeśli już grał wiosną, to widać w nim było solidność a okazuje się, że do pierwszego składu mu bardzo daleko.

A jak wyglądał Egy?

Zbyt wiele nie zdołał pokazać. Widać, że chłopak potrafi dużo zrobić z piłką, jednak na pewno potrzebuje jeszcze czasu by się przystosować do całkowicie innego stylu niż w Indonezji. Uważam, że u nas się dobrze rozwinie i nie raz zaprezentuje swoje duże możliwości.

Wzmocniliście pozycje bramkarza. Kuciak ma się czego obawiać?

Alomerović nie raz w barwach Korony pokazywał się z bardzo dobrej strony. Kuciak ma za sobą bardzo słaby sezon, ale mimo to jego umiejętności są na tyle duże, że nie można go skreślać. Osobiście bardzo wierzę w Alomerovicia i to jego widziałbym w pierwszym składzie na inaugurację.

Mnie bardzo zdziwiło, że odszedł z Korony.

Mnie też. Ale widocznie mimo słabego sezonu, nadal myśl o przejściu do Lechii działa pozytywnie dla niektórych zawodników. Nie zdziwię się, jak na dłuższy czas wygryzie Kuciaka z bramki i będzie w czołówce bramkarzy ekstraklasy.

Zjazd Kuciaka jest niesamowity.

Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Jeszcze niedawno mówiło się o ewentualnym transferze do Grecji, potem nagle wszystko ucichło. Być może Dusan już te najlepsze lata ma za sobą, ale nie można go skreślać. I on sam tuż po ostatnim meczu w sezonie stwierdził, że nie zamierza z Lechii odchodzić, więc widać w nim było motywację do poprawy swojej gry.

Wzmocniliście obronę, ale jak może wyglądać atak?

Trener Stokowiec cały czas poszukuje nowego napastnika. Na ten moment naturalnym wyborem wydaje się Flavio Paixao, ale jak wiemy i jemu zdarzają się dłuższe przestoje. Poważną szansę pokazania się może dostanie w końcu Jakub Arak, a chwilami wiosną w I lidze pokazywał, ze gole strzelać potrafi. Osobiście liczę na szansę dla Przemysława Macierzyńskiego.

I co rusz pojawia się wiele słów także od kibiców Zagłębia, że Kubicki jest pupilem trenera Stokowca. Lubię tego zawodnika i pamiętam jego bardzo dobry czas w Lubinie. Potem jego forma zaczęła iść w dół i był bardzo krytykowany, ale jednak gdy przypomni sobie dawną grę to z Borysiukiem stworzy bardzo fajny duet, Kubicki wydaje się pewniakiem do gry. Na tym transferze bardzo zależało Stokowcowi.

Kilku zawodników opuściło Gdańsk, kto twoim zdaniem mógł zostać?

Wielka luka w środku pola pozostała po Simeonie Slavchevie. Jego odejście to największa strata tego okienka, dlatego też mam nadzieję, że Kubicki sprosta zadaniu i nie będzie to aż tak odczuwalne. Z tych, którzy mogli zostać to także Joao Oliveira mający za sobą bardzo udaną wiosnę.

Odejście m.in Mili i Kuświka wspomoże budżet.

Tak samo Marco Paixao i Jakuba Wawrzyniaka. Dzięki temu budżet płac stał się o wiele mniejszy i sam Stokowiec uważa, że nie ma sensu robić kominów płacowych. Efektem tego były podobno zerwane rozmowy z Arturem Sobiechem. Ile w tym prawdy, czas pokaże.

Kończąc. Jakiego poczatku sezonu się spodziewasz?

Terminarz na starcie do łatwych nie należy. Dwa bardzo trudne wyjazdy, z których komplet punktów bardzo ciężko będzie przywieźć. Mam jednak nadzieję, że na własnym stadionie sezon zaczniemy od przyjacielskiego zwycięstwa! ???? I zakładam w tym sezonie walkę o wejście do ósemki, bo na to ten zespół będzie stać. 


Paweł Grzywacz

@GrzywkaFutbol

Fan przede wszystkim Ekstraklasy. Z zagranicy Liverpool i Real. Poza tym interesuje się żużlem, skokami narciarskimi, siatkówką i sportami motorowymi.

Komentarze